Wózek dziecięcy śmiertelną pułapką?

W celu ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych, rodzice przykrywają wózek grubymi pieluszkami, muślinowym materiałem, a nawet kocem. W ten sposób w wózku w znacznym stopniu ograniczona jest cyrkulacja powietrza.

W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne. Gdy dodatkowo dziecko przykrywa się kocykiem, a w celu ochrony przed słońcem nakrywa się wózek pieluszką, np. flanelową, możemy być pewni, że przegrzewamy dziecko. A to poważny problem, który może mieć wpływ na zdrowie pociechy. Dochodzi wówczas do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. To czyni go podatniejszym na infekcje.

Polecane wideo:

Ochrona przed słońcem czy poważne zagrożenie?

Na problem okrywania wózków materiałami uwagę zwrócił szwedzki pediatra, Svante Norgren. Specjalista pracujący w szpitalu dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie zaznaczył, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Eksperyment w tym zakresie przeprowadzili dziennikarze gazety „Svenska Dagbladet”. W upalny dzień pozostawili oni na słońcu pusty głęboki wózek, co jakiś czas mierząc w nim temperaturę. Ta systematycznie rosła. Gdy dodatkowo nakryli wózek materiałem, w wózku zrobiło się wręcz tropikalnie.

Eksperyment wykazał, że odpowiednia cyrkulacja powietrza w wózku jest ważna nie tylko ze względu na komfort dziecka, ale i jego bezpieczeństwo.

Spacer z dzieckiem w upalny dzień

Gdy słupek rtęci przekracza 27 stopni Celsjusza, niemowlę w wózku z powodzeniem może być ubrane jedynie w body z krótkim rękawem. Ani skarpetki, ani czapeczka nie są mu potrzebne. W przypadku gdy zaśnie, można okryć go tetrową pieluszką.

Należy też dobrze zaplanować trasę spaceru. Unikać należy wędrówek w miejscach mocno nasłonecznionych. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie park lub las. Spacerować najlepiej jest rano lub późnym popołudniem, gdy jest nieco chłodniej.

W celu ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych najlepiej jest używać parasolki przeciwsłonecznej.

Konieczne jest również stałe obserwowanie dziecka. Gdy będzie miało ono zaczerwienione policzki, kark będzie spocony, a maluch niespokojny, najprawdopodobniej jest mu za gorąco. Niepokojący jest również przyspieszony oddech i nadmierna senność.

Przegrzewanie a ryzyko SIDS

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej budzi w rodzicach ogromny lęk. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza że ostatecznie do dzisiaj nie odkryto mechanizmu SIDS. Udało się natomiast wskazać kilka przyczyn, które w pewnym stopniu mogą przyczynić się do nagłego zgonu niemowlęcia. Jedną z nich jest przegrzewanie dziecka. Dorota Kochman i Anna Szmyt w pracy „Edukacja rodziców w kontekście zespołu nagłej śmierci niemowląt” podpowiadają, że noworodka nie powinno się ściśle owijać w kocyki, a temperatura panująca w mieszkaniu powinna oscylować wokół 17-20 stopni Celsjusza. Zadbać należy również o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Niemowlęciu, nawet po kąpieli, nie trzeba ubierać czapeczki. Spanie w niej również nie jest wskazane, a wręcz niebezpieczne (najwięcej ciepła traci się bowiem przez główkę, a okrycie jej zaburza ten mechanizm).

Czynniki ryzyka SIDS

SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ang. sudden infant death syndrome) to określenie nieoczekiwanego zgonu niemowlęcia, do którego doszło w czasie snu.

Etiologia SIDS do dzisiaj nie jest znana, udało się jednak wskazać okoliczności, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich:

  • układanie niemowlęcia do snu w pozycji na brzuchu,
  • ekspozycja dziecka na dym tytoniowy,
  • powikłania okołoporodowe,
  • zła sytuacja społeczno-ekonomiczna rodziców,
  • picie alkoholu i/lub zażywanie środków psychoaktywnych w czasie ciąży,
  • niska waga urodzeniowa (poniżej 2500 g),
  • obecność wad wrodzonych,
  • płeć męska,
  • wyłączne lub przeważające karmienie mlekiem modyfikowanym.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Śmierć łóżeczkowa
Śmierć łóżeczkowa

Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej

Tzw. zespół śmierci łóżeczkowej (a precyzyjniej zespół nagłej śmierci niemowląt we śnie, SIDS) to „nagła, nieoczekiwana śmierć dziecka (...) z tym, przedstawiano jedynie czynniki...

Śmierć łóżeczkowa

Uchroń dziecko przed SIDS

Uchroń dziecko przed SIDS

łóżeczkowa, jednak nawet lekarze nie są w stanie w każdym z przypadków ustalić jej bezpośredniej przyczyny. Najczęściej jednak winny jest bezdech senny, niedobór serotoniny, zaciśnięcie tętnicy szyjnej czy uszkodzenie pnia mózgu. I chociaż...

Śmierć łóżeczkowa

Oddech niemowlaka

jest ono na wystąpienie zespołu śmierci łóżeczkowej. Dotyka on dzieci między 2 a 12 miesiącem życia - w tym czasie najbardziej przyda się monitor oddechu. Monitor kontroluje oddech niemowlaka. Jeśli przerwa między jednym...

Śmierć łóżeczkowa

Temperatura w pokoju niemowlaka

Temperatura w (//parenting.pl/portal/pokoj-dla-niemowlaka) w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 18°C. Kiedy w rodzinie pojawia się (//parenting.pl/portal/noworodek-w-domu), nie gaśnie dyskusja...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

. Szczegółowe informacje można przeczytać w oficjalnym dokumencie AAP. Zobacz także: Wózek dziecięcy śmiertelną pułapką?

Wózki dla niemowlaka

Wózek dziecięcy w mieście

Wózek dziecięcy w mieście

Jaki wózek wybrać do miasta? Czy Twój wózek poradzi sobie z krawężnikami? Czy jest lekki, poręczny i dobrze się prowadzi? Koniecznie sprawdź, na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić wózek...

Zakupy dla malucha

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Maskotki - pluszaki Drewniane klocki Plastikowe klocki Piankowe puzzle Elektroniczna niania Pierwsze buciki Piłeczki plastikowe Ubranka Kocyk Konik na biegunach Grzechotka Huśtawka Książeczka interaktywna Kaczuszka do kąpieli Baby walker...