Urzędnicy nadadzą dziecku imię. Gdy zapomną zrobić to rodzice

Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy rodzice zapominają zarejestrować swoje dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Efekt? Robi to za nich urzędnik i... nazywa dziecko uznaniowo. Rocznie w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu takich sytuacji. I choć nadane przez urzędnika imię można później zmienić, to wiąże się to z kosztami.

1 marca 2015 roku weszła w Polsce w życie ustawa, która określa czas, jaki ma rodzic na zarejestrowanie noworodka w USC i nadanie mu imienia - to 21 dni. Jeśli nie zrobi tego w ciągu trzech tygodni, wówczas urzędnik sporządza akt urodzenia na podstawie karty, jaką dostarcza do urzędu szpital i nadaje dziecku imię w oparciu o standardy obowiązujące w danej placówce.

Polecane wideo:

Miał to zrobić tata

Zabawną historię z życia wziętą opowiada Marta spod Gdańska. Dwa lata temu urodziła swoje drugie dziecko – Anię. Szybki poród, zdrowe dziecko, wszystko szło sprawnie. Połóg również. Po czterech dniach Marta mogła już swobodnie się poruszać, szwów nie miała, ponieważ nie było potrzeby wykonywania nacięcia krocza.

Marta umówiła się ze swoim mężem, że oboje pojadą do centrum miasta. On pójdzie do urzędu zapisać córkę, a ona – do apteki. Niestety, mężczyzna w drodze do USC spotkał znajomego i tak się zagadał, że o zarejestrowaniu córki zapomniał.

Przypomniał sobie o tym dopiero kilka dni po terminie, gdy USC wysłał informację o sporządzeniu aktu urodzenia. - Pobiegł tam, jakby go parzyło! - śmieje się Marta. - Może to dlatego, że urzędnicy nadali naszej córce imię Julia. On ewidentnie za tym imieniem nie przepada. Zmienił je na Anna – dodaje rozbawiona kobieta.

Urzędnicy wybierają imiona znane

W Poznaniu od początku obowiązywania ustawy z urzędu nadano imiona 17 dzieciom. Urzędnicy najczęściej wybierają jedne z najpopularniejszych imion. W przypadku chłopców jest to Jan lub Jakub, natomiast w przypadku dziewczynek – Maria lub Zofia.

Inna zasada panuje w lubelskim Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie od 1 marca 2015 roku w urzędu wystawiono już 20 aktów urodzenia dzieci zapominalskich rodziców. Tutaj urzędnicy sprawdzają najpierw imiona poprzednich dzieci danej kobiety. Chodzi o to, by w jednej rodzinie identycznych imion nie nosiła dwójka rodzeństwa.

Inną rzeczą, na jaką lubelscy urzędnicy USC zwracają uwagę, są imiona dziadków. Mogą więc nazwać dziecko Władysław, Marian czy Kazimierz.

Jeszcze inaczej jest w Białymstoku. Jak podaje radio TOK FM, w największym mieście na Podlasiu urzędnicy nazwali już 22 niemowlaków. Najczęściej nadawanymi imionami w 2015 roku były Anna i Adam. W tym roku dziewczynki otrzymują imię Ewa.

Imię dziecka można zmienić

Czy rodzice tak nazwanych dzieci mają do urzędników pretensje o takie, a nie inne imię? Jak dowiedzieliśmy się w poznańskim USC – nie.

  • Często, jeszcze przed sporządzeniem aktu urodzenia i nadania imienia, wysyłamy do nich informację i wezwanie do stawienia się w USC, proponując datę – mówi urzędniczka poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego, z którą rozmawialiśmy. - To nie jest tak, że sporządzenie aktu odbywa się zupełnie bez ich wiedzy – dodaje.

Zdarzają się oczywiście przypadki, że rodzice nie są zadowoleni z imienia, jakie otrzymało ich dziecko. Mają jednak prawo do zmiany. Gwarantuje im to wspomniana ustawa.

W przypadku, gdy rodzic chce zmienić nadane dziecku imię, ma na to pół roku od daty sporządzenia aktu urodzenia. Musi jednak ponieść koszty administracyjne, które wynoszą 11 złotych.

Jeśli będzie zwlekał i decyzję o zmianie imienia podejmie po upływie sześciu miesięcy – zapłaci 39 złotych. To opłata za przeprowadzenie postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji administracyjnej.

Według przepisów, które obowiązywały do 1 marca 2015 roku, na rejestrację dziecka w USC rodzic miał tylko dwa tygodnie.

Urzędnicy zaznaczają, że sporządzanie aktów urodzenia z urzędu wiąże się najczęściej z dziećmi do adopcji, których matki oddają je od razu po porodzie.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...