Wzdęty brzuch u dziecka - o czym może świadczyć?

Okrągły brzuszek u niemowlaka? To normalne. Małe ciało nie jest jeszcze w stanie pomieścić wszystkich narządów i radzi sobie właśnie w ten sposób. Oprócz tego, niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni brzucha. Bywa jednak, że mimo upływu czasu, brzuch dziecka wcale nie staje się płaski, a wręcz przeciwnie – jego wzdęcie się utrzymuje. Może to świadczyć o kilku chorobach.

Małe dziecko, duży brzuch

Nieproporcjonalność rozmiarów narządów wewnętrznych dziecka w stosunku do wielkości jego ciała to tylko jedna przyczyna, przez którą brzuszek niemowlęcia jest zaokrąglony. Kształt zmienia się dopiero w okolicach drugich urodzin, kiedy to żołądek przestawia się z pozycji poziomej na pionową i brzuch dziecka zaczyna przypominać wyglądem brzuch dorosłego.

Polecane wideo:

Za typowe "rozdęcie" odpowiada także proces oddychania u dziecka - przepona przesuwa się nisko, przez co przestrzeń wokół pępka zostaje nadęta.

Również sam kręgosłup odpowiedzialny jest za zaokrąglony kształt brzucha. Odcinek lędźwiowy u dzieci – inaczej niż u dorosłych – pozostaje naturalnie zaokrąglony przez około dwa lata, a to także sprzyja wydęciu brzucha.

Wydęty brzuch – przyczyny

U zdrowego dziecka naturalnie zaokrąglony brzuch zanika ok. 3. roku życia, choć ta granica zależy od tempa rozwoju. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo wieku, brzuszek pozostaje wydęty. Co może być powodem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odżywianie malca. Najczęstszą przyczyną nienaturalnie zaokrąglonego brzucha u dziecka są bowiem wzdęcia. Jednocześnie brzuch staje się twardy, a dziecko odczuwa silny dyskomfort.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego, nieodpowiedniej diety, stresu oraz gwałtownego...

Zastanów się, jak często twoje dziecko korzysta z toalety, postaraj się wyliczyć częstotliwość wypróżnień. Jeśli przy tym odczuwa ból lub napięcie – przyczyną mogą być zaparcia.

Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Takie stany łagodzi jedzenie bogate w tłuszcze, a także przyjmowanie dostępnych w aptece bakterii probiotycznych.

Wzdęty brzuch a zapalenie wyrostka

Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka nienaturalnie wydęty brzuch, a po kilku godzinach wystąpiły także takie objawy, jak gorączka, nudności, ból w prawej, dolnej części brzucha oraz ogólne słabe samopoczucie, masz podstawy do tego, by podejrzewać u niego zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zdiagnozowane bardzo szybko nie powinno być groźne dla dziecka. Malec trafi do szpitala, gdzie przejdzie operację. Choć zdarza się to bardzo rzadko, wyrostek może się "rozlać". Ważne jest, by jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów skontaktować się z lekarzem.

Trudności w trawieniu laktozy

Wzdęty brzuch może być także spowodowany bardziej prozaicznymi procesami. Mowa tutaj o trudnościach w trawieniu laktozy - białka obecnego w mleku mamy i mleku krowim, także modyfikowanym. Najczęściej występującym objawem nietolerancji laktozy, oprócz wzdęć, są gazy wydzielające się podczas leżenia dziecka na brzuchu.

W ułatwieniu i usprawnieniu trawienia laktozy pomoże enzym o nazwie laktaza, który dostać można w aptece.

Wzdęcie brzucha: celiakia

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 3 lata, a nadal obserwujesz u niego wydęty brzuch, jednocześnie pojawia się wysypka, skóra dziecka jest bardzo jasna, nogi i ręce chude, a wzrost – zahamowany – udaj się do lekarza. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o celiakii. Chore na nią dziecko cierpi także na nawracające biegunki, ma obniżoną odporność na wirusy i bakterie, zauważyć można u niego także zmiany nastroju.

Niestety, na celiakię, czyli chorobę trzewną, nie ma lekarstwa. Ma ona podłoże genetyczne i kontrolować ją można tylko i wyłącznie za pomocą ścisłej diety bezglutenowej. Wydęty brzuszek u dziecka powinien wrócić do prawidłowych rozmiarów po zastosowaniu się do wskazówek żywieniowych.

A może to pasożyty?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wzdęty brzuszek, a dodatkowo także wodniste biegunki, nudności, ból brzucha – to mogą być pasożyty. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli dziecku doskwiera brak apetytu przy jednoczesnym uczuciu pełności brzucha.

Leczenie pasożytów u dziecka to proces dość długi i wymagający zaangażowania. Dlatego warto uczyć dziecko higieny i na każdym kroku podkreślać, jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 7 godzin temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś (...) recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy. Inaczej...

Maluch

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki uchodzi za naturalny środek na choroby płuc i chorobę lokomocyjną. W Polsce ten gatunek znany jest jako tarczownica islandzka. Rośnie w suchych borach iglastych, pokrywa ziemię, pnie drzew i skały. Roślina ta powszechnie występuje...

Maluch

Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Otyłość u dzieci to choroba. Zdaje sobie z niej sprawę coraz większa liczba rodziców. Nie każdy z nich jednak wie, że turnusy odchudzające prowadzi sześć ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Choć ich popularność z roku na rok rośnie, nadal korzysta z nich...