Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:33
Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci
Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci (123rf)

Ponad 80 proc. dzieci mieszkających w Polsce zmaga się z płaskostopiem, koślawymi kolanami czy krzywym kręgosłupem – podają specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. To nie wszystko: dane dotyczące kondycji fizycznej młodzieży są jeszcze gorsze.

1. Statystyki AWF w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie co dziesięć lat podaje dane na temat sprawności dzieci i młodzieży. Statystyki są alarmujące – dzieci są mniej wytrzymałe oraz coraz częściej cierpią z powodu otyłości. Współczesny 15-latek waży dzisiaj o ok. cztery kilogramy więcej niż jego rówieśnik żyjący w latach 90. Różnice widać także na przykładzie biegu na 1000 metrów: nastolatek z 1989 roku biegał o 15 sekund szybciej.

Porównywać możemy dalej. Dane z 1979 roku mówią o prawie 130 cm skoku w dal siedmiolatka. 30 lat później jego rówieśnik skakał zdecydowanie krócej: średnio ok. 110 cm. Dzisiejsza młodzież jest słabsza także w wiszeniu na drążku – jeszcze 30 lat temu nastolatka wytrzymywała 14 sekund, dzisiaj nie przekroczy nawet połowy tego czasu.

Wady postawy u dzieci zdarzają się coraz częściej
Wady postawy u dzieci zdarzają się coraz częściej (123rf)

2. Powód? Siedzący tryb życia

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Zła kondycja fizyczna wiąże się ze słabym zdrowiem oraz z problemami w relacjach społecznych. Otyłe dzieci z wadami postawy ciężej będą znosić także trudy starości i szybciej będą uzależnieni od pomocy drugiej osoby.

Wpływa na to obecny tryb życia dzieci i młodzieży. Połowę dnia spędzają oni w szkole, siedząc w niewygodnych ławkach. Popołudniami natomiast, zamiast uprawiać sport, zajmują się rozrywką na tabletach, laptopach i smartfonach. Najczęściej jest to pozycja półleżąca, a co za tym idzie mocno przygarbiona. Nawet 43 proc. uczniów spędza w ten sposób od dwóch do czterech godzin dziennie.

Współczesne dzieci i młodzież nie spędzają już czasu na grach zespołowych czy na świeżym powietrzu. Wolą przebywać w zaciszu swojego pokoju, a z domu wychodzą tylko wtedy, gdy muszą. Wyjątek stanowi mała grupa osób, które trenują sport – siatkówkę, piłkę nożną czy taniec. Jest to jednak bardzo niewielki procent osób.

Kolejne badania AWF odbędą się w 2019 roku. Już teraz jednak wiadomo, że wyniki nie będą lepsze. Obecnie nawet 10 proc. dzieci w szkołach podstawowych nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego.

Rodzicu, zanim wypiszesz dziecku zwolnienie z WF-u, dobrze się zastanów!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze