Dziecko marudzi przy jedzeniu? Ma to w genach

Dzieci różnie reagują, gdy podaje im się żywność o określonym smaku, teksturze i wyglądzie, ale to rodzice są często obwiniani za to, że dzieci marudzą przy jedzeniu.

Naukowcy odkryli powiązanie między nawykami żywieniowymi dzieci, a ich genetyką.

Polecane wideo:

Testy na bliźniakach wykazały, że niektóre dzieci są z natury bardziej ostrożne w poznawaniu nowych smaków. Eksperci twierdzą, że wybredność małych dzieci jest w większym stopniu spowodowana genetyką niż błędami rodziców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie zbadali nawyki żywieniowe ponad 1900 par bliźniąt.

Te małe dzieci, w wieku 16 miesięcy, prezentowały bardzo dużą różnorodność w wyborze produktów, które chciały zjeść, ale naukowcy odkryli, że bardziej prawdopodobne jest, że wpływają na to geny niż wychowanie.

W artykule opublikowanym w "Journal of Child Psychology and Psychiatry", napisali, że "w czasie wczesnego dzieciństwa dzieciom stopniowo wprowadza się coraz bardziej zróżnicowaną dietę zawierającą wcześniej nieobecne pokarmy o różnych smakach, fakturach i cechach wizualnych".

Chociaż niektóre dzieci chętnie akceptują nowe pokarmy, wiele z nich jest niezdecydowanych. Bliźniaki zostały wykorzystane w badaniu, ponieważ każda para dorastała w tym samym domu, była wychowana przez tych samych rodziców, co oznacza, że naukowcy mogą uwzględnić taki sam wpływ środowiska.

Marudzenie przy jedzeniu – tendencja, polegająca na bardzo selektywnym wyborze tekstury, smaku i zapachu żywności, którą dziecko jest skłonne zjeść - jest często postrzegane jako konsekwencja nieodpowiedniej opieki rodzicielskiej.

Jednakże obawa przed nowościami - czyli sytuacja, gdy małe dzieci nie chcą spróbować nowego jedzenia - jest często postrzegana jako normalny etap rozwoju, a nie efekt zachowania rodziców.

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy, a niektóre odmawiają...

Andrea Smith, która prowadziła badania, powiedziała, że "ustalenie istotny wpływu genetycznego na oba zjawiska może być dużą ulgą dla rodziców, którzy często czują się oceniani i winni wybredności ich dzieci".

Zrozumienie, że cechy te są w dużej mierze wrodzone może pomóc odwrócić tę sytuację. Jednak wpływ genów nie oznacza, że wybredne zachowania żywieniowe dzieci nie mogą być zmienione. Współautor, dr Clare Llewellyn, dodał, że "geny nie są naszym przeznaczeniem. Wiemy to na podstawie wielu cech, o silnym podłożu genetycznym, które mogą być jednak zmienione, takich jak masa ciała".

"W przyszłych badaniach ważne będzie, aby identyfikować czynniki środowiskowe wpływające na marudzenie przy jedzeniu i obawę przed nowościami u małych dzieci; w ten sposób badania mogą być one ukierunkowywane na zmniejszenie tych zachowań".

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

Wspierajcie się nawzajem w swoich decyzjach i nie podważajcie swojego autorytetu. Jeśli nie wiecie, jaką decyzję wspólnie podejmiecie, nie musicie odpowiadać...

Matki często reagują na marudzenie wymuszaniem jedzenia podanych potraw i używaniem ulubionego jedzenia jako nagrody.

"Rodzice często mówią o tym, jak różne są ich dzieci, a więc ma to sens, że używają w stosunku do nich różnych strategii dostosowanych do potrzeb każdego indywidualnego dziecka" - powiedziała Holly Harris z Uniwerystetu w Londynie.

"Posiadanie dziecka, które nie chce jeść większości produktów spożywczych, może być bardzo stresujące dla rodziców. Logicznym następnym krokiem jest współpraca z rodzicami, aby reagować na ich potrzeby i opracować strategie pomagające najlepiej zareagować na wybrzydzanie dziecka przy jedzeniu oraz zachęcić do akceptacji nowości w przyszłości" - mówią badacze.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom. W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem...

Newsy

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Każdy rodzic ma swoje metody wychowawcze, które konsekwentnie stosuje. Tak też jest w przypadku tego ojca, który pewnego razu obmyślił sposób na zdyscyplinowanie dzieci. Jego córki nie słuchały go i nie wykonywały jego poleceń. Rodzic postanowił więc...

Newsy

Mózgi dziewcząt i chłopców reagują na stres w odmienny sposób

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford sugerują, że bardzo stresujące wydarzenia wpływają na mózg dziewczynek i chłopców w różny sposób. Dziewczęta częściej cierpią na zespół stresu pourazowego Część mózgu związana z emocjami i empatią,...