Wielozadaniowość nie istnieje

Nasze dzieci atakowane są dzisiaj zewsząd bodźcami i z narastającą rozpaczą obserwujemy, jak łatwo się rozpraszają nowym postem albo SMS-em od kolegi. Niepotrzebnie się denerwujemy. Tego nie da się ominąć. Ale warto próbować nad tym zapanować!

Mit wielozadaniowości

Wprawdzie reklamowane wszędzie elektroniczne gadżety nie są w stanie dorównać naszemu mózgowi, ale pod jednym kluczowym względem jest on słabszy od tabletów, komórek, telewizorów i komputerów. Człowiek nie wykona dobrze dwóch zadań jednocześnie, jeśli jedno z nich nie jest czynnością całkowicie wyuczoną i odruchową (jak jedzenie czy chodzenie). Badania Clifforda Nassa, specjalisty ds. nauk kognitywnych z Uniwersytetu Stanforda, pokazują, że przez wielozadaniowość obniża się produktywność, a także zmniejsza się możliwość przyswojenia nowej wiedzy, pogarsza się koncentracja.

Polecane wideo:

Zamiast tego mamy zatem nie wielozadaniowość, a bezustanne przełączanie się pomiędzy dwoma różnymi zajęciami. Strach pomyśleć, co się dzieje, gdy jest ich więcej – a zwykle jest. Komputer, telewizor, praca domowa, dzwoniący telefon – każdą z tych rzeczy nasze dziecko stara się zająć, a tak naprawdę nie zajmuje się żadną z nich. Psychologowie twierdzą, że całkowicie efektywne przełączenie się pomiędzy dwoma zadaniami zajmuje średnio aż piętnaście minut!

Elektroniczne gadżety dla dzieci - galeria

Dzieci nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi.

Rozproszenie uwagi

Stąd właśnie biorą się objawy, nad którymi załamujemy ręce. Nasze dzieci są stale rozpraszane. Co zaskakujące, podczas badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda okazało się, że najgorzej z wypełnianiem kilku zadań radzą sobie osoby, które twierdzą, że są w tym najlepsze. Dużo lepiej wypada zajmowanie się zadaniami w pełnych sekwencjach (aż do zakończenia każdego jej etapu), zamiast skakanie z jednego skupienia uwagi do drugiego. I to aż o 40 proc. lepiej!

Warto przy tym pamiętać, że rozproszenie uwagi następuje tylko wtedy, gdy dwoma rzeczami stara się zajmować ten sam fragment mózgu. Dlatego też słuchanie muzyki klasycznej nie wpływa na jakość odrabianej pracy domowej, ale słuchanie muzyki ze słowami już tak, bo mózg dziecka bezwiednie przetwarza słowa w podobny sposób, jak podczas składania zdań do wypracowania.

Największym zabójcą uwagi jest jednak telewizor. Według badań opublikowanych w czasopiśmie _Child Developmen_t koncentracja bawiących się dzieci przy włączonym nadajniku znacznie spada. Maluchy, kiedy nie patrzyły na telewizor, mogły skuteczniej skupić się na wykonywanym zadaniu (nawet o 25 proc.), były też w stanie dłuzej zająć się sobą.

Niestety, komputer zawiera sam w sobie mnóstwo elementów, które rozpraszają uwagę. Uczniowie pracujący przy komputerze średnio tracą skupienie co trzy minuty! Ma to bezpośredni związek z liczbą otwartych zakładek (Facebook, YouTube, komunikator, Twitter, relacja z meczu piłki nożnej). Pamiętajmy, im mniej informacji, tym lepszy wynik koncentracji na głównym zadaniu.

Skup się na jednym

Dlatego też najlepszym sposobem na dziecko, które gorzej radzi sobie z nauką, jest odcięcie go na czas pracy od wszelkich niepotrzebnych rozpraszaczy. Owszem, niektóre dzieci potrafią stracić uwagę, wyglądając przez okno, ale jeśli im wystarczająco dobrze wszystko wytłumaczymy, nauczymy je lepszego skupienia. Warto pamiętać, że wielozadaniowość psychologowie wymieniają jako podstawową przyczynę gorszych ocen w szkole.

Dzieci przyzwyczajają się prędko do wszechogarniającego huraganu bodźców – a z technologią pod tym względem nie ma żartów. Wiele młodych ludzi nie potrafi wytrzymać... nawet dziesięciu minut bez rzucenia na nią okiem. Każde takie rozproszenie to przełączenie mózgu w tryb zajmowania się innym zadaniem i trudniejszy powrót do tego, czym młodzieniec powinien się zajmować!

Przez długie lata słuchaliśmy o cudach wielozadaniowości i tym, jak ludzie sukcesu potrafią robić kilka rzeczy naraz. Dzisiaj już wiemy, że nie potrafią, a ich kariera jest pochodną czegoś zupełnie przeciwnego – zdolności skoncentrowania uwagi na jednym zadaniu i stopniowego rozwiązywania kolejnych wyzwań. Technologia natomiast robi wszystko, żebyśmy nie potrafili się skupić. Nie walczmy z nią, ale nauczmy nasze dziecko nad nią panować. Nie trzeba odrobić zadania przy komputerze? Wyłączmy go. Żadnego telewizora, jak najmniej muzyki. Niech dziecko usłyszy ciszę. Wykona wtedy swoje zadanie szybciej i lepiej.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 3 miesiące temu

9
Artykuły Cyber Parenting
Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby

Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby

Elektroniczna kamera Kamera EyeOn™ Baby pomoże zapamiętać najpiękniejsze chwile spędzone z Twoim dzieckiem. Kamera EyeOn™ Baby Dzięki tej kamerze, żadna z chwil nie zostanie zapomniana. Działanie kamery EyeOn™ Baby Obsługa kamery jest bardzo prosta i...

Cyber Parenting

Just Dance 2014

Just Dance 2014

Just Dance 2014 na konsolę Xbox 360 Dla wszystkich wielbicieli tańca i ruchu. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Kamera EyeOn™ Baby

Kamera EyeOn™ Baby

Przód kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby to prosty i profesjonalny wygląd oraz niezawodna jakość. Bok kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Tył kamery EyeOn™ Baby Kamera...

Cyber Parenting

Tablety i smartfony niszczą neurony u małych dzieci

Jak wynika z badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje ponad 40 proc. dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, korzysta ze smartfonów i tabletów. Zbyt wczesne korzystanie z tego typu urządzeń może być szkodliwe dla...

Cyber Parenting

KIANO prezentuje: Kid Pad Mini, tablet dla dzieci

Dwie krakowskie firmy KIANO i Studio Duckie Deck stworzyły wyjątkowy produkt: tablet dla dzieci. Co jest w nim takiego specyficznego? To produkt od rodziców dla rodziców i ich pociech. Jest to tablet przystosowany do potrzeb najmłodszych użytkowników...

Cyber Parenting

Cud? Nie, technologia

Z pobłażaniem, ale i domieszką podziwu patrzymy na to, jak nasze dzieci radzą sobie z tabletami, zmieniając opcje, ściągając nowe gry i odnajdując się bez problemu w teoretycznie skomplikowanych interfejsach. Co jednak stałoby się, gdyby taka nowoczesna...

Cyber Parenting

Dlaczego Internet jest internetowy?

- Ale wiesz co to jest Internet? - Tak. To takie coś, co jest w komputerze i w telefonie, i w iPadku… Prawdziwa rozmowa z 5-latkiem W czasach mojego dzieciństwa słynne były dwie książki - „Dlaczego sól jest słona" oraz „Dlaczego woda jest mokra"....

Cyber Parenting

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Jeszcze kilkanaście lat temu korzystanie z Internetu było stosunkowo niszowym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Obecnie sieć działa jednak niezwykle prężnie, a miliony dzieci i nastolatków spędzają całe godziny, buszując w jej zasobach. Wielu rodziców...