Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Wydzielina z oka

Wydzielina z oka u dziecka, szczególnie noworodka, może wskazywać na różne choroby oczu. Wyróżnia się wydzieliną na tle wirusowym lub bakteryjnym. Wydzielina ropna towarzyszy infekcji bakteryjnej, a wydzielina wodnista chorobie wirusowej. Niekiedy wydzielina z oczu może wskazywać na poważne schorzenia oczu, m.in. zapalenie spojówek, zapalenie woreczka łzowego czy rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Charakterystyka wydzieliny z oka

Wydzielina może mieć różny kolor i konsystencję. Wyróżniamy wydzielinę ropną o gęstej konsystencji i zabarwieniu żołtozielonym, czasem brązowym, oraz wydzielinę śluzową, która jest przezroczysta lub biała i wodnista. Rodzaj wydzieliny z oka może wskazywać także na infekcję bakteryjną lub wirusową. Wydzielina wodnista bowiem najczęściej pojawia się przy chorobie wirusowej (chociaż nie zawsze), natomiast wydzielina ropna charakteryzuje infekcję bakteryjną.
Wydzielina z oka może powodować zlepianie się rzęs i powiek. Wydzielenie się wydzieliny z oczu u dzieci zauważane jest zwłaszcza rano, gdy w trakcie snu zasycha ono na brzegach powiek lub w kącikach oczu. Często wydzielaniu się płynu z oka towarzyszy także obrzęk oka, zaczerwienienie oka, przekrwienie oka, pieczenie i/lub swędzenie oka.
W przypadku, gdy pojawi się nieznany płyn w oku oraz inne objawy towarzyszące należy z dzieckiem zgłosić się do lekarza pediatry. Takie objawy bowiem mogą wskazywać na różne choroby oczu.

Co oznacza wydzielina z oka u dziecka?

Wydzielina z oczu lub z oka towarzyszy niektórym schorzeniom oczu, a szczególnie spojówek. Należą tutaj:

  • ostre lub przewlekłe zapalenie spojówek,
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek,
  • nieżyt wiosenny spojówek,
  • zapalenie woreczka łzowego,
  • inne.

Niekiedy powodem pojawienia się żółtej wydzieliny w kącikach oczu noworodka może być łagodny stan zapalny. Można wtedy przemyć oko solą fizjologiczną.

Ostre zapalenie spojówek

Przyczyną ostrej postaci zapalenia spojówek mogą być bakterie, wirusy, grzyby, a także zanieczyszczenia środowiska, jak pyły, dymy, związki chemiczne czy pyłki roślin. W tej chorobie pojawia się wydzielina wodnista lub ropna. Do innych objawów należą uczucie ciała obcego w oku, zaczerwienienie i przekrwienie oczu. Pojawia się także kłucie, swędzenie lub pieczenie oczu, a także czasami światłowstręt i nadmierne łzawienie z oczu.

Przewlekłe zapalenie spojówek

Przewlekłe zapalenie spojówek wynika najczęściej z istnienia różnych stanów zapalnych w organizmie. Innym czynnikiem wywołującym je u dzieci, może być drażnienie mechaniczne oka, np. częste pocieranie oka. Objawy są bardzo podobne do postaci ostrej choroby, ewentualnie w mniejszym stopniu nasilone.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek

Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Czasami dochodzi do zarażenia rzeżączką podczas porodu. Pojawia się wtedy rzeżączkowe zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem oczu, opuchnięciem powiek, a także ropną, gęstą wydzieliną z oczu. Ujawnia się w 1-4 dniu życia noworodka. Może obejmować jedną lub obie gałki oczne. To zapalenie spojówek musi być jak najszybciej leczone, ponieważ, gdy zapalenie obejmie rogówkę, może dojść do utraty wzroku.

Zapalenie woreczka łzowego

Zapalenie woreczka łzowego objawia się nadmiernym łzawieniem, w wyniku utrudnionego odpływu łez do nosa. W większości przypadków wynika z zakażenia bakteryjnego. Pojawia się także ropna wydzielina wypływająca z woreczka łzowego, szczególnie przy uciskaniu jego okolic. Jeżeli stan ropny obejmuje otaczające tkanki, to jest to tzw. ropowica woreczka łzowego.

Marta Bednarska,
Komentarze
Artykuły Wydzielina z oka
Odchody połogowe

Połóg - wydzielina z dróg rodnych

Czasami kobiety są przerażone, że po porodzie pojawia się krwawienie z dróg rodnych. Zwykle wiąże się to z tym, że podczas porodu utraciły dużo krwi i uważają, że dzieje się coś zł