Za 35 lat będziemy mieć w Polsce o jedną czwartą mniej noworodków

Jeżeli ktoś zastanawia się, dlaczego kolejne rządy tak bardzo zachęcają do zakładania dużych rodzin, wyjaśniają to najnowsze wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich już za 35 lat nie tylko urodzi się o jedną czwartą Polaków mniej niż w 2014 roku, ale też nie bardzo będzie komu rodzić.

O tym, że prognozy demograficzne dla naszego kraju są fatalne, mówi się jawnie już od wielu lat. Teraz okazuje się, że być może są one nawet znacznie gorsze, niż przewidywano jeszcze dekadę temu. Do tej pory nie uwzględniano bowiem bardzo ważnego czynnika.

Polecane wideo:

Na dzieci decydują się coraz starsze kobiety

Jeszcze w roku 1989 średni wiek urodzenia pierwszego dziecka wynosił 23,3 lata. Dane z roku 2014 wskazywały już wiek 27,4 lat. Ta średnia, niestety, ciągle rośnie. Jeżeli dodamy do tego fakt, że ze względu na spadającą ogólną liczebność populacji, także pań będzie po prostu coraz mniej, mamy gotową katastrofę demograficzną.

GUS wskazuje, że niekorzystne trendy ciągle się pogłębiają. W połowie lat 80. mogliśmy się pochwalić ponad 700 tysiącami noworodków rocznie. W roku 2014 było ich już jedynie 319 tysięcy. To zbyt mało, żeby zapewnić choćby zastępowalność pokoleń: współczynnik dzietności wynosił 1,29 dziecka na każdą kobietę w wieku rozrodczym. Nasze społeczeństwo nieuchronnie więc będzie się starzeć, zmniejszy się więc także liczba par mogących zakładać rodziny.

Biologia też jest nieubłagana

Chociaż naukowcy cały czas spierają się co do tego, w jakim wieku optymalnie jest zostać mamą, w jednej kwestii są zgodni: po 35. roku życia płodność w sposób naturalny zaczyna spadać.

Nawet sami położnicy mówią wprost, że im później kobiety decydują się na powiększenie rodziny, tym większe miewają problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. Jest to bardzo istotne w kontekście kolejnej prognozy GUS. Według niej w 2050 roku na dzieci decydować się będą głównie kobiety mające od 40 do 44 lat.

Jest to ta grupa, w której pojawiają się poważne problemy związane z prokreacją. Z tego też powodu na rok 2050 GUS przewiduje jedynie około 277,6 tysiąca noworodków.

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest to rzecz, o której wiadomo na pewno, że będzie potrzebna....

Spadek urodzeń w stosunku do lat 80. jest porażający

Chociaż mamy do czynienia jedynie z prognozami, tendencji spadkowej urodzeń nie da się zaprzeczyć. Podobnie jak rosnącej średniej wieku, w jakim panie decydują się na powiększenie rodziny o pierwsze lub kolejne dzieci. Polska powoli się wyludnia i nie jest to wcale efektem emigracji, ale właśnie wspomnianej na początku polityki prorodzinnej. Albo raczej jej braku.

Jak podkreśliła prof. Krystyna Iglicka-Okólska, demograf i konsultant ds. polityki demograficznej, "prowadzona do tej pory polityka rodzinna nastawiona była na doraźne działania. A tymczasem, by rodziły się dzieci, potrzeba kompleksowych rozwiązań”.

Czy pojawią się takie w najbliższym czasie?

Nowy rząd twierdzi, że do kwestii demograficznych zamierza podejść bardzo poważnie. Mówi się zarówno o słynnych już „500 zł na dziecko”, jak i o tańszych mieszkaniach dla młodych małżeństw i innych sposobach systemowej pomocy rodzinie. Jak na razie jednak nadal są to głównie plany. Czy dadzą spodziewany efekt, nie wiadomo.

W niektórych miastach władze samorządowe starają się na własną rękę, niezależnie od polityki krajowej, dbać o lokalną demografię. Wprowadzane są różnego rodzaju ulgi dla rodzin z co najmniej dwójką lub trójką dzieci, rozwijane są uczelnie mające ściągnąć do miast młodych ludzi, pojawiają się nawet bony opiekuńczo-wychowawcze, jak np. w Opolu.

Czy uda się dzięki tym wszystkim projektom i zabiegom odwrócić negatywne trendy i sprawić, że prognoza GUS się nie sprawdzi? Przekonamy się o tym już za kilkanaście lat.

Komentarze

Dyskusje na forum

hormony

iworewen • ostatni post 4 dni temu

1
Artykuły Decyzja o ciąży
Decyzja o ciąży

Odpowiedni wiek na ciążę

Odpowiedni wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę

Decyzja o ciąży

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem?

Decyzja o ciąży

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

finansowa, niepewna praca - to tylko niektóre z przyczyn. Wiele mówi się o zagrożeniach, jakie wynikają z późnej ciąży. Niewiele osób wie natomiast (...) na zajście w ciążę Badania wykonane przez Główny Urząd Statystyczny...

Decyzja o ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i swoją dietę. Czasem wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, aby przekazać dziecku to co najlepsze, ale czasem też lekarz może zalecić przyjmowanie specjalnych witamin dla ciężarnych.

Decyzja o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Rozmowy o ciąży są ważne dla wszystkich kobiet planujących macierzyństwo.

Decyzja o ciąży

Aborcja

ciąży i dostaje czas na podjęcie finalnej decyzji. We Francji aborcja jest dopuszczalna do 10 tygodnia ciąży, a w Wielkiej Brytanii do 24 tygodnia (...) Temat usunięcia ciąży od lat...

Decyzja o ciąży

Zegar biologiczny

Niejedna bezdzietna kobieta po 30 usłyszała od życzliwej ciotki lub kuzynki, że jej zegar biologiczny tyka i najwyższy czas na zajście w ciążę (...) faktycznie spada po 35 roku życia. Mimo to zajście w ciążę nadal jest...

Decyzja o ciąży

Ile kosztuje dziecko?

Ile kosztuje dziecko?

Wychowanie dziecka to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale i duży wydatek. Wielu przyszłych rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie koszty będą musieli ponieść, by zapewnić swoim dzieciom wyżywienie, ubrania, kosmetyki, zabawki, pomoce naukowe...

Decyzja o ciąży

Dziecko czy kariera?

pozycji zawodowej, problemami mieszkaniowymi czy brakiem odpowiedniego partnera. Chęć zrobienia kariery również odgrywa dużą rolę przy podjęciu decyzji (...) o potomstwie. O swoich decyzjach opowiadają użytkowniczki...

Decyzja o ciąży

Decyzja o dziecku

ciąży. Wśród osób bezdzietnych sytuacja materialna nie ma widocznego wpływu na decyzję o posiadaniu dziecka w ogóle. Kwestie te nie mają natomiast (...) . Decyzja o planowaniu...