Wpływ niektórych leków na płodność

Wiele powszechnie stosowanych leków w terapii chorób przewlekłych może wywierać negatywny wpływ na płodność chorego. Efekt ten jest spowodowany u kobiet przede wszystkim zaburzeniami jajeczkowania, natomiast u mężczyzn ograniczenie płodności może wynikać zarówno z upośledzenia procesu produkcji plemników, jak i z powodu impotencji i niemożności odbycia stosunku płciowego.

Wśród leków o takich działaniach niepożądanych znajdują się popularne preparaty używane w terapii nadciśnienia, choroby wrzodowej żołądka, nieswoistych zapaleń jelit, a także te stosowane w leczeniu depresji czy chemioterapii nowotworów. Warto pamiętać o negatywnym wpływie leków na płodność, wziąć to pod uwagę jako ewentualną przyczynę trudności w poczęciu dziecka i w takiej sytuacji, w miarę możliwości, próbować zastąpić je substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych.

Polecane wideo:

1. Leki blokujące oś podwzgórze-przysadka-jajnik

Wśród leków o takim działaniu znajdują się leki antygonadotropowe, takie jak danazol, które hamują uwalnianie z przysadki gonadotropin FSH i LH, a przez to upośledzają syntezę hormonów jajnika, zaburzają cykl menstruacyjny i uniemożliwiają zajście w ciążę. Są one stosowane głównie w leczeniu endometriozy i łagodnych chorób sutka. Podobny efekt wywierają stosowane w sposób ciągły analogii gonadoliberyny jak goserelina i buserelina. Fizjologicznie są one wydzielane przez podwzgórze w sposób pulsacyjny, pobudzając przysadkę do wydzielania gonadotropin. Natomiast ich podawanie w sposób ciągły wywołuje odwrotny efekt, czyli hamuje wydzielanie gonadotropin i tym samym czynność jajników. Znajdują one zastosowanie w terapii hormonozależnego raka sutka i endometriozie.

2. Leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego

Dość znanym lekiem, który jako działanie niepożądane może wywoływać mlekotok, ginekomastię, impotencję i zaburzenia spermatogenezy i w ten sposób niekorzystnie wpływać na płodność, jest cymetydyna. Lek ten jest antagonistą receptorów H2 i ma zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podobny negatywny wpływ na spermatogenezę udowodniono w stosunku do sulfasalazyny stosowanej w terapii nieswoistych zapaleń jelit (choroba Crohna, colitis ulcerosa).

3. Leki stosowane w nadciśnieniu, antybiotyki, glikokortykosteroidy

6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-have

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów dla ciężarnych. Młode mamy mają do dyspozycji wiele...

Wszystkie leki obniżające ciśnienie mogą powodować u mężczyzn impotencję i uniemożliwiać odbycie stosunku płciowego. Można tu wymienić chociażby blokery kanału wapniowego jak amlodypina, często stosowana jako lek pierwszego wyboru w terapii nadciśnienia. Niekorzystnie również działa lek moczopędny oszczędzający potas, jakim jest spironolakton i jego pochodne. Wywiera on silne działanie antyandrogenne i przy przewlekłym stosowaniu może powodować zaburzenia wzwodu u mężczyzn i zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Jest on stosowany najczęściej w leczeniu obrzęków pochodzenia sercowego oraz w hiperaldosteronizmie. Wśród antybiotyków złą sławą, jeśli chodzi o upośledzenie płodności, cieszą się tetracykliny, erytromycyna, a w szczególności nitrofurantoina. Podobnie wysokie dawki glikokortykosteroidów stosowane często w terapii chorób układowych tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, twardzina układowa, toczeń), doprowadzają do zahamowania wydzielania gonadotropin, niekorzystnie wpływają na spermatogenezę i płodność mężczyzny. Także steroidy anaboliczne używane w celu zwiększenia masy mięśniowej mają bardzo niekorzystny wpływ na spermatogenezę i nie powinny być stosowane. W terapii chorób układowych tkanki łącznej, poza glikokortykosteroidami, stosowane są także inne leki mogące ograniczać płodność. Są to na przykład: metotreksat stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i kolchicyna używana w leczeniu dny moczanowej.

4. Leki psychotropowe, przeciwnowotworowe, używki

Spośród leków psychotropowych często negatywny wpływ na funkcje seksualne wykazują leki antydepresyjne z grupy SSRI, jak na przykład fluoksetyna, citalopram, fluwoksamina. Efekt ten wynika w dużej mierze z obniżenia popędu płciowego i wrażliwości na bodźce seksualne. Niekorzystne oddziaływanie na płodność udowodniono także w stosunku do leku neuroleptycznego stosowanego w terapii psychoz i nerwic, jakim jest tiorydazyna. Jednak w największym stopniu upośledzająco na płodność wpływają leki stosowane w chemioterapii chorób nowotworowych. Medykamenty te, jak busulfan, chlorambucil czy cyklofosfamid, działają cytotoksycznie, niszcząc komórki nowotworowe, ale jednocześnie niszczą także komórki zdrowe, a zwłaszcza te szybko dzielące się, czyli na przykład spermatocyty i w ten sposób hamują spermatogenezę. Silnie negatywny wpływ na płodność wywierają również substancje narkotyczne, jak kokaina, marihuana, a także używki, jak alkohol czy papierosy, powodując zmniejszenie liczby i jakości plemników.
Wszystkie wymienione leki wywołują zaburzenia płodności i mogą utrudnić poczęcie dziecka. Na ogół efekt ten ustępuje po zakończeniu terapii, jednak zwykle prawidłowa płodność wraca po dwóch, trzech miesiącach od zaprzestania ich stosowania. Jeśli osoba przyjmująca takie leki w sposób przewlekły pragnie mieć dziecko, to wspólnie z lekarzem powinna zastanowić się nad możliwością zmiany sposobu terapii i zastąpieniu przyjmowanych środków innymi.

Komentarze
Artykuły Wpływ niektórych leków na płodność
Wpływ niektórych leków na płodność

Wpływ antydepresantów na płodność

Wpływ antydepresantów na płodność

Leki przeciwdepresyjne dzielimy na kilka grup. W zależności od niej nieco inny jest mechanizm działania, jednak opiera się on na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny lub serotoniny.

Wpływ niektórych leków na płodność

Leki antydepresyjne a płodność

jest wpływ leków przeciwdepresyjnych na płodność? Chociaż pozytywne działanie antydepresantów w leczeniu zaburzeń antydepresyjnych jest od dawna znane (...) na płodność zarówno kobiet,...

Ciąża

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

działania leków na płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową.Nowotwory Niekiedy do wzrostu poziomu hormonu hCG dochodzi równolegle (...) początkowy wynik testu może być negatywny. Dopiero hCG powyżej...

Metody ułatwiające poczęcie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

Niektóre badania naukowe sugerują, że nadmiar węglowodanów prostych (białe pieczywo, słodycze, inne produkty na bazie białej mąki) w diecie może mieć wpływ (...) Jak zachować płodność? Wiele kobiet w...

Planowanie ciąży

Jak szybko zajść w ciążę

Jak szybko zajść w ciążę

Health, 20-kilogramowa nadwaga może zwiększyć szanse niepłodności o 10%. Wpływ wieku kobiety na płodność. Między 30 a 34 r.ż. spadek płodności wynosi (...) , który powoduje wzrost temperatury ciała. Dieta wspomagająca...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.

Decyzja o ciąży

Mity dotyczące płodności obalone!

Mity dotyczące płodności obalone!

poprzedzających miesiączkę, w trakcie jej trwania oraz kilka dni po jej zakończeniu.Pozycja seksualna ma wpływ na płodność Istnieją badania naukowe, które sugerują (...) zwiększa płodność Mogłoby się...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.