Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Wysokie ciśnienie w ciąży

Wysokie ciśnienie krwi to inaczej nadciśnienie tętnicze. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi należy do jednych ze stałych elementów opieki medycznej kobiety w ciąży. Mierzenie ciśnienia powinno odbywać się w trakcie każdej wizyty kontrolnej u lekarza. Badania wskazują, iż nadciśnienie tętnicze jest problemem powszechnym wśród kobiet ciężarnych. Wzrost ciśnienia krwi następuje zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Nie wolno bagatelizować oznak nadciśnienia, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Regularna kontrola ciśnienia krwi i właściwa opieka lekarska to główne czynniki zapobiegania rozwojowi nadciśnienia w ciąży.

Polecane wideo:

1. Pomiary ciśnienia krwi w ciąży

Podczas pierwszej wizyty u lekarza zostaje wykonany pomiar ciśnienia krwi, którego wynik zadecyduje o dalszym postępowaniu z możliwymi wahaniami ciśnienia na każdym etapie ciąży. Ciśnienie tętnicze uważane za prawidłowe wynosi 120/70 mmHg (milimetrów słupka rtęci). Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe (jest ono skutkiem skurczu serca i wpompowania krwi do tętnic), druga liczba – to ciśnienie rozkurczowe (odpowiada okresowi rozkurczu serca i jego napełniania się krwią).

W czasie pierwszych sześciu miesięcy ciąży odnotowuje się niewielki spadek ciśnienia krwi, natomiast początek trzeciego trymestru ciąży naznaczony jest nieznacznym wzrostem ciśnienia tętniczego. Dlaczego tak się dzieje? W końcowych tygodniach ciąży zwiększa się objętość krwi w ustroju, a jej przepompowywanie jest utrudnione, m.in. ze względu na uciski żył przez ciężarną macicę. Podwyższone ciśnienie w końcowej ciąży to zjawisko naturalne i nie powinno niepokoić, jeśli wyniki pomiarów ciśnienia krwi mieszczą się w granicach normy.

Problem z nadciśnieniem w ciąży pojawia się wtedy, gdy ciśnienie krwi zaczyna przekraczać dopuszczalną granicę 140/90 mmHg. Lekarz jest zmuszony sprawdzić, czy wysokie ciśnienie nie jest przypadkiem jednym z pierwszych objawów gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Nadciśnienie tętnicze rozwijające się w czasie ciąży i ustępujące po porodzie, zwykle z towarzyszącymi mu obrzękami ciała i białkomoczem, stanowi objaw rozwijającej się gestozy ciążowej. Nadciśnienie w przebiegu zatrucia ciążowego dotyczy nawet 8% przyszłych mam w Polsce i niesie zagrożenia dla kobiety oraz dla płodu.

2. Zagrożenia ciąży wywołane nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze w ciąży grozi nieprawidłowym dojrzewaniem łożyska, przez co może zostać zahamowany wewnątrzmaciczny rozwój płodu. Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może przyczyniać się do przedwczesnego odklejenia się łożyska, niedotlenienia płodu, a nawet do jego obumarcia. Nadciśnienie ciążowe wiąże się w wielu przypadkach z koniecznością zakończenia ciąży przed planowanym terminem porodu. Wcześniejsze zakończenie ciąży jest zalecane zwłaszcza wtedy, gdy nadciśnienie w ciąży grozi wystąpieniem rzucawki porodowej, a więc napadów drgawek, śpiączki i poważnych zmian w tęczówce oka.

Nadciśnienie w przebiegu gestozy wymaga leczenia farmakologicznego. Inne objawy, które mogą towarzyszyć rzucawce ciążowej, to: białkomocz, puchnięcie nóg, kostek i palców u rąk, silne bóle głowy, wymioty, mdłości, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, nadmierny przyrost masy ciała. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi i objawów zwiastujących rzucawkę zaleca się natychmiastowe wykonanie cesarskiego cięcia. Najczęstsze powikłania stanu przedrzucawkowego w ciąży stanowią: zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowa, niewydolność nerek, uszkodzenia wątroby. Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga systematycznego nadzoru lekarskiego.

3. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży

Nadciśnienie przewlekłe to takie nadciśnienie, na które kobieta choruje jeszcze przed zajściem w ciążę. Nadciśnienie to może mieć postać pierwotną – wtedy przyczyna jego wystąpienia jest nieznana, a może także wystąpić w charakterze wtórnym, jako następstwo licznych schorzeń, m.in. problemów endokrynologicznych oraz chorób nerek. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze nie prowadzi do wielu komplikacji w ciąży, może jednak wpłynąć na zakłócenie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Co druga kobieta cierpiąca na nadciśnienie przedciążowe zagrożona jest wystąpieniem stanu przedrzucawkowego.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży wymaga zatem systematycznej kontroli i regularnych wizyt u lekarza. Jeśli kobieta przyjmuje leki na nadciśnienie, jeszcze przed zajściem w ciążę powinna zgłosić się do lekarza – który albo zleci kontynuowanie dotychczasowej farmakoterapii, albo przepisze inne leki, bezpieczne dla ciąży. Poza wskazaniami lekarskimi, przy nadciśnieniu w ciąży zaleca się: odpoczynek, unikanie sytuacji stresowych, kontrolę przyrostu masy ciała, picie odpowiedniej ilości płynów oraz właściwą dietę. Ważne jest ograniczenie spożycia soli, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów zbożowych. Trzeba ściśle monitorować ciśnienie, a pomiary zapisywać w specjalnym dzienniczku. Niepokojące objawy należy od razu zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 304-307, ISBN 978-83-7506-075-1.
Joanna Krocz, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Ciśnienie w ciąży
Ciśnienie w ciąży

Zdrowie kobiety i diagnostyka preeklampsji (stan przedrzucawkowy) w okresie ciąży

Artykuł sponsorowany Preeklampsja, czyli stan przedrzucawkowy, dotyczy aż od 3 do 5% ciąż w Europie Zachodniej i USA. Stanowi jedną z głównych (...) , o którym nie każda ciężarna wie. To wieloukładowe zaburzenie występuje w od 3 do 5% ciąż w Europie Zachodniej i USA. Stanowi jedną z głównych przyczyn

Ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak dużym zagrożeniem dla matki i płodu, jak nadciśnienie w ciąży czy rzucawka. Jednak związane z niskim ciśnieniem (...) , przegrzewanie się, odwodnienie, a także długotrwałe stanie. Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży Najczęściej niskie ciśnienie pojawia

Ciśnienie w ciąży

Współczesne metody diagnostyki preeklampsji

Preeklampsja (inaczej stan przedrzucawkowy) stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno kobiety w ciąży, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka (...) . Im wcześniej zostanie ona rozpoznana, tym większe są szanse na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego rozwiązania. Stan przedrzucawkowy, nazywany

Ciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży

przez zmiany w okresie ciąży lub jest stanem, który pojawił się wcześniej z innych przyczyn. Wysokie ciśnienie w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki (...) stanu przedrzucawkowego (czyli przede wszystkim obrzęki, białkomocz i nadciśnienie). Bardzo wysokie ciśnienie krwi w ciąży zagraża nie tylko dziecku

Dieta w nadciśnieniu ciążowym

Mierzenie ciśnienia

Mierzenie ciśnienia

Produkty obniżające ciśnienie krwi są bardzo dobre dla kobiet ciężarnych cierpiących na nadciśnienie. Do produktów żywnościowych zapobiegających

Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Seks w ciąży

9 korzyści z seksu podczas ciąży

9 korzyści z seksu podczas ciąży

od aktywności w łóżku.Obniżanie ciśnienia krwi Współżycie obniża ciśnienie krwi. Jest to dobre dla mamy, gdyż badania potwierdzają, że wysokie ciśnienie (...) Korzyści ze współżycia podczas ciąży Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści