Walka z nowotworem i urzędami pod przeciekającym dachem

Pod tym dachem codziennie rozgrywa się dramat. Przez nieszczelny dach litrami wlewa się woda, a grzyb nieustannie rozrasta się na ścianach. Właśnie w takich warunkach mieszkają trzy kobiety wraz z dziećmi. Do czasu – jeżeli na własny koszt nie wyremontują domu, grozi im eksmisja.

Początek tragedii

W 2008 roku p. Renata Cicha ze Szczepidła koło Konina miała przejść nieskomplikowaną operację tarczycy. Okazało się, że to nowotwór – złośliwy i z przerzutami. Wtedy mąż od niej odszedł, a kobieta została sama z trójką małych dzieci. Pod jej opieką jest także matka chora na raka płuc. Rozpoczęła się walka o przetrwanie.

Polecane wideo:

P. Renata przeszła w swoim życiu już kilkanaście operacji. Obecnie jej najstarsza córka – 24-letnia Milena jest jej prawnym opiekunem, ponieważ kobieta posiada pierwszą grupę inwalidzką i znaczny stopień niepełnosprawności.

Niedawno stwierdzono u niej także zakrzepicę w nodzę oraz rwę kulszową. - Są takie dni, gdy prawie nic mnie nie boli i mogę chodzić. Częściej jednak budzę się i nie mogę wstać z łóżka, nie mam siły – żali się 45-latka.

Córka musi jej pomagać nawet przy najzwyklejszych codziennych sprawach: podczas mycia czy ubierania się. Nie jest to łatwe, ponieważ Milena sama wychowuje swojego 1,5-rocznego synka.

Codziennie towarzyszy jej o niego strach. Dziewczyna boi się, że w związku z trudnymi warunkami mieszkalnymi, opieka społeczna zabierze jej ukochane dziecko.

P. Cicha większość swojego czasu spędza w kolejkach do lekarzy lub na oddziałach szpitalnych. Niedługo to się jednak skończy, ponieważ rodzinie brakuje pieniędzy. Leczenie pochłania prawie całe dochody, których i tak jest niebezpiecznie mało. P. Renata dostaje bowiem tylko 870 zł renty.

Dzieciom przysługują zasądzone alimenty. 8-letnia Julka oraz 12-letni Sebastian nigdy jednak nie widzieli pieniędzy. Podobnie jak ostatnimi czasy samego ojca.

Nakaz eksmisji

W grudniu 2015 roku p. Renata otrzymała nakaz remontu. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ogłosił, że nieszczelny dach grozi zapadnięciem się do środka domu, a takie warunki mieszkalne zagrażają życiu. Wstępne koszty naprawy wynoszą 87 tys. złotych, czyli sto razy tyle, ile miesięczna renta kobiety.

Woda wlewa się do domu nawet podczas najmniejszego deszczu. Tynk odpada ze ścian, w szafach wszystko gnije. Swoje ubrania rodzina trzyma więc w foliowych workach, by grzyb nie przedostał się dalej.

Decyzja wydana przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Koninie podyktowana jest prawnymi procedurami. Jeżeli inwestor dobrowolnie nie naprawi domu, otrzymuje nakaz remontu. Rodzinie grozi eksmisja. Mają czas do końca grudnia 2016 roku.

Poprosiliśmy INB w Koninie o komentarz do tej sprawy. Na naszą prośbę odpowiedziała p. Elżbieta Olszowska z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Koninie:

"Decyzja nakazująca właścicielom obiektu (czterem osobom) wykonanie robót budowlanych doprowadzających budynek mieszkalny będący w nieodpowiednim stanie technicznym do stanu zgodnego z przepisami jest ostateczna i podlega wykonaniu. Żadna ze stron postepowania nie złożyła odwołania i nie negowała ani zakresu nakazanych robót ani wskazanego terminu ich wykonania. Niezależnie od powyższego informuję, iż termin wykonania nakazanych robót budowlanych został wyznaczony do końca 2016 r."

Opieka społeczna nie dla nich

P. Renata zwróciła się o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Krzymów. Okazało się, że pomoc nie nadejszie. Dochód na osobę w ich rodzinie wynosi ok. 590 zł, czyli zdecydowanie za dużo.

- Oni nie patrzą na to, ile jest wypłacane, tylko ile jest zasądzone. Osoby z opieki społecznej do nas przychodzą, ale tylko popatrzą i pójdą. Nie pomagają nam finansowo. Ostatnio starałam się, żeby dzieci mogły wyjechać na jakąś kolonię, odpocząć. Nie udało się. Opieka nawet nie zapytała, jak dzieci spędziły wakacje, czy gdzieś były. Oni nic nie pomagają – opowiada załamana kobieta.

Ze zdrowiem dzieci też nie jest dobrze - syn i córka p. Renaty mają astmę. Mieszkanie w wilgotnym, zagrzybionym mieszkaniu jeszcze bardziej wzmaga jej objawy. __

Zapytaliśmy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzymowie, czy sytuacja rodziny p. Renaty jest im znana i jak można żyć w takich nieludzkich warunkach.

Otrzymaliśmy oficjalną wypowiedź p. Danuty Kołodziej, kierownika GOPS w Krzymowie:

„Możemy tylko powiedzieć , że na obecną chwilę P. Renata Cicha i jej członkowie rodziny nie chcą pomocy z naszej strony. Korzystają ze wsparcia kilku fundacji, o czym dowiadujemy się z portali społecznościowych i informacji ze środowiska lokalnego.

Obecnie toczy się postępowanie sądowe mające na celu ustalenie praw do własności budynku mieszkalnego, w którym zamieszkują. Po ostatniej wizycie pracownika socjalnego, w sierpniu 2016 r., widoczna jest zmiana warunków mieszkaniowych na parterze (wymiana okien, drzwi, nowe wyposażenie wnętrz, zakupiony sprzęt agd).

Po ustaleniu prawa własności nastąpi dalszy remont budynku mieszkalnego – zmiana dachu. Rodzina po przedłożeniu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej dochodów, jakimi dysponuje, nie kwalifikuje się do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej zgodnie z art. 8 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku.

Jedną z form udzielonej pomocy w 2015 roku były świadczenia w formie posiłku dla dwójki dzieci w Szkole Podstawowej na wniosek Dyrektora Szkoły.”

Dowiedzieliśmy się, również że istnieją problemy z nierozwiązanymi sprawami notarialnymi. Remont nie mógł się odbyć z powodu niejasności majątkowych.

- Poczyniono kroki, żeby dom państwa Cichy naprawić. Wcześniej chodziło o sprawy majątkowo-rodzinne, a teraz mają w końcu się za to zabrać. Mam nadzieję, że przed zimą zdążą... - obiecywał w rozmowie z portalem parenting.pl Roman Gęziak, zastępca Wójta w Urzędzie Gminy Krzymów.

Pomoc od Fundacji

Rodzina od kilku lat należy do podopiecznych Fundacji „Kawałek Nieba”.

- Rodzinie państwa Cichy pomagamy od dłuższego czasu. Tam babcia ma nowotwór, mama ma nowotwór, dzieci mają astmę. Nie ma pieniędzy na lekarstwa i podstawowe rzeczy. Rok temu p. Renata zadzwoniła do nas, że wichura zerwała część dachu i woda wlewa się do domu.

Grzyba na ścianach jest coraz więcej, to jest przerażające, że ci ludzie muszą trzymać ubrania w workach. Właśnie dlatego zajęliśmy się zbiórką na remont.

Nowe okna już wstawili, rodzina mieszka w pomieszczeniach z dala od grzyba, elektryk też już sprawdzał niebezpieczeństwo. Teraz musimy zapłacić za projekt, za plany domu, za kosztorys najważniejszych prac. Nie mamy pieniędzy na remont, więc musimy po prostu zabezpieczyć dach przed zawaleniem – wymienia p. Alicja Szydłowska-Budzich z Fundacji.

- Przez ogromny grzyb dzieci wciąż chorują, nawet mój najmłodszy wnuczek. W nocy gdy śpią płaczę, bo nie wiem ile jeszcze cierpienia udźwignie nasza rodzina. Bezsilność mnie jako matki i strach w oczach dzieci boli najmocniej na świecie – mówi drżącym głosem p. Renata.

Wszystkich, którzy mogą i chcieliby pomóc rodzinie państwa Cichy, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji „Kawałek Nieba”. Tam trwa zbiórka na remont domu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 7 dni temu

5
Artykuły Rodzina
Rodzina

Kim są znane "Super MAMY"?

się cała rodzina, z teściową na czele, więc nie mam, na co narzekać". Monika ma jednak inne metody: „Równowaga musi być, nie mogłabym zajmować

Rodzina

Monika Mrozowska "Super MAMA"

!(http://powercontent.blomedia.pl/artykuly/limango/stempel_przezrocz.jpg) Monika Mrozowska - aktorka, autorka książek, programów i warsztatów kulinarnych. Dołączyła do społeczności Super Mam w Limango, aby wspólnie z innymi aktywnymi mamami dzielić...

Rodzina

Novika "Super MAMA"

!(http://powercontent.blomedia.pl/artykuly/limango/stempel_przezrocz.jpg) Katarzyna Nowicka „Novika" - artystka, wokalistka, „królowa clubbingu". Mama 7-letniej Niny. Dołączyła do społeczności Super Mam w Limango, aby wspólnie z innymi aktywnymi mamami...

Rodzina

Fotografuje dzieci chore na rzadkie choroby

Fotografuje dzieci chore na rzadkie choroby

Zdjęcia, które zmieniają świat Istnieje wiele rzadkich chorób, o których nie mamy pojęcia. Cierpi na nie 1 na 17 osób na świecie. - Mój syn Izaak urodził się z bardzo rzadką chorobą, Zespołem Möbiusa - mówi Ceridwen Hughes z Wielkiej Brytanii. Długa...

Rodzina

Największe rodziny na świecie

Największe rodziny na świecie

Najliczniejsze rodziny na świecie 181 osób. Tyle liczy rodzina pana Ziona Chana z Indii. Mężczyzna uważa, że od przybytku głowa nie boli i cieszy (...) się ze swoich żon i potomstwa. Żeby było ciekawiej, cała rodzina...

Rodzina

Dzieci w Polsce - z roku na rok jest ich coraz mniej

Dzieci w Polsce - z roku na rok jest ich coraz mniej

Dzieci w Polsce W jakim dniu tygodnia rodzi się najwięcej dzieci? W jakim miesiącu? I kogo jest więcej: chłopców czy dziewczynek? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy ****raport Głównego Urzędu Statystycznego**** "Dzieci w Polsce". W broszurze GUS...

Rodzina

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Paznokcie ozdobą dłoni W momencie kiedy spotykasz osobę z zadbanymi, pięknymi paznokciami okazuje się, że twoje krótkie obdarte paznokcie nie wyglądają najlepiej. Często dbamy o twarz a zapominamy o dłoniach i paznokciach, więc warto spojrzeć na listę...

Rodzina

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Mieszanka soków Naturalny sok z pietruszki zmieszany z sokiem z czerwonej porzeczki, pomarańczowym i cytrynowym nakładany na twarz może pozbyć się piegów już nawet w 2 tygodnie. Kremy wybielające Jeśli nie działa żadna metoda, możesz zawsze sięgnąć po...

Rodzina

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

Wiedza to podstawa Jeśli nie wiesz, jaką masz cerę niemożliwa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wybieranie niewłaściwych kosmetyków może skończyć się katastrofą. Przykładowo, jeśli masz tłustą strefę T, nie chcesz nakładać na nią gęstych, ciężkich kremów...

Rodzina

Zadbaj o swoją cerę

Zadbaj o swoją cerę

Odpowiednia dieta Jedną z najważniejszych rzeczy jest zdrowa dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa. Ręce z dala od twarzy! Staraj się nie dotykać rękami twarzy oraz czyścić telefon komórkowy i słuchawki. Takie proste czynności pozwolą ograniczyć kontakt...