Wydrukował model serca 3D. Pomoże wyleczyć małego chłopca

Choć jest niewielkich rozmiarów, niesie ze sobą ogromną pomoc. Trójwymiarowy model serca chorego Maćka to krok bliżej do operacji ratującej życie chłopca, który urodził się bez tętnicy płucnej. Serce wydrukowane na drukarce 3D wykonał tata Maćka.

Mały Maciek Wojtkowski cierpi na agenezję tętnic płucnych z hipoplazją łożyska płucnego i ubytkiem międzykomorowym. W praktyce oznacza to, że jego organizm, jeszcze w życiu płodowym, nie wykształcił tętnicy płucnej. Chłopcu stale zagraża niedotlenienie.

Polecane wideo:

Druzgocąca diagnoza

Choroby serca Maciusia nic nie zapowiadało – ciąża przebiegała prawidłowo. Dopiero po porodzie okazało się, że coś jest nie tak. Po jakimś czasie lekarze stwierdzili wadę serca, polegającą na niedorozwoju łożyska naczyniowego płucnego. Jest ona na tyle złożona i rzadka, że wymaga wieloetapowego, specjalistycznego leczenia.

Lekarze Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku, którzy zajmują się niespełna rocznym Maćkiem, liczą, że zakończy się ono przywróceniem krążenia fizjologicznego. Będzie to oznaczało, że dziecko ma dwie komory i przedsionki serca oraz, że funkcjonują u niego dwa obiegi krwi: aortalny i tętnicy płucnej.

Aby osiągnąć taki efekt, lekarze już w czwartej dobie życia przeprowadzili skomplikowaną operację polegającą na wykonaniu zespoleń w sercu noworodka. Od tamtego czasu Maciek był operowany już cztery razy.

Lekarze: potrzebny model 3D

Okazało się, że leczenie medykom ułatwiłby trójwymiarowy model serca. Jego opracowania podjął się tata małego Maćka, który zawodowo zajmuje się informatyką i zna się na modelowaniu 3D. - Podjąłem się tego, żeby pomóc swojemu dziecku, które dzięki temu ma szansę na kolejne operacje przyznaje Wojciech Wojtkowski.

Mężyczna nie zrobił tego jednak sam. Z pomocą zwrócił sę do dr. Henryka Olszewskiego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, naukowca zajmującego się biomechaniką oraz do dyrekcji Elbląskiego Parku Technologicznego, który dysponuje drukarką 3D. Zarówno dr hab. Henryk Olszewski, jak i Paweł Lulewicz z EPT pomogli bezinteresownie.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne – diagnozuje się je często....

Serce w 3D

Aby wykonać trójwymiarowe, realistyczne odwzorowanie serca dziecka, potrzebny był wynik badania tomograficznego chłopca. - Na podstawie obrazów z tomografii komputerowej wspólnie z dr Henrykiem Olszewskim wykonaliśmy różne modele 3D tkanek miękkich takich, jak serce czy płuca precyzuje Wojciech Wojtkowski.

- Użyliśmy do tego celu algorytmów generujących obrazy 3D na podstawie wielu plików w formacie medycznym DICOM z zapisu tomografu. Następnie te modele trójwymiarowe przygotowaliśmy do wydruku na drukarce 3D – dodaje.

Przygotowanie odpowiednich algorytmów potrzebnych do druku trwało dwa miesiące, a sam druk modelu – 14 godzin. Widać na nim nawet najmniejsze naczynia krwionośne. To pierwszy model serca dziecka w 3D wydrukowany w Polsce.

Co daje model 3D?

Przede wszystkim pozwala spojrzeć na budowę serca dziecka bardzo dokładnie. Lekrze podkreślają, że nawet najdokładniejsze badania tomografem komputerowym nie jest w stanie oddać z taką dokładnością budowy najważniejszego mięśnia człowieka.

Dlatego też model serca 3D jest ogromnym ułatwieniem dla chirurgów. Na jego podstawie lekarze będą mogli teraz odtworzyć brakującą tetnicę płucną oraz przewidzieć ewentualne zagrożenia, jake mogą pojawić się podczas dalszego operacyjnego leczenia dziecka.

Model może mieć także funkcję edukacyjną – dzięki niemu lekarzom łatwiej przychodzi wytłumaczenie na czym polega ta wada serca u dziecka.

Mały Maciek czuje się nieźle, choć rozwiązania medyczne, jakie zastosowali wcześniej lekarze, zaczynają nie wystarczać. Chłopca czeka kolejna operacja, podczas której nie ma miejsca na błąd. Ma ona sprawić, że krew prosto z serca będzie płynęła do płuc.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...