Sposoby na upał w ciąży

Letnie upały bywają ciężkie do zniesienia, szczególnie dla kobiet w ciąży. Kiedy żar leje się z nieba trzeba przedsięwziąć specjalne środki. Warto dowiedzieć się, czy opalanie w ciąży jest bezpieczne oraz jaki wpływ na płód mają promienie słoneczne. Oto kilka rad i wskazówek, jak pozostać w formie i spokojnie oczekiwać dziecka w czasie wakacji i gorących letnich dni.

Polecane wideo:

Jak przetrwać upał w ciąży?

Nie opalaj się, będąc w ciąży. Promieniowanie UV pozostawi na Twojej twarzy brzydkie, brązowe plamy.

1. Pij dwie butelki wody dziennie

W okresie silnych upałów pierwszą regułą jest nawadnianie, w szczególny sposób dotyczy to kobiet w ciąży. Zapomnij o zalecanej butelce wody, ciąża wymaga picia średnio 2 butelek, czyli 3 litrów wody dziennie.

Oczywiście nie można zastępować wody napojami słodzonymi i gazowanymi. Należy również uważać na odpowiednią temperaturę. Woda nie może być zbyt chłodna, najlepiej gdy jest w temperaturze pokojowej (18°C), inaczej mogą pojawić się problemy trawienne.

2. Ogranicz spożycie soli

Ciąża powoduje naturalne podwyższenie temperatury ciała, nie należy natomiast jeszcze bardziej jej podwyższać. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy. Podczas upału unikaj dań ciężkich i bogatych w tłuszcze, które utrudniają trawienie.

Jedz świeże warzywa i owoce, które przy okazji dobrze wpływają na twoją formę. Ogranicz również maksymalnie spożycie soli, która prowadzi do zatrzymania wody w organizmie.

3. Noś luźne ubrania

Gdy doskwiera upał, wybieraj luźne i przewiewne ubrania. Zwróć również uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Unikaj sztucznych tkanin, wybieraj raczej przewiewne ubrania z bawełny i lnu.

Podobnie w przypadku butów, noś tylko wygodne sandały na płaskiej podeszwie, a jeśli musisz kupić nowe buty, wybierz te o pół rozmiaru większe niż zazwyczaj.

4. Dbaj o nogi

Upał często powoduje uczucie ciężkich nóg. Ta nieprzyjemna dolegliwość wynika ze złego krążenia krwi i nasila się, jeśli kobieta przebywa długo w pozycji stojącej.

Istnieje wiele metod na złagodzenie objawów ciężkich nóg, np. kremy na bazie nostrzyka lub winogron, które ułatwiają krążenie krwi. W nocy dobrze jest również spać z uniesionymi nogami, np. kładąc je na poduszce.

5. Korzystaj z wody

Najlepszym sposobem na dobre samopoczucie w czasie upału jest kąpiel. Wystarczy zanurzyć się w basenie czy jeziorze, żeby poczuć przyjemne uczucie lekkości i orzeźwienia.

Przebywanie w wodzie nie tylko orzeźwia, pływanie to również bardzo dobry sposób na wzmocnienie pleców i utrzymanie dobrej kondycji. Możesz również skorzystać z aqua aerobiku dla kobiet w ciąży.

6. Nie przesiaduj na słońcu

Żeby upał nie dawał się zbytnio we znaki, nie należy przesiadywać długo na słońcu. Najlepiej jest przebywać w pomieszczeniach z klimatyzacją lub wentylatorem.

Jeśli musisz wyjść, unikaj najbardziej gorących godzin w ciągu dnia, czyli od 12 do 17. Rób zakupy raczej przed południem i nie zapominaj o kremie z filtrem.

Ciąża powoduje szczególną wrażliwość na słońce. Niektóre kobiety cierpią w okresie ciąży na hiperpigmentację, w wyniku czego pojawiają się czasem ciemne plamy na twarzy, szczególnie w okolicy ust i pod oczami. Dlatego krem z wysokim filtrem oraz parasol słoneczny są niezbędne w czasie upałów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży

pod koniec pierwszego trymestru. Częściej pojawiają się w pierwszej ciąży. Przyczyny tych dolegliwości są różnorodne i niewątpliwie mają podłoże (...) Zachodzące w organizmie w czasie ciąży zmiany poziomu...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

krzyża w ciąży są dość powszechną dolegliwością. Nie trzeba się ich bać, lecz uważać na nie i mówić o ich występowaniu podczas wizyt u lekarza. Bóle (...) Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie zawsze świadczą...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Konflikt serologiczny

matki, jej organizm wytworzy przeciwciała skierowane przeciwko temu czynnikowi. W przypadku pierwszej ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest niewielkie (...) . Problemy zaczynają się, gdy kobieta ponownie zajdzie w ciążę...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Zatrucie ciążowe (gestoza)

w drugiej połowie ciąży u kobiet rodzących po raz pierwszy. Do głównych objawów gestozy należą obrzęki ciała, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze (...) oraz białkomocz. Przyczyny tej dolegliwości ciążowej nie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży pojawia się zazwyczaj jako efekt zapalenia gardła. Jeżeli towarzyszy mu gorączka lub inne objawy chorobowe, ciężarna powinna (...) bezzwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację dla kobiet w ciąży....

Choroby i dolegliwości w ciąży

Przyczyny i sposoby na zwalczenie omdleń w ciąży

zapobiegania takim dolegliwościom jest unikanie w ciąży gwałtownego wstawania lub podnoszenia się z krzesła. Należy wstawać tak, by umożliwić dotarcie krwi (...) Ciąża to czas zmian i niektóre z nich...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skrzepy w ciąży

Skrzepy w ciąży nigdy nie oznaczają niczego dobrego. Jeśli na wkładce higienicznej bądź bieliźnie zauważyłaś plamy krwi z domieszką skrzepów, a (...) ponadto odczuwasz ból w podbrzuszu, mogą to być objawy poronienia. Takie dolegliwości...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Czym jest tokofobia?

Czym jest tokofobia?

przed ciążą oraz porodem doświadcza co szósta kobieta.   Przyczyny tokofobii Za główną przyczynę rozwoju tej choroby (...) , które wcześniej nie były w ciąży i nie...