Wiemy, ile w tym roku zapłacisz za szkolną wyprawkę!

Zbliża się wrzesień, a wraz z nim początek roku szkolnego – nowe obowiązki i wydatki. Zarówno te na nową wyprawkę szkolną, jak i zajęcia pozalekcyjne. Sprawdź, ile pieniędzy według Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor zniknie z twojego portfela wraz z nowym rokiem szkolnym.

Najdroższe są podręczniki

Według badania ,,Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015" przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, najdroższą pozycją na liście szkolnych zakupów są podręczniki. Ich koszt wynosi około 360 zł na jedno dziecko w wieku szkolnym, czyli uczęszczające do szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej lub zawodowej.

Polecane wideo:

Mniej zamożni rodzice z utęsknieniem czekają na obiecane im książki i dofinansowanie do szkolnych zakupów. 23 czerwca br. przyjęto uchwałę w sprawie rządowego programu „Wyprawka szkolna”, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać pomoc w wysokości od 225 zł do nawet 770 zł w przypadku kształcenia specjalnego. Kształcenie specjalne musi być potwierdzone orzeczeniem wydanym przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Są nim objęte dzieci i młodzież niepełnosprawna, niedostosowana społecznie, objęta specjalnymi programami edukacyjnymi.

W ubiegłym roku w życie weszła również reforma systemu oświaty, której elementem była też tzw. reforma podręcznikowa – darmowe książki otrzymali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Teraz dołączą do nich drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych.

  • Zakup podstawowej wyprawki dla dwójki dzieci (syn idzie do drugiej klasy, a córka do szóstej) to wydatek około 1200 zł. Najdroższe są podręczniki – zwłaszcza te do języków obcych. Część z nich kupiliśmy już podczas szkolnego kiermaszu od starszych uczniów, ale pakiety ćwiczeń po 3-4 części do jednego przedmiotu zawsze trzeba nabyć nieużywane i kosztują od 11 do 18 zł za sztukę. - komentuje pani Katarzyna, mama dwójki dzieci, która skompletowanie szkolnej wyprawki ma już za sobą. 

- Dużym wydatkiem jest także plecak. Dobrej jakości, usztywniany przy kręgosłupie i lekki kosztuje zazwyczaj powyżej 100 zł, a wiele z nich przekracza cenowo 200 zł. Problematycznym elementem są również piórniki. Te, na których widać ulubionych bohaterów dziecka osiągają ceny rzędu 50-60 zł. Można oczywiście znaleźć też proste, zapinane na zamek błyskawiczny etui na przybory szkolne za 5 czy 10 zł, ale dzieci – jak to dzieci, chcą te najmodniejsze – z postaciami z kreskówek czy z gier - dodaje.

Podobnego zdania jest Anna Dziurawiec, mieszkająca w Lublinie mama 10-letniego Bartka.

  • Najdroższe są książki, ale te już będziemy mieli dzięki dobrodziejstwu władz miasta, które dofinansują nam ich zakup w tym roku. Bardzo ważny jest tornister - porządny, z usztywnianymi plecami to koszt od 50 zł do 150 zł. Szukaliśmy fajnego ,,dorosłego" plecaka, bo Bartek teraz idzie do czwartej klasy, ale nic nie znaleźliśmy. Materiały plastyczne, piśmiennicze i papiernicze to kolejne 100-200 zł i to bez szaleństw. Zeszyty można kupić od 0,80 zł, ale z jednobarwną okładką. Niestety dzieci wolą te kolorowe z postaciami z ulubionych bajek, a to już koszt od 1,20 zł do 2,50 zł za sztukę. Do tego od nowego roku dojdą zajęcia z rysunku... - dodaje Anna.

Książki to za mało

Wyprawka to jednak nie tylko podręczniki, ale także wszystkie szkolne akcesoria takie jak: farby, piórnik, kredki, plecak, flamastry, zeszyty, sportowe obuwie, strój na zajęcia wychowania fizycznego etc. Według CBOS koszt szkolnych dodatków to przecietnie 262 zł.

- Zawsze podczas zakupów dla dziecka rodzic staje przed dylematem, czy kupić jak najtaniej niezbędne produkty, czy inwestować w markowe rzeczy, które być może posłużą uczniowi dłużej. Dotyczy to zarówno obuwia sportowego (rozpiętość cen do 10 zł do 350 zł), tornistrów (od 20 zł do 400 zł), jak i zwykłych kredek (od 1,80 zł do 38 zł za 10 kolorów) – komentuje pani Katarzyna.

Warto pamiętać, że początek nowego roku szkolnego zawsze wiąże się z szeregiem obowiązkowych opłat – m.in. za obiady w szkolnej stołówce, ubezpieczenie. Według BIK i BIG InfoMonitor wyniosą one przeciętnie 83,99 zł.

Rodzice, którzy będą chcieli zadbać o jak najlepszy rozwój swojego dziecka i wypełnić mu wolny czas po zajęciach szkolnych, na pewno nie zrezygnują z zajęć pozalekcyjnych. W roku ubiegłym chcęć zapisania swoich dzieci na takie lekcje (zwłaszcza języków obcych) deklarowała ponad połowa ankietowanych rodziców.

Chociaż mogłoby się wydawać, że to koniec długiej listy wydatków, nic bardziej mylnego – rodzice dzieciaków, które dojeżdżają do szkoły lub na zajęcia dodatkowe środkami komunikacji miejskiej, będą musieli pokryć także koszty miesięcznego biletu. Dodatkowo dziecku należy zapewnić kieszonkowe i zapłacić za ewentualne, klasowe wycieczki. Jak możemy przeczytać w analizie BIK i BIG InfoMonitor, średnia kwota kieszonkowego dziecka uczącego się w szkole to 39 zł.

Gdy zsumujemy wszystkie te liczby, średni koszt wyprawki zamknie się zatem w granicach 828 zł. Czy wszystkich rodziców będzie stać na jej pokrycie? Niekoniecznie. Koszty związane z kształceniem dziecka najbardziej uderzą w osoby ubogie oraz samotne – takie, które nie korzystają z pomocy partnera najczęściej z braku takiej możliwości, a nie z własnego wyboru. Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz szacunki Centrum Praw Kobiet nie pozostawiają złudzeń – ściągalność alimentów w Polsce jest na wyjątkowo niskim poziomie. Według danych resortu pracy alimenty udaje się odzyskać w zaledwie 14 proc., CPK szacuje, że jest to 16-17 proc. W innych krajach ten sam współczynnik utrzymuje się na poziomie nawet 80 proc.

Dziecko na utrzymaniu

Z analizy przeprowadzonej na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor dowiadujemy się, że średnie comiesięczne (nie licząc wrześniowych) wydatki na dziecko wynoszą około 607 zł. W tę kwotę wliczają się m.in.: koszty żywności (34 proc.) oraz te związane ze szkołą np. opłata za świetlicę, obiady czy komitet rodzicielski (14 proc.).

Mniejsza zasobność portfela to mniej pieniędzy przeznaczonych na rozwój i edukację dziecka. Sprawia to, że maluch zostaje w tyle za rówieśnikami. Dodatkowo w przyszłości może mieć problemy z dostaniem się do dobrej szkoły i znalezieniem swojego miejsca na rynku pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki, które przeciętnie zarabiający rodzic będzie musiał przeznaczyć na swoje dziecko wraz z początkiem roku szkolnego, trudno mówić o bezpłatnej edukacji w Polsce. Nie dziwi więc też fakt, że coraz częściej wraz z 1 września wielu rodziców deklaruje chęć zaciągnięcia kredytów.

Nie wiesz, co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej twojego dziecka? Wciąż masz wątpliwości? Porozmawiaj z innymi rodzicami na naszym forum.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Uczeń
Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Dlaczego w polskich szkołach jest tak głośno?

Problem hałasu dotyka nie tylko pracowników placówek oświatowych, ale również uczniów. Warszawa, 7 kwietnia 2014 - Pomiary, obejmujące głównie szkoły podstawowe, prowadzone niezależnie przez kilka instytucji, jak CIOP, PZH, Sanepid oraz Ecophon...

Uczeń

Chce chronić pszczoły, produkuje lemoniadę

Chce chronić pszczoły, produkuje lemoniadę

Ma dopiero 10 lat, a już założyła swój pierwszy biznes. Mikala Ulmer ze stanu Teksas w Stanach Zjednoczonych prowadzi stoisko z lemioniadą. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy Mikala, jako czterolatka, została ukąszona przez pszczołę....

Uczeń

Leki na przeziębienie, które możesz stosować w ciąży

Leki na przeziębienie, które możesz stosować w ciąży

Ciąża to dla wielu kobiet okres zmniejszonej odporności na infekcje, często związany ze zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Właśnie dlatego w sezonie jesienno-zimowych infekcji każda przyszła mama powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Sprawdźmy,...