Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Kwas DHA (dokozaheksaenowy) należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ostatnio coraz częściej mówi się o nim w kontekście suplementacji diety kobiet karmiących piersią.

Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza niedoboru tego składnika w związku z niejedzeniem mięsa, nabiału lub ryb bogatych w kwasy omega-3.

Polecane wideo:

Komisja Europejska i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co najmniej 200 mg/dzień, w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju układu nerwowego płodu.

Jak kwas DHA wpływa na płód?

Nienasycony kwas tłuszczowy DHA, należący do grupy kwasów omega-3, to główny budulec centralnego układu nerwowego i siatkówki oka.

Systematyczne przyjmowanie DHA przez kobiety spodziewające się dziecka ma korzystny wpływ na układ nerwowy, a także narządy mowy i wzroku.

Niedobory tego kwasu w okresie ciąży mogą spowodować niedorozwój dziecka, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego podaż. Wiele wskazuje na to, że właściwe spożycie DHA w trakcie ciąży może nieznacznie wydłużać czas jej trwania, zmniejszać ryzyko porodu przedwczesnego i zwiększać masę urodzeniową dziecka.

Kwas ten jest istotny również z punktu widzenia matki. Prawidłowa podaż DHA zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań okołoporodowych (np. stanu przedrzucawkowego) i depresji w ciąży oraz po porodzie.

Suplementacja kwasu DHA

Kobiety karmiące piersią powinny zadbać o prawidłową podaż DHA, by niemowlę otrzymywało optymalną ilość tego składnika.

Naturalnym źródłem kwasu tłuszczowego DHA są ryby morskie (takie jak makrela, łosoś, sardele i sardynki, algi morskie, owoce morza), oleje roślinne (arachidowy, rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek), jaja i suszone owoce.

Spożycie ryb w Polsce znajduje się jednak na stosunkowo niskim poziomie, dlatego warto sięgnąć po suplementy kwasu tłuszczowego DHA. Skuteczne i bezpieczne są wyłącznie sprawdzone preparaty o odpowiednio dużej zawartości DHA.

W okresie ciąży za minimalną dawkę tego kwasu uważa się 200 mg/dzień, takie są również wytyczne ekspertów. Należy jednak uświadomić sobie, że – jak wykazały badania z 2008 roku – stężenie kwasu DHA we krwi pępowinowej zwiększa się dopiero przy dziennej dawce 500 mg.

Najnowsze badania dowodzą, że przyszłe mamy mogą bez obaw spożywać 500-1000 mg DHA każdego dnia.

Braki kwasu DHA mogą prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny w mózgu, a co za tym idzie – do nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Niedobory tego składnika są groźne także dla osób dorosłych, u których mogą powodować chorobę Alzheimera. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja kwasu tłuszczowego DHA.

Kwas ten przyczynia się do obniżenia poziomu triacylogliceroli we krwi, gdy jest przyjmowany w pokarmach. Poprawia to pracę serca, zapobiega demencji i wspomaga leczenie niektórych chorób nowotworowych.

Wszechstronne zastosowanie kwasu tłuszczowego DHA pokazuje, jak ważny dla zdrowia człowieka jest to składnik, bez względu na wiek.

Anna Kowalska, 4 miesiące temu

Rozwój niemowlęcia

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

aurelia.marczak • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją. Dysplazja - co to jest? Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej (...) , jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Szerokie pieluchowanie Aby...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.