Chcesz zajść w ciążę? Odstaw te leki

Wiele powszechnie stosowanych leków w terapii chorób przewlekłych może wywierać negatywny wpływ na płodność chorego. Efekt ten jest spowodowany u kobiet przede wszystkim zaburzeniami jajeczkowania, natomiast u mężczyzn ograniczenie płodności może wynikać zarówno z upośledzenia procesu produkcji plemników, jak i z powodu impotencji i niemożności odbycia stosunku płciowego.

Wśród leków o takich niepożądanych działaniach znajdują się popularne preparaty używane w terapii nadciśnienia, choroby wrzodowej żołądka, nieswoistych zapaleń jelit, a także te stosowane w leczeniu depresji czy chemioterapii nowotworów.

Polecane wideo:

Warto pamiętać o negatywnym wpływie leków na płodność, wziąć to pod uwagę jako ewentualną przyczynę trudności w poczęciu dziecka i w takiej sytuacji, w miarę możliwości, próbować zastąpić je substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych.

Leki blokujące oś podwzgórze-przysadka-jajnik

Wśród leków o takim działaniu znajdują się leki antygonadotropowe, takie jak danazol, które hamują uwalnianie z przysadki gonadotropin FSH i LH, a przez to upośledzają syntezę hormonów jajnika, zaburzają cykl menstruacyjny i uniemożliwiają zajście w ciążę. Są one stosowane głównie w leczeniu endometriozy i łagodnych chorób sutka.

Podobny efekt wywierają stosowane w sposób ciągły analogii gonadoliberyny, jak goserelina i buserelina. Fizjologicznie są one wydzielane przez podwzgórze w sposób pulsacyjny, pobudzając przysadkę do wydzielania gonadotropin. Natomiast ich podawanie w sposób ciągły wywołuje odwrotny efekt, czyli hamuje wydzielanie gonadotropin i tym samym czynność jajników. Znajdują one zastosowanie w terapii hormonozależnego raka sutka i endometriozy.

Leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego

Dość znanym lekiem, który jako działanie niepożądane może wywoływać mlekotok, ginekomastię, impotencję, zaburzenia spermatogenezy i w ten sposób niekorzystnie wpływać na płodność, jest cymetydyna. Lek ten jest antagonistą receptorów H2 i ma zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Podobny negatywny wpływ na spermatogenezę udowodniono w stosunku do sulfasalazyny stosowanej w terapii nieswoistych zapaleń jelit (choroba Crohna, colitis ulcerosa).

Leki stosowane w nadciśnieniu, antybiotyki, glikokortykosteroidy

Wszystkie leki obniżające ciśnienie mogą powodować u mężczyzn impotencję i uniemożliwiać odbycie stosunku płciowego. Można tu wymienić chociażby blokery kanału wapniowego, jak amlodypina często stosowana jako lek pierwszego wyboru w terapii nadciśnienia.

Niekorzystnie działa również lek moczopędny oszczędzający potas, jakim jest spironolakton i jego pochodne. Wywiera on silne działanie antyandrogenne i przy przewlekłym stosowaniu może powodować zaburzenia wzwodu u mężczyzn i zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Jest on stosowany najczęściej w leczeniu obrzęków pochodzenia sercowego oraz w hiperaldosteronizmie.

Wśród antybiotyków złą sławą, jeśli chodzi o upośledzenie płodności, cieszą się tetracykliny, erytromycyna, a w szczególności nitrofurantoina. Podobnie wysokie dawki glikokortykosteroidów stosowane często w terapii chorób układowych tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, twardzina układowa, toczeń) doprowadzają do zahamowania wydzielania gonadotropin, niekorzystnie wpływają na spermatogenezę i płodność mężczyzny.

Także steroidy anaboliczne używane w celu zwiększenia masy mięśniowej mają bardzo niekorzystny wpływ na spermatogenezę i nie powinny być stosowane.

W terapii chorób układowych tkanki łącznej, poza glikokortykosteroidami, stosowane są także inne leki mogące ograniczać płodność. Są to na przykład: metotreksat stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i kolchicyna używana w leczeniu dny moczanowej.

Leki psychotropowe, przeciwnowotworowe, używki

Spośród leków psychotropowych negatywny wpływ na funkcje seksualne wykazują często leki antydepresyjne z grupy SSRI, jak na przykład fluoksetyna, citalopram, fluwoksamina. Efekt ten wynika w dużej mierze z obniżenia popędu płciowego i wrażliwości na bodźce seksualne.

Niekorzystne oddziaływanie na płodność udowodniono także w stosunku do leku neuroleptycznego stosowanego w terapii psychoz i nerwic, jakim jest tiorydazyna.

Jednak w największym stopniu upośledzająco na płodność wpływają leki stosowane w chemioterapii chorób nowotworowych. Medykamenty te, jak busulfan, chlorambucil czy cyklofosfamid, działają cytotoksycznie, niszcząc nie tylko komórki nowotworowe, ale też komórki zdrowe, a zwłaszcza te szybko dzielące się, czyli na przykład spermatocyty. W ten sposób hamują spermatogenezę.

Silnie negatywny wpływ na płodność wywierają również substancje narkotyczne, jak kokaina, marihuana, a także używki, jak alkohol czy papierosy, powodując zmniejszenie liczby i jakości plemników.


Wszystkie wymienione leki wywołują zaburzenia płodności i mogą utrudnić poczęcie dziecka. Na ogół efekt ten ustępuje po zakończeniu terapii, jednak zwykle prawidłowa płodność wraca po dwóch, trzech miesiącach od zaprzestania ich stosowania.

Jeśli osoba przyjmująca takie leki w sposób przewlekły pragnie mieć dziecko, to wspólnie z lekarzem powinna zastanowić się nad możliwością zmiany sposobu terapii i zastąpieniu przyjmowanych środków innymi.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Chcesz zajść w ciążę? Odstaw te leki
Uroda w ciąży

Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

, że można z niej robić domowe leki, kosmetyki, a także dodawać do różnych potraw. Babka lancetowata na rany i kaszel Dawniej używano liści babki lancetowatej (...) właściwości babki lancetowatej, nie powinny jej pić kobiety w ciąży,...

Ciasta i ciasteczka

6 pysznych słodkości na Dzień Mamy

6 pysznych słodkości na Dzień Mamy

na rabarbar trwa w najlepsze. Jeśli chcesz przygotować ten pyszny deser, potrzebne ci będzie kilka łodyg rabarbaru, cukier, mąka, masło, jajko i woda. Rabarbar (...) i np. rodzynki. Płatki zmiel na mąkę, dodaj ugotowanego na miękko...

Indukcja porodu

Znaczenie surogatek

Znaczenie surogatek

Surogatka (surogath mother - cytując za Wikipedią) to kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży.

Metody ułatwiające poczęcie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

Jak zachować płodność? Wiele kobiet w ciągu młodzieńczych lat swojego życia stara się zrobić wszystko, aby nie zajść w ciążę. Niestety w momencie (...) nie wspomina o tym, w jaki sposób zwiększyć szanse na zajście...

Kategoria X

Leki kategorii X

Leki kategorii X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to leki wykazujące silne działania niepożądane na płód, zaburzające jego rozwój lub funkcje fizjologiczne.

Rodzina

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

, które mogą świadczyć o problemach z płodnością. Niestety, często je ignorujemy lub mylimy z innymi dolegliwościami.Od sześciu miesięcy nie możesz zajść w ciążę Sześć (...) - w zgodzie z cyklem miesiączkowym i bez żadnych...

Decyzja o ciąży

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem?

Uroda w ciąży

Wygląd i samopoczucie w ciąży

Wygląd i samopoczucie w ciąży

. O wszystkich dolegliwościach poinformuj lekarza a pn dostosuje odpowiednie leki dla ciebie i dziecka Seks w ciąży. Seks jest bezpieczne w czasie ciąży (...) Zmiany w pierwszym trymestrze. Ciąża...