Status społeczny w dzieciństwie wpływa na ryzyko zachorowań na raka w życiu dorosłym

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah ogłosili wynik najnowszego badania, które mówi, że okoliczności, w jakich wychowuje się dziecko może wiązać się z zagrożeniami występowania niektórych nowotworów w późniejszym życiu.

Naukowcy wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Filadelfii przeanalizowali ryzyko zachorowania na raka oraz status społeczno-ekonomiczny wśród osób urodzonych podczas wyżu demograficznego w okresie 1945-1959 r w dwóch kręgach stanu Utah w USA.

Polecane wideo:

U dzieci urodzonych w rodzinach o wysokim statusie społecznym, odnotowano wyższe ryzyko zachorowań na czerniaka oraz raka prostaty, a u kobiet większe ryzyko zachorowań na raka piersi.

Badanie wykazało również, że kobiety, które urodziły się w dzielnicach o niskim statusie społeczno-ekonomicznym w stosunku do tych, które wychowały się w dużych i bardziej rozwiniętych miejscach,  obarczone były większym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy.

Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci?

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań....

Ponadto w tych dzielnicach o niskim statusie u mężczyzn było mniejsze ryzyko występowania raka prostaty oraz w przypadku obu płci występowało mniejsze ryzyko wystąpienia czerniaka.

Naukowcy wykorzystali zbiór danych o mieszkańcach stanu Utah, który zawierał informacje z wielu źródeł, w tym z rodowodów, aktów urodzenia i śmierci, pobytów w szpitalach oraz danych o posiadaniu prawa jazdy do analizy częstotliwości występowania nowotworów w badanej grupie.

W badaniu oceniano dane od osób, które urodziły się w latach 1945-1959 i które żyły w stanie Utah przynajmniej 18 lat. Dane demograficzne zostały połączone z informacjami skatalogowanymi w Rejestrze Chorych na Raka w stanie Utah w celu oceny prodyspozycji do zachorowania na raka w ogólnej populacji, w porównaniu do grupy badanej.

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie...

„To badanie pokazuje, że status społeczno-ekonomiczny we wczesnych etapach życia, oparty na czynnikach, takich jak sposób wychowania przez rodziców, może być związany z ryzykiem zachorowania na raka w wieku dorosłym" - mówi dr Kena Smith, główny autor badania oraz wybitny profesor na Uniwersytecie w Utah.

"Wykorzystując te informacje, być może będziemy w stanie zidentyfikować osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka ze względu na status społeczno-ekonomiczny po urodzeniu, a najlepiej byłoby opracować strategie, jak sterować czynnikami, które stanowią ryzyko zachorowań na raka w życiu dorosłym” - dodaje.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu na to, jak ukształtuje się mały człowiek, wpływ...

Dr Smith zauważyła, że związek między statusem społeczno-ekonomicznym a nowotworami piersi, szyjki macicy i prostaty może przyczynić się do rozważenia wykonania badań przesiewowych na raka przez ososby o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Powiedziała też, że istotne okresy w rozwoju dziecka, na które mają wpływ warunki życia, mogą warunkować wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór w późniejszym życiu.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Cancer Epidemiology, Biomarkers, and Prevention”.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom. W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem...

Newsy

Zamknęła 3-latka w klatce dla psa, bo był za głośno

Zamknęła 3-latka w klatce dla psa, bo był za głośno

Przykłady bezmyślności i nieodpowiedzialności rodziców nie mają chyba końca. W Chinach, w prowincji Hunan, pewna matka zamknęła swojego synka w klatce dla psa? Powód? Był za głośno. Kobieta o imieniu Jiang stanęła przed sądem po tym, gdy zamknęła...

Newsy

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Każdy rodzic ma swoje metody wychowawcze, które konsekwentnie stosuje. Tak też jest w przypadku tego ojca, który pewnego razu obmyślił sposób na zdyscyplinowanie dzieci. Jego córki nie słuchały go i nie wykonywały jego poleceń. Rodzic postanowił więc...