Trwa ładowanie...

Wypadanie plomb

Avatar placeholder
19.12.2013 14:40
Wypadanie plomb
Wypadanie plomb

Wypadanie plomb to stosunkowo powszechny problem, niemal każdy ma za sobą przynajmniej jeden taki wypadek. Mimo iż obecnie w leczeniu stomatologicznym stosowane są coraz lepsze materiały do wypełnienia dziur po ubytkach, dentyści nie są w stanie zagwarantować, że wykonane przez nich plomby będą nam służyć do końca życia. W związku z tym należy liczyć się z ryzykiem utraty plomby, zwykle w najmniej spodziewanym momencie. W większości przypadków natychmiastowe leczenie nie jest konieczne, choć brak plomby należy oczywiście uzupełnić.

1. Przyczyny wypadania plomb

Każdego dnia nasze zęby ciężko pracują, przeżuwając różne rodzaje jedzenia. Ciągnące się cukierki i toffi mogą przypadkiem wyciągnąć plombę. Niekiedy pod plombą rozwija się próchnica. Wypełnienie może także pęknąć, gdy gryziemy coś twardego lub nadgryzamy nerwowo końcówkę ołówka. Wówczas plomba pęka na małe kawałki i wypada. Nie jest to, na szczęście, bolesne. Za pierwszym razem można jednak wpaść w panikę, czując w ustach małe kawałki wypełnienia. Miejsce, w którym znajdowała się plomba może stać się wrażliwe na wysoką i niską temperaturę. Jeśli po utracie wypełnienia nie zgłosisz się odpowiednio wcześnie do dentysty, we wgłębieniu w zębie mogą zacząć gromadzić się resztki jedzenia. Pojawienie się próchnicy i bólu to wówczas tylko kwestia czasu. Dlatego też, zanim dojdzie do wizyty u stomatologa, koniecznie poświęć więcej uwagi higienie jamy ustnej. Tuż po wypadnięciu plomby przepłucz usta płynem antybakteryjnym bez zawartości alkoholu. Pamiętaj o dokładnym myciu zębów i zrezygnuj ze słodkich oraz klejących się produktów spożywczych. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta oczyści miejsce po plombie i założy nowe wypełnienie.

2. Jak zapobiegać wypadaniu plomb?

Przede wszystkim należy przygotować się na to, że utrata wypełnienia może zdarzyć się nawet pomimo dokładnej pielęgnacji jamy ustnej i zdrowej diety. Wytrzymałość materiałów, z których wykonuje się plomby ma swoje granice. Zwykle im tańszy jest materiał, tym krócej nam posłuży. Dlatego też nie warto oszczędzać na dentyście. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że plomba zostanie z nami na dłużej, warto zadbać o nią tuż po jej założeniu. Materiał potrzebuje czasu na optymalne stwardnienie. Dlatego też przez 24 godziny po wyleczeniu zęba należy wstrzymać się ze szczotkowaniem zębów lub czyścić zęby bardzo delikatnie. Wskazana jest także rezygnacja, przynajmniej na jakiś czas, z bardzo miękkich, klejących się słodyczy i twardych przekąsek. Nie istnieje lista produktów zakazanych – decyzja o tym, czego nie jeść po założeniu plomby zależy od zdrowego rozsądku każdego człowieka. Przez dobę po założeniu wypełnienia nie należy palić papierosów ani pić alkoholu. Aby upewnić się, że plomba dobrze leży i nie powoduje dyskomfortu, warto umówić się na wizytę kontrolną u dentysty.

Wypadające plomby są zwykle niemiłą niespodzianką. Należy jednak uświadomić sobie, że wypadanie wypełnień nie jest niczym niezwykłym. Zęby i plomby służą nam codziennie, nie należy się więc dziwić, że po kilku lub kilkunastu latach ich trwałość maleje.

Polecane dla Ciebie