Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

Ponad 80 proc. dzieci mieszkających w Polsce zmaga się z płaskostopiem, koślawymi kolanami czy krzywym kręgosłupem – podają specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. To nie wszystko: dane dotyczące kondycji fizycznej młodzieży są jeszcze gorsze.

Statystyki AWF w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie co dziesięć lat podaje dane na temat sprawności dzieci i młodzieży. Statystyki są alarmujące – dzieci są mniej wytrzymałe oraz coraz częściej cierpią z powodu otyłości. Współczesny 15-latek waży dzisiaj o ok. cztery kilogramy więcej niż jego rówieśnik żyjący w latach 90. Różnice widać także na przykładzie biegu na 1000 metrów: nastolatek z 1989 roku biegał o 15 sekund szybciej.

Polecane wideo:

Porównywać możemy dalej. Dane z 1979 roku mówią o prawie 130 cm skoku w dal siedmiolatka. 30 lat później jego rówieśnik skakał zdecydowanie krócej: średnio ok. 110 cm. Dzisiejsza młodzież jest słabsza także w wiszeniu na drążku – jeszcze 30 lat temu nastolatka wytrzymywała 14 sekund, dzisiaj nie przekroczy nawet połowy tego czasu.

Powód? Siedzący tryb życia

Zła kondycja fizyczna wiąże się ze słabym zdrowiem oraz z problemami w relacjach społecznych. Otyłe dzieci z wadami postawy ciężej będą znosić także trudy starości i szybciej będą uzależnieni od pomocy drugiej osoby.

Wpływa na to obecny tryb życia dzieci i młodzieży. Połowę dnia spędzają oni w szkole, siedząc w niewygodnych ławkach. Popołudniami natomiast, zamiast uprawiać sport, zajmują się rozrywką na tabletach, laptopach i smartfonach. Najczęściej jest to pozycja półleżąca, a co za tym idzie mocno przygarbiona. Nawet 43 proc. uczniów spędza w ten sposób od dwóch do czterech godzin dziennie.

Współczesne dzieci i młodzież nie spędzają już czasu na grach zespołowych czy na świeżym powietrzu. Wolą przebywać w zaciszu swojego pokoju, a z domu wychodzą tylko wtedy, gdy muszą. Wyjątek stanowi mała grupa osób, które trenują sport – siatkówkę, piłkę nożną czy taniec. Jest to jednak bardzo niewielki procent osób.

Kolejne badania AWF odbędą się w 2019 roku. Już teraz jednak wiadomo, że wyniki nie będą lepsze. Obecnie nawet 10 proc. dzieci w szkołach podstawowych nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego.

Rodzicu, zanim wypiszesz dziecku zwolnienie z WF-u, dobrze się zastanów!

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny ucznia
Rozwój fizyczny ucznia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

Rozwój fizyczny ucznia

Szczepienie przeciwko HPV

mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy. Pomimo faktu, że typy te są mniej powszechne, w przypadku kontaktu

Rozwój fizyczny ucznia

Jakie jedzenie nasila ból stawów?

immunologiczny. Powoduje również zwiększenie produkcji kwasu mlekowego, który przyczynia się do silniejszego odczuwania bólu, a także rozwoju groźnych chorób (...) odpowiedzialne za wchłanianie białek potrzebnych do prawidłowej budowy...

Rozwój fizyczny ucznia

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

. Plecak Rafała Golma, ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej w Lublinie, nosi po lekcjach do domu mama albo babcia. Jest za ciężki (...) wojewódzki inspektor sanitarny. - Najcięższy tornister należał do ucznia...

Rozwój fizyczny ucznia

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik młodzieńczy pojawia się niemal u każdej osoby między 11., a 20. rokiem życia.

Rozwój fizyczny ucznia

Dojrzewanie chłopca

Dojrzewanie to zmiany fizyczne, psychiczne, społeczne i hormonalne zmieniające dziecko w dorosłą osobę. W tym czasie rozwijają się drugo

Rozwój fizyczny ucznia

Mutacja głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmienianie się dziecięcej krtani, strun głosowych i tchawicy w dojrzałe narządy mowy. Jest to część dojrzewania, wywołana skokiem hormonów, która dotyka także dziewczęta, choć w mniejszym stopniu. Mutacja głosu u dziewczyn...

Rozwój fizyczny ucznia

Pierwsza miesiączka

przypadku, trzeba zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja może oznaczać niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, opóźnienie rozwoju płciowego lub choroby narządów płciowych.