Wychowanie bez dramatu - "Grzeczne dziecko" od Wydawnictwa Muza

Można wychować dziecko bez ciągłych zakazów i nakazów. Każdą trudną sytuację można przekształcić w okazję do nauki i rozwoju. Te zasady przyświecają autorom książki „Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców”. Daniel J.Siegel i Tina Payne Bryson przedstawiają rewolucyjne, oparte na badaniach mózgu, rozwiązania problemów wychowawczych. Polska premiera głośnego poradnika amerykańskiego duetu już 15 kwietnia.

"Grzeczne dziecko" - Wydawnictwo Muza
"Grzeczne dziecko" - Wydawnictwo Muza

Dr Daniel J.Siegel jest cenionym amerykańskim psychiatrą, absolwentem Harvardu i autorem licznych publikacji z zakresu psychologii i pedagogiki. Dr Tina Payne Bryson jest zaś uznaną psychoterapeutką prowadzącą własne warsztaty, publikuje w prestiżowych mediach branżowych oraz w TIME i Huffington Post.

  • Autor: Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson
  • Tytuł: Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców
  • Wydawnictwo: Muza SA
  • Data premiery: 15.04.2015
  • Cena detaliczna: 34,90 zł

Ludzie osiągający w życiu sukcesy – w sensie emocjonalnym, interpersonalnym, a nawet edukacyjnym – to dzieci rodziców, którzy w ich wychowaniu postawili na kontakt i troskę, jednocześnie komunikując i podtrzymując wyraźne ograniczenia oraz wysokie wymagania. Rodzice ci byli konsekwentni, ale we wszystkich interakcjach dawali dzieciom odczuć swoją miłość, szacunek i współczucie – twierdzą autorzy.

„Grzeczne dziecko” bazuje na najnowszych odkryciach neurobiologii, mówiących o tym, że mózg jest plastyczny, a zatem może być ciągle kształtowany. Poza podstawową architekturą genetyczną i wrodzonym temperamentem, rodzice mogą wiele zmienić, zapewniając dzieciom takie doświadczenia, które służą elastyczności i integracji mózgu. Autorzy proponują rewolucyjne metody oparte na zasadzie akcja–kontakt–reakcja, przekonują, że najważniejsze jest uzyskanie kontaktu z dzieckiem i „przekierowanie” jego działań oraz myślenia na właściwe tory.

Metoda amerykańskiego duetu zakłada uspokojenie emocji, powstrzymanie się od impulsywnego zachowania i zadanie sobie trzech pytań: „Dlaczego moje dziecko zachowało się w ten sposób? Jakiej lekcji chcę mu w tej chwili udzielić? Jak najlepiej wpoić mu tę lekcję?”

Kiedy rodzic w przypływie gniewu odsyła dziecko do pokoju, sądzi, że ono w samotności przemyśli swoje zachowanie i przeprosi. Niestety, jedyną myślą dziecka wówczas jest: „mam najgorszych rodziców na świecie”. Pociechy naprawdę nie myślą tak, jakby tego chcieli ich rodzice. Mogą jednak zachować się wedle ich pragnień, wystarczy jednak odpowiednio dobrać do nich komunikat – zamiast wskazywać drzwi, należy zapytać dziecko o przyczynę zachowania, spróbować je zrozumieć i pomóc. Dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami, dorośli powinni. W tym właśnie pomaga książka „Grzeczne dziecko”.

Książka bogata jest w konkretne wskazówki, porady dotyczące wychowania i programowania dziecka, lekcje utrwalające zdobytą wiedzę oraz w listę 20 najważniejszych błędów, które popełniają nawet najlepsi rodzice. Wszystkie metodyczne zagadnienia ilustrują barwne, zabawne i pouczające historie z życia. Lektura poradnika pomaga w wychowaniu dzieci, ale również pozwala na pozytywne zmiany u rodziców, ułatwia wypracowanie własnej filozofii działania, przydatnej także w sytuacjach zawodowych i towarzyskich.

Redakcja parenting.pl, 7 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

6 faktów o talentach

6 faktów o talentach

Obserwujmy, czym dzieci chętnie się zajmują i nie przeoczmy talentu malucha. Talentu, który trzeba rozwijać i pielęgnować!

Patronaty

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru 3 To już trzecia edycja akcji charytatywnej, z której cały zysk przeznaczony jest na rehabilitację Mikołajka Kamińskiego, chłopczyka chorego na rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Patronaty

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Relaksująca i uspokajająca muzyka dla dziecka Muzyka wspaniale odpręża i poprawia nastrój nie tylko osobom dorosłym, ale też maluszkom, które jeszcze czekają na przyjście na świat.Muzyka relaksacyjna dla małych dzieci Muzyka łączy pokolenia, a dodatkowo...

Patronaty

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

Płyta z lekcjami rytmiki 10 piosenek, 10 podkładów karaoke oraz 10 lekcji rytmiki na jednej płycie.

Patronaty

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland Social media Day Poland: Kids! to pierwsza konferencja na temat dzieci i ich obecności i bezpieczeństwa w sieci.