Wieczorynki z kotkiem Miśkiem (recenzja)

Ocena 5/5

Cóż ja mogę napisać? Właściwie tylko jedno: rewelacja!

O czym jest ta rewelacja? Oto słowo od wydawcy:

"Kot Misiek miał sen. Przyśniła mu się koteczka. Najpiękniejsza na świecie ruda koteczka. Oczy miała złote, a na pyszczku czarną plamkę. Za taką koteczką można by iść na koniec świata… I Misiek poszedł! Wyruszył na wyprawę do Pernambuco. Nie straszne mu było morze, piraci, spotkanie z wielorybem ani miasto pełne niewidzialnych mieszkańców.

Teraz słów kilka ode mnie.

Jest to przezabawna historyjka o pełnej przygód wyprawie w nieznane w poszukiwaniu miłości. Bo jak inaczej nazwać afekt, jakim kot Misiek zapałał do Koteczki? Tylko miłością i to miłością niewzruszoną. Misiek niczego się nie lęka, nie poddaje się i co istotne, nie daje się zwieść na manowce innym koteczkom (A wierność i stałość to obecnie towar wysoce deficytowy).

Ponad to, w tej historii "czarne", nie zawsze okazuje się "czarne", a pozory niekiedy mylą. Misiek pokazuje nam także, że trzeba być otwartym na świat, na przygodę, na to, co nowe. Trzeba być wytrwałym.

I to tyle, jeżeli o merytoryczne kwestie chodzi.

Mało?

Więcej nie trzeba. Nawet jeżeli słuchowisko to miałoby służyć wyłącznie zabawie i przyjemności, warto je poznać i mieć. Stanowi wartość samo w sobie. Szczerze mówiąc, to dawno nie miałam w ręku tak lekko skonstruowanej, a jednocześnie mądrej pozycji.

Tekst jest prosty i konkretny. Niektóre zakończenia wartkiej akcji są tak lakoniczne, że rozbawią każdego. Przygoda toczy się płynnie. Zdecydowanie nie ma dłużyzn i przestojów, zdarzających się nawet w książeczkach dla dzieci.

Wszystko wydaje się logiczne i przy całej swej fantastycznej tematyce bardzo realne i nowoczesne. Bajka ma swój rytm, który bez dwóch zdań wciąga słuchacza. Trwa 78 minut. Czy aby nie zbyt długo, jak dla małych dzieci, bo w końcu nie ma wizji? Otóż nie! Chyba że mamy wyjątkowo niezainteresowanego malca, w co szczerze wątpię.

Dlaczego się nie dłuży? Na pewno dzięki dobremu tekstowi autorstwa pani Anny Onichimowskiej, ale moim zdaniem przede wszystkim dzięki rewelacyjnemu lektorowi. Na okładce wydawca napisał o Panu Januszu Zadurze, który czyta opowiadanie, że to czarodziej, który głosem wyczarowuje cudowny świat pełen przygód.

Ma rację.

Pan Zadura po mistrzowsku ożywił Kota Miśka i inne postaci, a przy Top Modelce osiągnął szczyt kunsztu lektora. Słuchając go stajemy się częścią przygody, wręcz ją widzimy. Żeby to sprawdzić, wystarczy poprosić dzieci o zilustrowanie tego, co usłyszą. Gwarantuję, że obrazki będą dynamiczne, kolorowe i w dużej ilości.

Słuchowisko włączyłam mojej 3-letniej córce, która nie jest zbyt chętna do "śledzenia" dłuższych tekstów. Ten Ją zainteresował i chętnie do niego wraca. Jednak żeby w pełni docenić dowcip i jakość opowieści o przygodach kota Miśka, trzeba mieć ciut więcej lat. 33 jest w sam raz!

To taki żarcik. A na poważnie: mój prawie 9-letni syn jest zachwycony. Słucha z pasją i cytuje fragmenty. Już zapowiedział, że życzy sobie słuchać bajki w czasie podróży autem na wakacje. Z miłą chęcią mu na to pozwolę - ponad godzina spokoju i dobrej zabawy. W dodatku mądrej zabawy.

Szkoda tylko, że inne książki tej autorki wydane jako audiobooki mają innego lektora. Gdyby był ten sam, kupiłabym je w ciemno. A tak najpierw sprawdzę, czy jest ok. Jak nie będzie, kupimy tradycyjne książki.

Wydaje mi się, że warto zgłębić twórczość Pani Onichimowskiej. Pisze ewidentnie z pasją. Tworzy wiersze, opowiadania, scenariusze, chyba nawet powieści dla małych, większych i takich jak ja. Jeżeli robi to tak sprawnie i ciekawie, a przy tym naprawdę mądrze, jak w przypadku Kota Miśka, z pewnością się nie zawiodę i będę miała co podsuwać dzieciakom do czytania.

A jak wielu rodziców wie, ciężko dziś o dobrą lekturę, która wygra z TV i komputerem. Wydawnictwo "Bibliteka Akustyczna" ładnie proszę o więcej tak dobrze przeczytanych, interesujących książek dla dzieci w różnym wieku.

Gorąco polecam!

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Zakupy dla przedszkolaka
Zakupy dla przedszkolaka

Strój i obuwie sportowe dla dzieci

Strój i obuwie sportowe dla dzieci

Sportowy strój dla dziecka Rodzic powinien zadbać o odpowiedni strój sportowy dla swojego dziecka, aby mogło swobodnie i efektywnie ćwiczyć swoją kondycję fizyczną.

Zakupy dla przedszkolaka

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcja pastelowa marki Caramella nadaje wnętrzu stonowany, elegancki wygląd. Pastelowe odcienie we wnętrzu sprawiają, że czują się w nim dobrze dzieci w każdym wieku. Kolekcja różowa marki Caramella to spełnienie marzeń każdej dziewczynki. Kolekcja...

Zakupy dla przedszkolaka

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO to wysoka jakość w niskiej cenie. Kwiatowy kapelusik niemowlęcy, dziewczęcy (7,99 PLN) to uroczy dodatek do letniego stroju. Komplet niemowlęcy, chłopięcy składający się z dwóch elementów: przewiewnej koszulki i granatowych spodenek...

Zakupy dla przedszkolaka

Gra Pippo

Gra Pippo

Gra polegająca na myśleniu kogo brakuje.

Zakupy dla przedszkolaka

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny. Dodatki z kolekcji morskiej marki Caramella nadają łóżeczku typowo chłopięcy charakter.