Trwa ładowanie...

Wyprawka dla mamy

Avatar placeholder
02.10.2020 17:50
Wyprawka dla mamy
Wyprawka dla mamy

Każda przyszła mama nie może doczekać się pierwszych zakupów dla swojego nienarodzonego dziecka. Różowe sukieneczki, błękitne spodenki czy słodkie buciki, które widziała u dziecka znajomych wywołują radość i euforię oraz powodują, że chce już dzisiaj biec do sklepu. Powinna jednak wiedzieć, że zanim zrobi wyprawkę dla dziecka, które przecież dopiero za kilka miesięcy przyjdzie na świat, warto najpierw zrobić zakupy dla siebie. Potrzebna będzie przecież nowa bielizna, kilka strojów ciążowych na zmianę, kosmetyki, które pozwolą zachować doskonały wygląd.

Dobrze też przed porodem zadbać o kilka rzeczy, które przydadzą się w połogu. Potem młoda mama może nie mieć czasu na bieganie po sklepach. Przed porodem należy zadbać, aby mieć w domu potrzebne rzeczy do walki z bólem, zmęczeniem czy nawałem pokarmu.

spis treści

1. Ubrania ciążowe

Większość kobiet zaczyna poszukiwania luźniejszych ubrań w 3. lub 4. miesiącu ciąży, gdy nie można dopiąć się już w pasie. Ubrania warto kupować etapami, aby dopasować je do zmieniającej się sylwetki, a także pory roku. Niezależnie od tego, jaki styl ubierania preferujemy, należy pamiętać o tym, że nie tylko chodzi o to, by dobrze wyglądać, ale również o wygodę. Jeśli praca wymaga oficjalnego stroju, w sklepach można znaleźć szeroki wybór marynarek, sukienek, szerokich koszul, spódnic lub spodni ze specjalnymi wykończeniami w pasie, które nie uciskają brzucha. Wszystko to można później ciekawie zestawiać ze sobą i zawsze wyglądać pięknie.
Buty najlepiej nosić na płaskim obcasie. Po pierwsze nie spowodują rozciągania wiązadeł, a po drugie kobieta będzie czuła się w nich bardziej stabilnie. Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

2. Bielizna dla ciężarnych

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Najważniejszą rzeczą wśród ubrań ciążowych są biustonosze. Piersi powiększają się niemal od początku ciąży. Są nabrzmiałe i ciężkie. Bez odpowiedniego biustonosza zwiotczeją, zwłaszcza po urodzeniu albo po odstawieniu dziecka od piersi. Warto wybrać dobry sklep i fachowca, który pomoże nam dobrać odpowiedni rozmiar i fason. Ważne, by biustonosz był wykonany z bawełny, miał szerokie ramiączka i szeroki pas pod miseczkami.
Majtki nie powinny być wykończone gumą w pasie i wokół ud. Świetnie sprawdzają się modele, które kończą się poniżej brzucha albo specjalne majtki ciążowe zakrywające cały brzuch.
Ściągające rajstopy albo pończochy zmniejszą zmęczenie nóg i opuchliznę kostek, zwłaszcza jeżeli kobieta jest w ciągłym ruchu.

3. Kosmetyki dla przyszłej mamy

Podczas ciąży, skóra kobiety ulega dużemu rozciągnięciu, w szczególności na brzuchu i piersiach. W efekcie tego pojawiają się problemy z rozstępami i nieestetycznym wyglądem skóry. Aby temu zapobiec, potrzebne są specjalistyczne preparaty o działaniu ujędrniającym i nawilżającym skórę, a przy tym niezawierające szkodliwych substancji. Mają one skutecznie przeciwdziałać dolegliwościom, więc zmniejszają bolesność piersi, uelastyczniają skórę, zapobiegają i redukują rozstępy na całym ciele, a nawet przynoszą ulgę opuchniętym nogom. Od około 4 miesiąca przyszła mama powinna regularnie dbać o swoją skórę. Zapobieganie defektom jest znacznie łatwiejsze niż późniejsze eliminowanie już istniejących.

4. Zakupy na połóg

Okres połogu to moment, w którym kobieta nie ma czasu dla siebie, dla domu, ani dla partnera. Całą swoją uwagę i energię skupia na dziecku, które dopiero kilka dni temu przyszło na świat. Nie myśli o sobie i o tym, co ułatwiłoby jej życie. Zabiegana, a do tego nie wyspana, nie jest w stanie zrobić sensownej listy zakupowej. Dlatego warto udać się do galerii handlowej i kupić to, co niezbędne odpowiednio wcześniej, tak by w okresie połogu nie trzeba było o tym przejmować.
Co się może przydać?

  • podpaski, wkłady poporodowe,
  • wkładki laktacyjne,
  • płyn do higieny intymnej, który będzie miał działanie uśmierzające ból i przyspieszające gojenie,
  • dozwolone (jeśli karmisz piersią) środki przeciwbólowe,
  • maść z witaminami A i D w przypadku zranienia brodawek przez dziecko,
  • herbatki na laktację,
  • wygodne ubranie,
  • stanik do karmienia piersią,
  • laktator, często niezbędny przy karmieniu piersią,
  • kółko do siadania.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze