Wychowanie bez dramatu - "Grzeczne dziecko" od Wydawnictwa Muza

Można wychować dziecko bez ciągłych zakazów i nakazów. Każdą trudną sytuację można przekształcić w okazję do nauki i rozwoju. Te zasady przyświecają autorom książki „Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców”. Daniel J.Siegel i Tina Payne Bryson przedstawiają rewolucyjne, oparte na badaniach mózgu, rozwiązania problemów wychowawczych. Polska premiera głośnego poradnika amerykańskiego duetu już 15 kwietnia.

"Grzeczne dziecko" - Wydawnictwo Muza
"Grzeczne dziecko" - Wydawnictwo Muza

Dr Daniel J.Siegel jest cenionym amerykańskim psychiatrą, absolwentem Harvardu i autorem licznych publikacji z zakresu psychologii i pedagogiki. Dr Tina Payne Bryson jest zaś uznaną psychoterapeutką prowadzącą własne warsztaty, publikuje w prestiżowych mediach branżowych oraz w TIME i Huffington Post.

  • Autor: Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson
  • Tytuł: Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców
  • Wydawnictwo: Muza SA
  • Data premiery: 15.04.2015
  • Cena detaliczna: 34,90 zł

Ludzie osiągający w życiu sukcesy – w sensie emocjonalnym, interpersonalnym, a nawet edukacyjnym – to dzieci rodziców, którzy w ich wychowaniu postawili na kontakt i troskę, jednocześnie komunikując i podtrzymując wyraźne ograniczenia oraz wysokie wymagania. Rodzice ci byli konsekwentni, ale we wszystkich interakcjach dawali dzieciom odczuć swoją miłość, szacunek i współczucie – twierdzą autorzy.

„Grzeczne dziecko” bazuje na najnowszych odkryciach neurobiologii, mówiących o tym, że mózg jest plastyczny, a zatem może być ciągle kształtowany. Poza podstawową architekturą genetyczną i wrodzonym temperamentem, rodzice mogą wiele zmienić, zapewniając dzieciom takie doświadczenia, które służą elastyczności i integracji mózgu. Autorzy proponują rewolucyjne metody oparte na zasadzie akcja–kontakt–reakcja, przekonują, że najważniejsze jest uzyskanie kontaktu z dzieckiem i „przekierowanie” jego działań oraz myślenia na właściwe tory.

Metoda amerykańskiego duetu zakłada uspokojenie emocji, powstrzymanie się od impulsywnego zachowania i zadanie sobie trzech pytań: „Dlaczego moje dziecko zachowało się w ten sposób? Jakiej lekcji chcę mu w tej chwili udzielić? Jak najlepiej wpoić mu tę lekcję?”

Kiedy rodzic w przypływie gniewu odsyła dziecko do pokoju, sądzi, że ono w samotności przemyśli swoje zachowanie i przeprosi. Niestety, jedyną myślą dziecka wówczas jest: „mam najgorszych rodziców na świecie”. Pociechy naprawdę nie myślą tak, jakby tego chcieli ich rodzice. Mogą jednak zachować się wedle ich pragnień, wystarczy jednak odpowiednio dobrać do nich komunikat – zamiast wskazywać drzwi, należy zapytać dziecko o przyczynę zachowania, spróbować je zrozumieć i pomóc. Dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami, dorośli powinni. W tym właśnie pomaga książka „Grzeczne dziecko”.

Książka bogata jest w konkretne wskazówki, porady dotyczące wychowania i programowania dziecka, lekcje utrwalające zdobytą wiedzę oraz w listę 20 najważniejszych błędów, które popełniają nawet najlepsi rodzice. Wszystkie metodyczne zagadnienia ilustrują barwne, zabawne i pouczające historie z życia. Lektura poradnika pomaga w wychowaniu dzieci, ale również pozwala na pozytywne zmiany u rodziców, ułatwia wypracowanie własnej filozofii działania, przydatnej także w sytuacjach zawodowych i towarzyskich.

Redakcja parenting.pl, 5 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Gra Akademii Umysłu JUNIOR

Gra Akademii Umysłu JUNIOR

Gry umysłowe Akademii Umysłu przypadną do gustu nie tylko dzieciom. Spodobają się również rodzicom, którzy będą spokojniejsi o rozwój swoich pociech.

Patronaty

"Świat dziecka" - dodatek do Metra

"Świat dziecka" - dodatek do Metra

Dodatek do Metra "Świat dziecka" Zapraszamy już dzisiaj (27 października 2014 roku) do zapoznania się z publikacją "Świat dziecka", która została wydana jako dodatek do Metra.

Patronaty

IV część serii Oczami Maluszka - Harmonijka

IV część serii Oczami Maluszka - Harmonijka

Dzieci zaczynają rozpoznawanie kolorów od czerni i bieli. Oczami Maluszka - Harmonijka to ilustracje w dwóch kolorach – czarnym i białym. Rozmiary książeczki pozwalają na oglądanie jej przez Malucha na własnym łóżeczku. Dzięki temu poznaje dwubarwne...

Patronaty

Spuki Boo

Spuki Boo

Urodziny Spuki Boo Zapisz się z dzieckiem na urodziny Spuki Boo!