Uwaga na plastikowe zabawki. Przenoszą chorobotwórcze wirusy - dowodzą naukowcy

Zabawki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia dzieci, ponieważ magazynują chorobotwórcze wirusy – alarmują eksperci.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia testowali zabawki wykonane z tworzyw sztucznych. Sprawdzali, jak długo na tego typu zabawkach mogą przetrwać chorobotwórcze wirusy. Doszli do wniosku, że zarazki powodujące takie choroby jak grypa, mogą pozostać na zabawkach wystarczająco długo, by spowodować zakażenie.

To nie pierwsze takie badania. Wcześniej podobne analizy naukowcy prowadzili w przedszkolach, ośrodkach dziennej opieki nad dziećmi oraz przychodniach. Choć stwierdzili, że największym skupiskiem wirusów są placówki edukacyjne, nie wiedzieli, jak długo wirusy mogą przeżyć. W rezultacie trudno było ocenić potencjalne ryzyko infekcji oraz zaplanować działania prewencyjne.

Podczas najnowszych badań skupiono się głównie na wirusach grypy oraz koronowirusach, które mogą prowadzić do ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS) lub zespołu MERS. 

 

Jak się okazuje, wirusy otoczkowe, czyli takie, które posiadają ochronną warstwę zewnętrzną pomagającą im przeżyć, przetrwały na powierzchni zabawek nawet 24 godziny, przy czym wilgotność powietrza wynosiła 60 procent. Przy wilgotności na poziomie 40 procent, przebywały na powierzchni zabawki 10 godzin.

Do swoich analiz naukowcy wykorzystali wirus z otoczką o nazwie bakteriofag, infekujący bakterie. Umieścili go na plastikowej zabawce, a tę z kolei w kontrolowanych warunkach.

Pierwszą próbę przeprowadzono w temperaturze 22 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 40 procent, drugą – w temperaturze 22 stopni, ale o wilgotności powietrza 60 procent.

Okazało się, że w wysokiej wilgotności powietrza na zabawce pozostał 1 procent wirusa. W temperaturze 22 stopni i 40-procentowej wilgotności wirus zachowywał się mniej stabilnie i pozostał na powierzchni zabawki w ilości 0,01 procent.

  • Wydaje się, że to niewiele – mówi kierownik badań Richard Bearden. - Jednak w odpowiednich warunkach wirus jest w stanie szybko się odbudować. Dlatego jest taki niebezpieczny.

  • Większość rodziców nie zastanawia się nad tym, że na zabawkach mogą znajdować się wirusy – mówi Bearden. - Uważają, że dzieci zarażają się tylko i wyłącznie poprzez kontakt z rówieśnikami.

  • Tymczasem choroby zakaźne narażone są także poprzez kontakt z zabawkami, ponieważ stale wkładają coś do buzi, a ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty – dodaje Bearden.

Badania ukazały się w "The Pediatric Infectious Disease Journal".

Ewa Rycerz, 8 miesięcy temu

Zakupy dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 2 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Zakupy dla malucha
Zakupy dla malucha

Wybierz odpowiednie buty dla dziecka

dobrane dla malucha buciki to dla niego komfort podczas codziennych zabaw, a dla rodzica pewność, że pociecha zdrowo się rozwija. Kryteria te spełniają (...) dobrze znane w Polsce produkty marki BARTEK. Cechy dobrego obuwia Wybierając...

Zakupy dla malucha

ToGo - wielofunkcyjna zawieszka

_Materiały prasowe_ Na rynku produktów dla dzieci pojawił się ostatnio nowy gadżet. To pomysłowa zawieszka, która ułatwi ci spacery z pociechą o każdej porze roku. Sprawdzi się zarówno do przypięcia rękawiczek, przymocowania kocyka w łóżeczku czy zasłonki...

Zakupy dla malucha

Buciki od BARTKA - nowa kolekcja

Buciki od BARTKA - nowa kolekcja

Buciki Mini First Steps Buciki Mini First Steps zapewniają maksymalny komfort użytkowania i są idealne do nauki chodzenia. Model skierowany dla maluchów, które chcą się wyróżniać i podkreślać swoją oryginalność. Nowoczesna forma oraz żywe barwy to hit...

Zakupy dla malucha

Buty BARTEK

Buty BARTEK

Chłopięce sandały dla maluchów, które aktywnie spędzają czas. Wiosenne trzewiki dla maluchów. Bardzo modne buty dla maluchów, wyglądem przypominające buty sportowe dla młodzieży w energetycznych zestawieniach kolorystycznych. Mięciutkie mokasynki. Uniwersalne...

Zakupy dla malucha

7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż

7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż

i bezpieczeństwo malucha. Powinniśmy dobrać model do wieku dziecka, masy jego ciała, wzrostu itd. Pamiętajmy jednak, że kilka godzin spędzonych w jednej pozycji (...) , bujakach czy wózkach. Przyczepisz je łatwo do pasów z rzepami. Specjalnie...

Zakupy dla malucha

Zabawki dobrane do wieku

Zabawki dobrane do wieku

W społeczeństwie panuje błędne przeświadczenie, że im więcej zabawek, zajęć dodatkowych i bardziej zajęty czas dziecka, tym lepszy jego rozwój. Starajmy się jednak nie popadać w skrajności i zbytnia przesadę.

Zakupy dla malucha

Nauka origami dla dzieci

Nauka origami dla dzieci

, może zostać użyty w procesie twórczym malucha. Origami jest to sztuka polegającą na tworzeniu określonych obiektów poprzez składanie kartki papieru.

Zakupy dla malucha

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Maskotki - pluszaki Drewniane klocki Plastikowe klocki Piankowe puzzle Elektroniczna niania Pierwsze buciki Piłeczki plastikowe Ubranka Kocyk Konik na biegunach Grzechotka Huśtawka Książeczka interaktywna Kaczuszka do kąpieli Baby walker...

Zakupy dla malucha

Turystyczne łóżka dla dzieci

Turystyczne łóżka dla dzieci

Łóżeczka turystyczne dla dzieci są to składane akcesoria, które można bezpiecznie przewozić w samochodzie.