W Krakowie powstanie szkoła na barce

Pierwsza w Polsce i druga w Europie. W Krakowie, na Wiśle w otoczeniu zieleni i z dala od ruchliwych arterii. Bardzo możliwe, że za dwa lata powstanie szkoła na barce. Uczyć się w niej będzie 200 uczniów Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Liceum. Ma to być trzecia placówka Stowarzyszenia "Uczeń".

Oto jak dzięki problemom lokalowym narodził się nowatorski projekt. O oryginalnym pomyśle na placówkę edukacyjną, opowiada Lesław Juszczyszyn, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi "Uczeń" w Krakowie-Kurdywanów.

Polecane wideo:

WP Parentnig: Panie dyrektorze, skąd pomysł na budowę szkoły na barce? To efekt uboczny problemów lokalowych? Od lat się z nimi borykacie.

Dyrektor Lesław Juszczyszyn: Problemy lokalowe, z jakimi się borykaliśmy, były tylko częścią inspiracji. Do naszej szkoły uczęszcza dziecko jednego ze znanych nie tylko w Krakowie, ale także całej Polsce, architektów. Pewnego dnia przyszedł on do mnie i rozentuzjazmowany powiedział: miałem sen, widziałem szkołę na barce! Zaczęliśmy wtedy drążyć ten temat i okazało się, że to nie jest taki nierealny pomysł, jaki się może wydawać.

Czyli przenosicie się barkę?

W dłuższej perspektywie – tak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na razie problem z lokalem pomyślnie się rozwiązał, ale nadal będziemy działać, by wybudować szkołę na wodzie. To będzie budynek wykorzystujący nowatorskie technologie.

Co zakłada projekt?

Szkoła stanie na barce o długości 120 metrów i szerokości – 11 metrów, powierzchnia użytkowa będzie wynosić 2000 metrów. Do naszej szkoły ma uczęszczać 200 uczniów, tych z podstawówki i tych z liceum. Uczyć się będą w 11 klasach.

Na trzech piętrach szkoły znajdą się pomieszczenia do nauki, kryte boisko do siatkówki, pokój nauczycielski, pokoje dla psychologa i logopedy oraz do zajęć korekcyjnych. Będzie także jadalnia.

Bardzo chcemy, by to był budynek nowatorski. Fakt, że będzie on znajdował się na barce wcale nie oznacza kołysania się na wodzie. Barka zostanie stabilnie przymocowana do nabrzeża, pływać będzie jedynie w wyjątkowych okolicznościach – np. gdy wystąpi zagrożenie powodzią.

Koszt budowy szkoły szacuje pan na ok. 6 milionów złotych. Skąd pan je weźmie?

Cały czas szukamy fundatorów, którzy wspomogą nas w budowie. Planuję udział w spotkaniu Arena Biznesu, gdzie chciałbym pokazać nasz projekt i zachęcić do jego sfinansowania. Jestem przekonany, że są ludzie, którzy mają pieniądze i chcą je dobrze ulokować, wiedzą, że potencjał jest w dzieciach. One nie są naszą przyszłością, ale teraźniejszością.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale ma także obowiązki, za których nieprzestrzeganie...

Na jakim etapie prac jesteście?

Obecnie zbieramy opinie do projektu, kompletujemy wszelkie pozwolenia. Do budowy takiej szkoły potrzebne nam będą dziesiątki, jak nie setki dokumentów z zakresu prawa budowlanego, prawa wodnego, musimy uzyskać pozwolenie na przebicie się pod wałem i poprowadzenie tamtędy prądu. Czeka nas także ekspertyza zezwalająca na wbicie w dno pali oraz przekop przez nabrzeże.

Ile nam to zajmie? Liczę, że około roku czasu. Krok po kroku zamierzamy realizować to, co nam się wymarzyło. W końcu na świecie stoją już podobne barki: we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim stoi na hotel na barce, w Wiedniu istnieje szkoła. Dlaczego miałoby nam się nie udać?

Czy nowy budynek szkoły będzie oznaczał także nowatorskie podejście do kszałcenia uczniów?

Poniekąd tak. Planujemy połączyć szkołę Montessori, waldorfską i demokratyczną, odchodząc jednocześnie od pruskiej, która się nie sprawdza, a jest niestety najpopularniejsza.

Chcemy, by nasi uczniowie korzystali z różnorodnych doświadczeń, dlatego stworzymy własny program wprowadzając nim świeże podejście. Nasze dzieci staną się odkrywcami, mam nadzieję, że budynek i lokalizacja będą temu sprzyjać.

Gdzie zatem w Krakowie zostanie zacumowana barka?

Myślimy o miejscu pomiędzy Mostem Kotlarskim a Mostem Kolejowym. To bardzo spokojna, zielona okolica. Woda na Wiśle płynie tam najwolniej.

A jak na taki pomysł zareagowali uczniowie i rodzice?

Spotkałem się z różnymi reakcjami. Jedni rodzice są chętni do współpracy i zadowoleni z projektu, inni – troszkę się obawiają jak to będzie. Natomiast dzieci... ostatnio podszedł do mnie uczeń z podstawówki i powiedział: panie dyrektorze, bardzo chciałbym się uczyć na barce. Proszę mi wierzyć, takie słowa mobilizują do działania.

Życzę więc powodzenia.

Dziękuję.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 1 tydzień temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...