Wakacje z dzieckiem za granicą

Wakacje za granicą cieszą się ogromną popularnością. Oferty biur podróży, linii lotniczych czy hoteli są coraz bardziej atrakcyjne dla turystów z Polski. Dzięki temu można odnaleźć w sobie prawdziwą pasję globtrotera. Co ciekawe, nie jest ona domeną tylko ludzi młodych i nie musi umierać wraz z wiekiem, zmianą sytuacji zawodowej czy rodzinnej. Są to wyzwania, którym można sprostać. Niekiedy sytuacja przeobraża się jednak diametralnie. W przypadku podróżowania z dziećmi, należy się do takiej wyprawy solidnie przygotować.

Polecane wideo:

Wakacje razem z dzieckiem

Mając dziecko, również mozna wyjechać na wakacje - nawet poza granice kraju. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

Termin, zdrowie i miejsce wakacji za granicą

Na zagraniczną wyprawę możemy wybrać się już z czteromiesięcznym zdrowym maluchem. Jeśli ciąża, poród i początkowy okres życia dziecka przebiegały bez komplikacji, to nie ma większych powodów do przeciwwskazań. Gdy celem wyjazdu jest kraj egzotyczny, pediatra może zalecić właściwe szczepienie (np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – Egipt). Nie jest to jednak zawsze konieczne (np. gdy odwiedzamy z dzieckiem Włochy, Bułgarię itp.). Wizyta u specjalisty pozwoli ostatecznie rozwiać wątpliwości. Jeśli wybieramy kraje o bardzo gorącym klimacie, a malucha nie zobowiązują jeszcze obowiązki szkolne czy przedszkolne, to właściwym wyborem okazać się może wyjazd poza ścisłym sezonem urlopowym. Zastaniemy wtedy temperatury wysokie, ale nie nazbyt upalne, a cały koszt wyjazdu jest zazwyczaj niższy. Jeśli zamierzamy podróżować na terenie Unii Europejskiej, warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrabia się w swoim oddziale NFZ. W przypadku wyjazdów z biurem podróży konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, co zaleca się również podczas wojaży organizowanych samodzielnie.

W przypadku podróży zorganizowanych, mamy zagwarantowaną opiekę rezydenta, którego rola polega także na udzielaniu pomocy podróżnym, gdy jest to konieczne. Taka osoba zna język kraju, w którym przebywamy oraz okolicę. Przed dokonaniem wyboru hotelu (hostelu itp.) należy dokładnie przeczytać jego opis oraz przyjrzeć się zdjęciom. W asortymencie przeznaczonym dla gości mogą być łóżeczka niemowlęce, przewijaki, pralki, suszarki, żelazka czy nawet wózki. Gwarantuje to również wybór spokojnego miejsca, w którym możliwy jest rodzinny odpoczynek.

Przygotowania i sposób podróżowania

By przekroczyć granicę, należy zaopatrzyć malucha w tymczasowy dowód osobisty (wydawany w urzędzie gminy) lub tymczasowy paszport (wydział paszportowy właściwego urzędu wojewódzkiego). W drugim przypadku proces wydawania paszportu trwa do 30 dni i niezbędna jest zgoda obojga opiekunów prawnych (rodziców). Z tego względu działania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, przygotowując wniosek paszportowy, zdjęcie (format 35x45 mm), odpis aktu urodzenia i polski akt małżeństwa rodziców (lub akt uznania ojcostwa).

Do walizki wkładamy z kolei ubranka, kosmetyki (w tym z filtrem UV), przybory do karmienia, leki przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe oraz preparaty nawadniające. Dodatkowo warto wziąć ze sobą płyny do dezynfekcji, których możemy używać przed porą posiłków.

W przypadku niezbyt dalekich podróży, wygodnym środkiem transportu może okazać się samochód. Możemy wtedy sami decydować o przerwach, zgodnie z osobistym uznaniem i potrzebami. W przypadku wyjazdów zagranicznych zaleca się lot samolotem. Jazda autokarem z małym dzieckiem może być bardzo uciążliwa zarówno dla nas samych, jak i innych podróżnych.

Magda Piestrzyńska, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim.Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku.Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.