Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Kwas DHA (dokozaheksaenowy) należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ostatnio coraz częściej mówi się o nim w kontekście suplementacji diety kobiet karmiących piersią.

Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza niedoboru tego składnika w związku z niejedzeniem mięsa, nabiału lub ryb bogatych w kwasy omega-3.

Polecane wideo:

Komisja Europejska i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co najmniej 200 mg/dzień, w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju układu nerwowego płodu.

Jak kwas DHA wpływa na płód?

Nienasycony kwas tłuszczowy DHA, należący do grupy kwasów omega-3, to główny budulec centralnego układu nerwowego i siatkówki oka.

Systematyczne przyjmowanie DHA przez kobiety spodziewające się dziecka ma korzystny wpływ na układ nerwowy, a także narządy mowy i wzroku.

Niedobory tego kwasu w okresie ciąży mogą spowodować niedorozwój dziecka, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego podaż. Wiele wskazuje na to, że właściwe spożycie DHA w trakcie ciąży może nieznacznie wydłużać czas jej trwania, zmniejszać ryzyko porodu przedwczesnego i zwiększać masę urodzeniową dziecka.

Kwas ten jest istotny również z punktu widzenia matki. Prawidłowa podaż DHA zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań okołoporodowych (np. stanu przedrzucawkowego) i depresji w ciąży oraz po porodzie.

Suplementacja kwasu DHA

Kobiety karmiące piersią powinny zadbać o prawidłową podaż DHA, by niemowlę otrzymywało optymalną ilość tego składnika.

Naturalnym źródłem kwasu tłuszczowego DHA są ryby morskie (takie jak makrela, łosoś, sardele i sardynki, algi morskie, owoce morza), oleje roślinne (arachidowy, rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek), jaja i suszone owoce.

Spożycie ryb w Polsce znajduje się jednak na stosunkowo niskim poziomie, dlatego warto sięgnąć po suplementy kwasu tłuszczowego DHA. Skuteczne i bezpieczne są wyłącznie sprawdzone preparaty o odpowiednio dużej zawartości DHA.

W okresie ciąży za minimalną dawkę tego kwasu uważa się 200 mg/dzień, takie są również wytyczne ekspertów. Należy jednak uświadomić sobie, że – jak wykazały badania z 2008 roku – stężenie kwasu DHA we krwi pępowinowej zwiększa się dopiero przy dziennej dawce 500 mg.

Najnowsze badania dowodzą, że przyszłe mamy mogą bez obaw spożywać 500-1000 mg DHA każdego dnia.

Braki kwasu DHA mogą prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny w mózgu, a co za tym idzie – do nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Niedobory tego składnika są groźne także dla osób dorosłych, u których mogą powodować chorobę Alzheimera. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja kwasu tłuszczowego DHA.

Kwas ten przyczynia się do obniżenia poziomu triacylogliceroli we krwi, gdy jest przyjmowany w pokarmach. Poprawia to pracę serca, zapobiega demencji i wspomaga leczenie niektórych chorób nowotworowych.

Wszechstronne zastosowanie kwasu tłuszczowego DHA pokazuje, jak ważny dla zdrowia człowieka jest to składnik, bez względu na wiek.

Anna Kowalska, 7 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.