Trwa ładowanie...

Wózki bliźniacze

Avatar placeholder
13.10.2014 10:01
Wózki bliźniacze
Wózki bliźniacze

Obecnie coraz częściej spotyka się na ulicach czy placach zabaw rodzeństwa w podobnym wieku lub wręcz bliźnięta. W takich wypadkach trudno jest mamom używać tylko jednego wózka. Często dzieci chcą mieć tylko swój i nie lubią ustępować miejsca innym. Jak zatem ma sobie poradzić matka bliźniaków? Odpowiedź jest prosta – kupić wózek bliźniaczy. Wózki te potrzebują jednej osoby do jej obsługi, a mieszczą dwoje smyków. Czasem siedzenia są położone jedno obok drugiego, a czasem jedno siedzisko znajduje się z przodu, a kolejne za nim.

1. Na co zwrócić uwagę przy kupnie wózka bliźniaczego?

Kupno wózka dla bliźniąt nie jest tak oczywiste, jakby się wydawało, gdyż trzeba brać pod uwagę wiele różnych czynników, o których nie myśli się w przypadku jednego dziecka. Dodatkowo w sklepach nie ma jeszcze bardzo szerokiej oferty, jeśli chodzi o wózki dla bliźniąt. Problemem jest także fakt, że nie ma idealnego rodzaju wózka dla rodzeństwa – jedne są za szerokie na zbyt wąskie ulice, w innych dzieci kłócą się, które będzie jechać z przodu, jeszcze inne są po prostu za ciężkie.

Przede wszystkim przed zakupem wózka trzeba wiedzieć, jakie wymagania powinien on spełniać – jak długo ma on posłużyć, czy osoba, która będzie go obsługiwać, jest silna, czy ma się on mieścić w bagażniku samochodu, ile ma kosztować, po jakim terenie będzie jeździł (polne drogi czy asfalt) albo czy wózek ma być funkcjonalny w stosunku do zmieniającego się wieku dzieci? Te wszystkie pytania są naprawdę ważne. Przy zakupie warto sprawdzić, jak wózek radzi sobie przy wjeżdżaniu na krawężniki i progi. Trzeba też pomyśleć o mamie czy osobie opiekującej się dziećmi – czy będzie ona w stanie znieść wózek bez niczyjej pomocy. Ważne jest także, czy łatwo się składa wózek i czy nie zajmuje bardzo dużo miejsca. Warto spojrzeć też na koła – muszą być grubsze i bardziej wytrzymałe na wstrząsy i obciążenie niż w przypadku pojedynczego wózka.

2. Rodzaje wózków dla bliźniąt

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Wózki spacerowe mogą być zarówno szerokie, gdzie siedziska są umieszczone obok siebie, jak i podłużne, w których siedzenia ustawione są za sobą lub naprzeciwko siebie. Wózki podłużne są o tyle praktyczne, że przechodzą przez każde drzwi. Ciężko się nimi jednak manewruje, gdyż są dość długie (od 120 cm do nawet 150 cm). Zaletą są skrętne przednie kółka. Nie są one co prawda przystosowane do jazdy po lesie i drogach polnych, jednak doskonale nadają się do jeżdżenia po mieście. Skrętne koła można w razie potrzeby zablokować. Gdy siedziska ustawione są naprzeciwko siebie, dzieci widzą siebie i mogą ze sobą rozmawiać lub się ze sobą bawić. Wózki szerokie natomiast mają tę zaletę, że łatwiej się składają niż wózki podłużne i najczęściej są lżejsze. Wadą jest to, że często nie przechodzą przez drzwi, nie mieszczą się do windy, a siedzenia dla dzieci są dość wąskie i dzieciom szybko robi się ciasno.

Istnieje także możliwość połączenia dwóch osobnych wózków spacerowych. Jest to dobry pomysł szczególnie, gdy dzieci podrastają i powoli przestają się mieścić w wózku bliźniaczym. Połączenie dwóch osobnych wózków nierzadko jest także tańszym rozwiązaniem. Potrzebna jest tylko część łącząca. Z pewnością dla dzieci jest to sposób dużo lepszy – mogą siedzieć obok siebie, gaworzyć ze sobą, wspólnie oglądać świat. Jednak trudniej jest zmieścić się gdziekolwiek takim wózkiem, a ponadto ciężko jest nim manewrować. Jeżeli jednak na spacer z bliźniakami wybiera się ktoś silny, połączone spacerówki są ciekawym pomysłem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze