Trwa ładowanie...

Wczesna ekspozycja na tytoń podnosi ryzyko odrzucenia i problemów behawioralnych u dzieci

Avatar placeholder
29.11.2016 19:00
Wczesna ekspozycja na tytoń podnosi ryzyko odrzucenia i problemów behawioralnych u dzieci
Wczesna ekspozycja na tytoń podnosi ryzyko odrzucenia i problemów behawioralnych u dzieci

Nowe badania sugerują, że jeśli dziecko jest narażone na działanie dymu tytoniowego we wczesnym okresie życia, on lub ona mogą mieć problemy w szkole, a także mogą u nich wystąpić pewne zmiany w zachowaniu.

Naukowcy twierdzą, że narażenie na dym tytoniowy jest toksyczne dla rozwijającego się mózgu w szczególności w momencie, gdy jest najbardziej podatny, czyli na wejściu do nowego środowiska.

"Małe dzieci mają niewielką kontrolę nad tym, czy są one narażone na dym tytoniowy w gospodarstwie domowym, który jest uważany za toksyczny dla mózgu w czasie, kiedy jego rozwój jest najbardziej intensywny" - powiedział główny autor badania i profesor Linda Pagani z Uniwersytetu w Montrealu w prowincji Quebec w Kanadzie.

Rodzice, którzy palą w pobliżu swoich dzieci, często nieumyślnie narażają je na dym papierosowy z drugiej (tzw. bierne palenie) i trzeciej ręki (toksyny powstające z wypalenia papierosa, które osadzają się na przedmiotach codziennego użytku).

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Rodzice palący w towarzystwie swoich małych dzieci narażają ją na problemy behawioralne w późniejszym życiu
Rodzice palący w towarzystwie swoich małych dzieci narażają ją na problemy behawioralne w późniejszym życiu (Shutterstock)

Nieprawidłowy rozwój mózgu może wynikać z przewlekłego lub przemijającego narażenia na toksyczne substancje chemiczne i gazy znajdujące się w dymie tytoniowym w czasie biernego palenia. Związki te ostatecznie umacniają i tworzą zjawisko dymu z trzeciej ręki.

W badaniu naukowcy zdobyli przekonujące dowody, które sugerują, że inne zagrożenia dla rozwoju systemów w mózgu, które regulują decyzje behawioralne, życie społeczne i emocjonalne, a także funkcjonowanie poznawcze.

Zachowania antyspołeczne cechuje czynny zamiar wyrządzenia szkody innym ludziom, brak uczuć prospołecznych i naruszanie norm społecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Takie zachowania obejmują agresję, przestępstwa, kradzieże, odmowę wykonania decyzji różnych organów, niszczenie mienia, a także wiąże się z problemami szkolnymi w późniejszym dzieciństwie.

"Ten długoterminowy wpływ powinien zachęcać decydentów i specjalistów w zakresie zdrowia publicznego do podniesienia świadomości wśród rodziców na temat zagrożeń związanych z zagrożeniami rozwojowymi wynikającymi z ekspozycji na dym papierosowy pochodzący z palenia biernego" – powiedział Pagani.

Na potrzeby badania, opublikowanego w czasopiśmie "Indoor Air", zespół zbadał 1035 chłopców i dziewcząt urodzonych w latach 1997 i 1998.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

Ich rodzice zgłaszali, czy ktoś palił w domu, gdy ich dzieci były w wieku od 1,5 do 7,5 lat. W wieku 12 lat, ich dzieci samodzielnie zgłaszały swoje zachowania antyspołeczne i problemy antyspołeczne.

W Polsce pali niemal ¼ społeczeństwa. Według szacunków Komisji Europejskiej w Polsce pali ok. 28 proc. obywateli. W ostatnich latach odnotowano kilkuprocentowy spadek liczby palaczy. Większość osób palących zaczyna palić regularnie przed 17 rokiem życia, jednak okazało się, że mężczyźni zaczynają palić przynajmniej rok wcześniej przed kobietami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze