Wielka szansa dla niewielkiej istotki

Mam na imię Amelka i bardzo potrzebuję pomocy. Mam dopiero roczek, ale pozwól, że opowiem historię mojego krótkiego życia od początku.

Rodzice nie mogli się doczekać jej przyjścia na świat. Podczas jednej wizyty coś bardzo zaniepokoiło lekarza. Okazało się, że długo oczekiwane dziecko ma chore sece - lewa część nie rozwijała się prawidłowo.

Polecane wideo:

Amelka przyszła na świat 20 maja 2015 roku w szpitalu św. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Od razu po urodzeniu podano jej leki w obawie, że nie przeżyje. Trafiła na oddział patologii noworodka. Po trzech dniach została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na oddział kardiologii.

Wielki dzień nadszedł 3 czerwca 2015 roku. Amelka trafiła na salę operacyjną. Została sama - otaczał ją tylko sprzęt medyczny i sztab nieznajomych.

 

Po operacji, która była pierwszym etapem naprawy serca dziecka, spędziła 10 dni na oddziale intensywnej terapii. Rodzice czuwali przy niej w dzień, nocami zostawała sama. Następnie Amelka trafiła na oddział kardiochirurgii. Rodzina była pewna, że niemowlę szybko wróci do domu. ****Wtedy jednak pojawiły się komplikacje. Na początku udało się opanować je lekami. Potem okazało się, że w worku osierdziowym zbiera się płyn.

Dziewczynka pokonała tę przeszkodę. Szczęście nie trwało jednak długo. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła. Kolejne rozstanie z mamą i tatą, sala operacyjna, oddział intensywnej terapii i kardiochirurgia. Po 69 dniach pobytu w szpitalu, wypisano ją do domu.

 

W końcu mogła spać we własnym łóżeczku i bawić się zabawkami. Nie było buczącej aparatury, strachu i zastrzyków. Amelkę odwiedzali krewni, odpoczywała od ciągłego kłucia i badań.

 

Było naprawdę pięknie. Niestety, tylko do listopada. Pojechała na kontrolne echo serca. W szpitalu miała być tylko trzy dni. Okazało się jednak, że natychmiast musi przejść operację. Wszyscy się bardzo denerwowali, ale Amelka wygrała kolejną walkę i wróciła do domu.

Kilka tygodni później niemowlę znowu zabrano do szpitala. Dziecko przeszło operację poszerzenia przestrzeni pomiędzy przedsionkami serca. Wykonano drugi etap naprawy – tak zwaną operację Glenna. Tym razem szybko odzyskała siły.

Kiedy rodzice myśleli, że córka będzie mogła wrócić do domu, lekarze podjęli decyzję o cewnikowaniu serca. Znowu komplikacje i leki. W marcu Amelka wyszła nareszcie ze szpitala. Nie nacieszyła się jednak domem. Po trzech dniach wróciła na oddział z infekcją, która przerodziła się w zapalenie płuc. Kolejny pobyt w szpitalu, kłucie, leki, ból.

Teraz dzielna dziewczynka jest w domu - do ostatniego etapu naprawy serca.

Rodzice mówią, że jest bardzo pogodnym i żywiołowym dzieckiem. Wierzą, że wszystko będzie dobrze.

Pobyt w szpitalu zostawił po sobie bolesne ślady. Amelka ma rok, a połowę swojego życia spędziła w szpitalu. Umie leżeć i nic poza tym. Nadal nie dźwiga główki, nie siedzi, nie raczkuje. Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy rozejrzy się dookoła i stanie na nogach.

Wszystko to jest możliwe, ale wyłącznie dzięki intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna. Największym marzeniem Amelki i jej rodziców jest to, by dziewczynka mogła w końcu nadrobić stracony czas. Potrzebuje rehabilitacji, dzięki której dogoni koleżanki i kolegów.

 

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Amelki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...