Wakacje z Muszkieterami – wspólny wyjazd blisko tysiąca dzieci z całej Polski

Materiał prasowy

Niemal 1000 dzieci w wieku 8-12 lat z całej Polski wyjedzie tego lata na swoje pierwsze zorganizowane wakacje. Będzie to możliwe dzięki przedsiębiorcom z Intermarché i Bricomarché tworzącym Fundację Muszkieterów. Muszkieterowie zorganizowali cztery 10-dniowe turnusy: dwa nad morzem i dwa w górach. Akcja „Wakacje z Muszkieterami” to kolejna inicjatywa skierowana dla najmłodszych, ambitnych dzieci, pochodzących z rodzin niezamożnych oraz wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Akcję wspiera polska florecistka, olimpijka Sylwia Gruchała. Patronat nad akcją objęła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama Rzeczpospolitej.

Wakacje w domu

Dane statystyczne podane przez GUS dowodzą, że ponad 50% dzieci w Polsce nie wyjeżdża na wakacje poza miejsce swojego zamieszkania.1 W 2015 r. na wakacje nie wyjechał żaden podopieczny z blisko dwóch trzecich (64%) najgorzej sytuowanych gospodarstw domowych i z niemal połowy wiejskich gospodarstw domowych (48%). 2 Średni koszt wyjazdu krajowego szacuje się na 1900 zł. Kwota ta dla 56% respondentów jest zbyt wysoka, aby podjąć decyzję o wyjeździe 3, przez co wiele dzieci wakacje spędza w domu. Część z nich jeszcze nigdy w życiu nie wyjechała ani nad morze, ani w góry.

W góry i nad morze

Infografika

W odpowiedzi na niepokojące wyniki raportów, Fundacja Muszkieterów postanowiła zorganizować wyjazd blisko 1000 dzieci (w wieku 8-12 lat), na 10-dniowe kolonie do Jastrzębiej Góry (nad Morzem Bałtyckim) i Murzasichle (w Tatrach). W sumie zorganizowane zostaną cztery wyjazdy. Podczas kolonii dzieci będą uczestniczyć w zajęciach, które mają na celu utrwalenie 8 uniwersalnych wartości godnych „Małego Muszkietera”. Do programu mogły zakwalifikować się dzieci pochodzące z miejscowości, w których funkcjonują supermarkety Intermarché i Bricomarché. To dzięki właścicielom sklepów, którzy ściśle współdziałają z lokalnymi organizacjami takimi jak: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, domy dziecka, czy szkoły podstawowe, udało się zorganizować akcję na tak dużą skalę.

Uczestnictwo w wyjeździe stanowi dla każdego wybranego dziecka wyróżnienie i nagrodę za wzorową postawę w życiu codziennym. Chcemy, aby nasi młodzi podopieczni podczas wyjazdów przede wszystkim odpoczęli po zakończonym roku szkolnym. Naszym celem jest zapewnienie dzieciom niezapomnianych pozytywnych wspomnień z wakacji. Mamy nadzieję, że wyjazd i zetknięcie się podczas kolonii z wartościami Małego Muszkietera: odwagą, uczynnością, otwartością, wrażliwością, mądrością, sumiennością, pracowitością i uczciwością dodatkowo wzmocni wśród dzieci poczucie własnej wartości oraz pobudzi w nich chęć stawiania czoła każdej trudnej sytuacji życiowej – powiedział Marek Feruga, Prezes Fundacji Muszkieterów.

Udział w akcji „Wakacje z Muszkieterami” to dla mnie ogromne wyróżnienie – mówi Sylwia Gruchała, ambasadorka akcji. – Inicjatywy wspierające najmłodszych, to działania niezwykle potrzebne i istotne. Doskonale pamiętam, jak wiele razy w dzieciństwie planowałam wakacje, na które nigdy nie pojechałam. Tym razem będzie inaczej – Mali Muszkieterowie wyjadą na kolonie, a ja razem z nimi!

Wartości Małego Muszkietera

 1. Odwaga. Muszkieter pokonuje własne lęki.
 2. Uczynność. Muszkieter dzieli się z potrzebującymi.
 3. Otwartość. Muszkieter umiejętnie słucha innych, wykazuje się serdeczną postawą społeczną.
 4. Wrażliwość. Muszkieter słucha głosu serca. Staje po stronie słabszych.
 5. Mądrość. Muszkieter potrafi umiejętnie ocenić sytuację i podejmuje rozsądne decyzje.
 6. Sumienność. Muszkieter z dużą starannością wykonuje powierzone mu obowiązki.
 7. Pracowitość. Muszkieter chętnie się rozwija i potrafi z uporem realizować założone cele, nie poddaje się.
 8. Uczciwość. Muszkieter zawsze mówi prawdę i wywiązuje się z danego słowa.

  Daty turnusów oraz miejsca wyjazdów

 • 27.06 – 6.07.2016 r. (Jastrzębia Góra)
 • 28.06 – 7.07.2016 r. (Murzasichle)
 • 6.07 – 15.07.2016 r. (Jastrzębia Góra)
 • 7.07 – 16.07.2016 r. (Murzasichle)

Patronat medialny nad akcją sprawują Wirtualna Polska, Nasze Miasto oraz Parenting.pl.

Informacje na temat akcji „Wakacje z Muszkieterami” znaleźć można na stronie www.muszkieterowie.pl oraz pod numerem telefonu 61-665-66-67. Adres do korespondencji mailowej: info@wakacjezmuszkieterami.pl lub fundacja@muszkieterowie.pl.

Redakcja parenting.pl, około miesiąca temu

Bibliografia

 • 1. Raport GUS „Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2014)”, styczeń 2016 r.
 • 2. Raport CBOS „Odpoczynek czy praca zarobkowa? Wakacje dzieci i młodzieży”, październik 2015 r.
 • 3. Raport KPMG „Wakacyjne wyjazdy Polaków”, sierpień 2015 r.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Bajkowy krawiec

Bajkowy krawiec

Zapraszamy do posłuchania utworu z albumu "Piosenki dla przedszkolaka cz. 6. Abrakadabra"!

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

"Kiedy byliśmy bardzo młodzi" A. A. Milne Piękne i pełne optymizmu wiersze twórcy Kubusia Puchatka sprawiają, że każda chwila dziecka z książką staje się przyjemnością.