Wzdęty brzuch u dziecka - o czym może świadczyć?

Okrągły brzuszek u niemowlaka? To normalne. Małe ciało nie jest jeszcze w stanie pomieścić wszystkich narządów i radzi sobie właśnie w ten sposób. Oprócz tego, niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni brzucha. Bywa jednak, że mimo upływu czasu, brzuch dziecka wcale nie staje się płaski, a wręcz przeciwnie – jego wzdęcie się utrzymuje. Może to świadczyć o kilku chorobach.

Małe dziecko, duży brzuch

Nieproporcjonalność rozmiarów narządów wewnętrznych dziecka w stosunku do wielkości jego ciała to tylko jedna przyczyna, przez którą brzuszek niemowlęcia jest zaokrąglony. Kształt zmienia się dopiero w okolicach drugich urodzin, kiedy to żołądek przestawia się z pozycji poziomej na pionową i brzuch dziecka zaczyna przypominać wyglądem brzuch dorosłego.

Polecane wideo:

Za typowe "rozdęcie" odpowiada także proces oddychania u dziecka - przepona przesuwa się nisko, przez co przestrzeń wokół pępka zostaje nadęta.

Również sam kręgosłup odpowiedzialny jest za zaokrąglony kształt brzucha. Odcinek lędźwiowy u dzieci – inaczej niż u dorosłych – pozostaje naturalnie zaokrąglony przez około dwa lata, a to także sprzyja wydęciu brzucha.

Wydęty brzuch – przyczyny

U zdrowego dziecka naturalnie zaokrąglony brzuch zanika ok. 3. roku życia, choć ta granica zależy od tempa rozwoju. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo wieku, brzuszek pozostaje wydęty. Co może być powodem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odżywianie malca. Najczęstszą przyczyną nienaturalnie zaokrąglonego brzucha u dziecka są bowiem wzdęcia. Jednocześnie brzuch staje się twardy, a dziecko odczuwa silny dyskomfort.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego, nieodpowiedniej diety, stresu oraz gwałtownego...

Zastanów się, jak często twoje dziecko korzysta z toalety, postaraj się wyliczyć częstotliwość wypróżnień. Jeśli przy tym odczuwa ból lub napięcie – przyczyną mogą być zaparcia.

Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Takie stany łagodzi jedzenie bogate w tłuszcze, a także przyjmowanie dostępnych w aptece bakterii probiotycznych.

Wzdęty brzuch a zapalenie wyrostka

Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka nienaturalnie wydęty brzuch, a po kilku godzinach wystąpiły także takie objawy, jak gorączka, nudności, ból w prawej, dolnej części brzucha oraz ogólne słabe samopoczucie, masz podstawy do tego, by podejrzewać u niego zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zdiagnozowane bardzo szybko nie powinno być groźne dla dziecka. Malec trafi do szpitala, gdzie przejdzie operację. Choć zdarza się to bardzo rzadko, wyrostek może się "rozlać". Ważne jest, by jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów skontaktować się z lekarzem.

Trudności w trawieniu laktozy

Wzdęty brzuch może być także spowodowany bardziej prozaicznymi procesami. Mowa tutaj o trudnościach w trawieniu laktozy - białka obecnego w mleku mamy i mleku krowim, także modyfikowanym. Najczęściej występującym objawem nietolerancji laktozy, oprócz wzdęć, są gazy wydzielające się podczas leżenia dziecka na brzuchu.

W ułatwieniu i usprawnieniu trawienia laktozy pomoże enzym o nazwie laktaza, który dostać można w aptece.

Wzdęcie brzucha: celiakia

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 3 lata, a nadal obserwujesz u niego wydęty brzuch, jednocześnie pojawia się wysypka, skóra dziecka jest bardzo jasna, nogi i ręce chude, a wzrost – zahamowany – udaj się do lekarza. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o celiakii. Chore na nią dziecko cierpi także na nawracające biegunki, ma obniżoną odporność na wirusy i bakterie, zauważyć można u niego także zmiany nastroju.

Niestety, na celiakię, czyli chorobę trzewną, nie ma lekarstwa. Ma ona podłoże genetyczne i kontrolować ją można tylko i wyłącznie za pomocą ścisłej diety bezglutenowej. Wydęty brzuszek u dziecka powinien wrócić do prawidłowych rozmiarów po zastosowaniu się do wskazówek żywieniowych.  

A może to pasożyty?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wzdęty brzuszek, a dodatkowo także wodniste biegunki, nudności, ból brzucha – to mogą być pasożyty. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli dziecku doskwiera brak apetytu przy jednoczesnym uczuciu pełności brzucha.

Leczenie pasożytów u dziecka to proces dość długi i wymagający zaangażowania. Dlatego warto uczyć dziecko higieny i na każdym kroku podkreślać, jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 4 dni temu
Ocena: 4.7

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...