Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

USG przezciemiączkowe

Avatar placeholder
12.10.2020 11:57
USG przezciemiączkowe
USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe to jedyne możliwe badanie USG głowy. Jest ono wykonywane tylko u małych dzieci, u których ciemiączkojeszcze nie zdążyło skostnieć, dzięki czemu fale ultradźwiękowe mogą przez nie przepłynąć. Badanie ultrasonograficzne głowy pozwala na bezbolesne i bezpieczne (nie emituje szkodliwego promieniowania, tylko dźwięki o wysokiej częstotliwości) zbadanie struktury mózgu, jam mózgu i naczyń krwionośnych w jego obrębie.

spis treści

1. Kiedy wykonuje się USG przezciemiączkowe?

Badanie ultrasonograficzne głowy jest wykonywane w sytuacjach, kiedy podejrzewa się u niemowlęcia różnego rodzaju problemy neurologiczne. Jest to badanie szczególnie często wykorzystywane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, czyli wcześniaków, których organizmy są jeszcze niedojrzałe i nieprzystosowane do samodzielnego funkcjonowania. Komplikacje porodu przedwczesnego u noworodka to nie tylko zaburzenia oddychania, ale także np. (rzadziej występujący) krwotok dokomorowy. Oprócz tego u wcześniaków oraz u dzieci z bardzo dużą masą urodzeniową może wystąpić uszkodzenie istoty białej mózgu wskutek urazu, co prowadzi do jej rozmiękania. Aby wykluczyć te poważne zagrożenia zdrowia i życia dziecka, profilaktycznie wykonuje się badanie USG głowy.

Badanie ultrasonograficzne głowy noworodkajest także zalecane w przypadku:

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"
  • zbyt szybkiego zwiększania się rozmiaru głowy dziecka (podejrzenie wodogłowia),
  • wystającego i twardego ciemiączka,
  • urazu głowy dziecka (podczas porodu lub po nim),
  • wszelkich objawów sugerujących schorzenia neurologiczne.

Tego rodzaju USG jest bardzo przydatne w wykrywaniu krwawień wewnątrz mózgu, wodogłowia, guzów mózgu i powikłań zapalenia opon mózgowych u noworodka. Podczas badania można także ocenić ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz funkcjonowanie naczyń wewnątrz mózgu dziecka.

Na USG przeciemiączkowe jest za późno w momencie, kiedy kości czaszki dziecka całkowicie zesztywnieją.

2. Jak wygląda badanie USG głowy niemowlęcia?

Do badania ultrasonograficznego głowy nie trzeba w żaden sposób przygotowywać dziecka. Trzeba tylko poinformować osobę przeprowadzającą badanie o ewentualnych lekach, które są podawane dziecku. Rodzic pozostaje z dzieckiem podczas badania, aby w razie potrzeby je uspokoić. Zwykle do badania niemowlę jest kładzione na brzuchu lub plecach, chociaż zdarzają się przypadki, że rodzic musiał trzymać dziecko na rękach. Nie wiąże się to z żadnymi komplikacjami i jest możliwe, choć rzadko praktykowane. Na główkę dziecka, a konkretnie na ciemiączko, nakładany jest specjalny żel zwiększający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Jest to taki sam żel, jak w przypadku USG brzucha wykonywanego w czasie ciąży. Specjalna głowica emitująca fale ultradźwiękowe jest delikatnie przykładana do główki dziecka w miejscu, gdzie jest ciemiączko. Aby dobrze uwidocznić wnętrze czaszki, osoba badająca porusza ostrożnie głowicą. Całe badanie trwa maksymalnie pół godziny, a najczęściej tylko kwadrans.

W przypadku wyników odbiegających od normy, zwykle zleca się dodatkowe badania dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze