Wolny czas dla rodziców

Sposoby na zrelaksowanie się i oderwanie od obowiązków dla obojga rodziców. Proste sposoby na zrelaksowanie się i oderwanie od codziennych obowiązków, które są skuteczne i nie wymagają dużej ilości czasu. Bycie rodzicem jest bardzo absorbującym zajęciem, zwłaszcza przy małych dzieciach. Jest to zajęcie na 7 dni w tygodniu, całodobowe. Nikt przecież nie daje rodzicom urlopu od ich obowiązków. Prawo pracy w Polsce nie przewiduje nawet wypłacania zasiłku chorobowego dla rodziców, którzy będąc na urlopie wychowawczym mają problemy ze zdrowiem. Rodzic ma być zawsze na tip-top.

Polecane wideo:

Warto jednak zadbać o to, by wyrwać się ze swoich rodzicielskich obowiązków i - zapewniwszy opiekę latorośli - zająć się samym sobą.

Miłość rodziców

Rodzice swoim zachowaniem uczą dzieci jak kochać.

Czas tylko dla mamy i taty

Co ciekawego mogą zrobić kobiety?

 • joga – uczy wyciszenia,
 • basen – odpręża,
 • ćwiczenia gimnastyczne i masaż – pozwalają zachować dobrą sylwetkę i wzmocnić mięśnie,
 • nauka języka obcego – znakomite ćwiczenie dla mózgu, pozwala podnieść kwalifikacje cenione na rynku pracy,
 • babskie plotki – ukojenie dla duszy.

Jakie atrakcje dla panów?

 • gra w piłkę nożną, siłownia, basen – pozwalają utrzymać kondycję,
 • wyjście na halę wspinaczkową – dodaje pewności siebie, nie mówiąc o dobroczynnym wpływie na kondycję,
 • gra w szachy – poprawia pracę umysłu,
 • nauka gry na instrumencie – uczy koncentracji, wycisza,
 • wyjście na piwo z kumplami – duża dawka relaksu.

Oczywiście atrakcje mogą być wymienne tj. szachy dobrze zrobią też paniom, tak jak i nauka języków obcych panom. Również spotkanie towarzyskie poza pieleszami domowymi jest wskazane dla każdej z płci. Pojawia się pytanie: jak zabrać się za takie wychodzenie? Zwłaszcza gdy obydwoje rodziców ma zamiar spędzić czas poza domem w miłym towarzystwie. Bez towarzystwa dzieci. Opowie o tym druga część artykułu.

Romantyczna randka rodziców

Dla trwałości związku niesamowicie cenne są te chwile, kiedy rodzice mogą pobyć razem bez dziecka. Jest tylko kilka kwestii do rozwiązania.

Pierwsze zagadnienie – skąd wziąć opiekę nad dziećmi?

Jeśli nie mamy nikogo w rodzinie, kto mógłby to zrobić gratis, możemy za usługę zapłacić. Nie musi to być opiekunka niania, równie dobrze może się sprawdzić sąsiadka emerytka, która bardzo dobrze zna dziecko. Wiemy, że nie zrobi mu krzywdy i miała już z nim kontakt, możemy więc zlecić jej opiekę nad maluchem.

Jest jeszcze jeden sposób na opiekę nad dzieckiem. Jest to współpraca z innymi rodzicami w zakresie wymiany usług. A z kim warto współpracować? Z jakimi rodzicami? Przede wszystkim:

 • z tymi, którzy mieszkają blisko; jeśli będziemy musieli zawieź dziecko, czy odebrać od nich, najlepiej tracić na to jak najmniej czasu,
 • z tymi, których dziecko często widuje; nie będzie miało traumy związanej z rozstaniem z rodzicami,
 • z tymi, którzy mają tyle dzieci co my; jeśli mamy trójkę dzieci to znajomy z jednym dzieckiem będzie pewnie kręcił nosem na współpracę,
 • z tymi, których dzieci dobrze się dogadują z naszymi; bez sensu jest tworzyć wieczorną porą zespół złożony z dzieci, które non stop kłócą się ze sobą.

Oczywiście niewątpliwie najłatwiej skorzystać z takiej formy współpracy w momencie, kiedy mamy tylko jedno dziecko w wieku powyżej 3 lat, bo jest szansa, że szybko uda nam się znaleźć odpowiednie dla niego towarzystwo. Ale mając więcej niż 1 dziecko tym bardziej potrzebujemy odpoczynku od rodzicielskich obowiązków i dlatego też nie powinniśmy sobie odpuszczać poszukiwania możliwości wyjścia z domu bez latorośli.

Skąd wziąć kompanów do wyjścia? Z naszego środowiska i nie tylko. Można wziąć namiary od innej mamy, którą znamy z piaskownicy. Bardzo polecam wejście w bliższe relacje z rodzicami, których dzieci chodzą z naszymi do przedszkola czy szkoły. Warto utworzyć listę mailingową i przez nią szukać kompanów do wspólnych wyjść. Wszak oprócz dzieci mamy swoje potrzeby i pasje. Dzieci mogą być niezłym pretekstem do poszerzania kręgu znajomych.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z portali społecznościowych. Jest to kopalnia możliwości towarzyskich. Może się okazać, że nasza znajoma z klasy również szuka towarzystwa do kina. By właściwie wybrać miejsce wypadu, trzeba się najpierw zorientować, co słychać w okolicy? Gdzie warto pójść? Skąd dowiadywać się o tym, co ciekawego dzieje się w naszym mieście?

Oprócz prasy – zwłaszcza tej codziennej - i telewizji, mamy do dyspozycji Internet. I mnóstwo portali, które mogą stać się bardzo przydatne dla rodziców.

Warto zaglądnąć do www.czasdzieci.pl, który oprócz informacji o godnych uwagi wydarzeniach dla rodzin z dziećmi zamieszcza także oferty, które zainteresują samych rodziców. Oprócz tego dobrze jest się zapisać na któryś z portali, które bazują na finansowej sile, jaka tkwi w masowych zakupach. Należy się zarejestrować na: www.grupper.pl, www.groupon.pl czy www.CityDeal.pl i wkrótce zaczniemy otrzymywać informacje nawet o 50% zniżkach na różne przyjemne sposoby spędzania czasu, związane z jedzeniem, uprawianiem sportów, spaniem poza miejscem zamieszkania, czy zabiegami kosmetycznymi. Często oferta takich portali może stanowić dla nas podpowiedź, jak fajnie spędzić nasz krótki, wolny czas. Z portalami tymi można też odbyć romantyczną podróż do hotelu z mężem, a bez dzieci, w dodatku za pół ceny.

Jeśli połączymy wszystkie opisane tu strategie działania związane z szukaniem opieki nad dziećmi i towarzystwa dla nas z możliwościami szukania fajnej rozrywki za pół ceny, może się okazać, że wychowując dzieci rozwinęliśmy się głównie towarzysko. I to jest jeszcze jeden pozytywny aspekt rodzicielstwa!

Powodzenia!

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Pielęgnowanie związku

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Pielęgnowanie związku
Pielęgnowanie związku

Wspólne czekanie na potomstwo

Wspólne czekanie na potomstwo

Wspólne oczekiwanie na przyjście na świat dziecka w wyjątkowy sposób zbliża do siebie przyszłych rodziców.

Pielęgnowanie związku

Nuda w łóżku

Nuda w łóżku

? Jak uatrakcyjnić pożycie seksualne? Jak się kochać, by były zadowolone obie strony? Jak podnieść temperaturę w związku i dodać nieco pikanterii (...) w czasie intymnych zbliżeń? ## Atrakcyjność seksualna w związku Zdarza...

Pielęgnowanie związku

Jak ratować związek?

pytanie: Jak ratować związek? Zanim jednak zadamy sobie to pytanie, warto odpowiedzieć sobie wcześniej, czy ratowanie związku ma sens (...) , czy jest w ogóle szansa, żeby (//parenting.pl/portal/jak-dbac-o-zwiazek), czy jest co ratować. ##...

Pielęgnowanie związku

Znamy przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo

Znamy przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo

, Karl Pillemer, postanowił uświadomić ludzi na temat sposobów na **znalezienie idealnego partnera** i ukształtowania wartościowego związku małżeńskiego (...) =1zp6TUSUnlIZHUpubxKFBg-1-98) / Shutterstock" title="Właściwa komunikacja to...

Pielęgnowanie związku

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach

rzeczy z pralni". Partner czuje się wtedy doceniony i ty zaczynasz szukać pozytywów w związku, a nie skupiasz się jedynie na rzeczach, których partner (...) również, że wspólny czas z partnerem ma swój koniec - wiele osób nie zdaje...

Pielęgnowanie związku

Relacje dziecka z ojczymem

Relacje dziecka z ojczymem

Jak przekonać twoje małe dziecko, że twój nowy partner nie jest jego wrogiem, lecz partnerem, sprzymierzeńcem? Dzieci bardzo często boją się, że po stracie ojca (czy tej dosłownej, czy po waszym rozwodzie), nowy mężczyzna odbierze mu także i ciebie.

Pielęgnowanie związku

Szczęśliwa para

Szczęśliwa para

Odnalezienie drugiej połówki, spotkanie „tej, tego" jedynego, właściwego lub też stworzenie stabilnego, długotrwałego związku jest z jednej strony