Trwa walka małej Laury z dwoma ciężkimi chorobami

Niedawno obchodziła pierwsze urodziny, a już kilkakrotnie musiała walczyć o swoje życie. Laura jest prawdopodobnie jedynym dzieckiem w Polsce, które cierpi na neuroblastomę oraz miopatię. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, jednak silna dziewczynka swoją codzienną walką pokazuje, że nie podda się tak łatwo.

Trudne początki życia Laury

Laura to słodka dziewczynka, która przyszła na świat 23 kwietnia 2015 roku, otrzymując siedem punktów w skali Apgar. Szczęście rodziców nie trwało jednak długo. Ciało kruchej córeczki od początku było wiotkie. Dziecko z podejrzeniem rdzeniowego zaniku mięśni niezwłocznie przewieziono do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Polecane wideo:

- I tak mijały pierwsze dni życia Laury. Badania, badania, badania. Po tygodniu usłyszeliśmy wstępną diagnozę - rdzeniowy zanik mięśni. Szok, rozpacz, strach. Nie da się określić słowami tego, co czuje rodzic w takim momencie mówi Olga Baszczyńska, mama Laury.

Następnie dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii dla noworodków. Koszmar rodziny trwał dalej.

- Nasza córeczka przestała samodzielnie oddychać, została zaintubowana i do dziś oddycha za nią respirator. Jedyne, co robiła dobrze, to był odruch ssania, jednak musiała być karmiona przez sondę - dodaje mama Laury.

Dopiero po wykonaniu biopsji mięśnia, lekarze zdiagnozowali u dziecka szczególną postać miopatii – wrodzoną dysproporcję włókien mięśniowych. W kolejnych dniach u dziecka zauważono problemy z oddawaniem moczu. Badanie USG jamy brzusznej nie było jednak w stanie wykazać przyczyny tego schorzenia.

Diagnoza raka złośliwego

Pomocna okazała się tomografia komputerowa oraz scyntygrafia – u małej dziewczynki znaleziono guz. Lekarze zdiagnozowali neuroblastomę, czyli raka złośliwego.

- Kolejny cios, a myśleliśmy, że już gorzej być nie może. Zawsze może, niestety. Dowiedzieliśmy się, że nasza córeczka to pierwszy taki przypadek. Miopatia z neuroblastomą - opowiada mama dziecka.

Diagnoza miała być pierwszym krokiem w wyleczeniu. Wyniki badań nie pozostawiły rodzicom dziewczynki złudzeń.

- Niestety, okazało się, że mózg jest wyniszczony i są przerzuty, więc nie ma sensu leczyć naszej córeczki. Laurka została wypisana do domu jako pacjent paliatywny bez szans na przeżycie... - dodaje załamana mama.

Walka o szczęśliwe dzieciństwo

Rodzice Laury nie poddali się. Obecnie silna dziewczynka, dzięki wyczerpującej rehabilitacji w domu, zaczyna się samodzielnie poruszać. Chociaż oddycha za pomocą respiratora, walczy o życie każdą częścią swojego małego ciała.

Lekarze przypadek Laury uważają za cud. Dziewczynka, dzięki miłości i poświęceniu jej najbliższych, daje z siebie wszystko. Rehabilitacja oraz leczenie są jednak bardzo kosztowne. Rodzice proszą więc o pomoc, która umożliwi Laurze dalszą walkę z chorobami.

Mama dziewczynki poszukuje także innych przypadków osób, u których wystąpiły te dwa rzadkie schorzenia.

Po więcej informacji zapraszamy na profil Laurki na portalu społecznościowym Facebook.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....