Ulubione kosmetyki do kąpieli dla dzieci

Narodziny oraz wychowanie malucha to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Rodzice przygotowują się do tego zadania na różne sposoby. Ważne, aby wszystkie potrzeby małego człowieka zostały na tym etapie zaspokojone. Są one specyficzne, a determinuje je przede wszystkim fizjologia organizmu. W przypadku noworodka skóra stanowi ok. 25% całkowitej masy ciała. Przez resztę życia pozostaje ona największym narządem człowieka. Jej pielęgnacja jest niezwykle ważna na każdym etapie życia.

Polecane wideo:

Mniej znaczy lepiej w kosmetykach dla dzieci

Dzieci w kąpieli

Dzieciaki będą uwielbiać kąpiel, jeśli zapewnimy im przy tym frajdę. Można to osiągnąc dzięki pachnącym kosmetykom, dużym ilościom piany lub ciekawym zabwakom...

Skóra dziecka jest zazwyczaj gładka, delikatna i niezniszczona. Przy tym ‒ wrażliwa i wymaga stosowania odpowiednich środków higieny. Producenci oferują szereg preparatów z przeznaczeniem dla maluchów. Zgodnie z ustawą o kosmetykach, w przypadku tych dla dzieci do 3 roku życia ocena bezpieczeństwa (safety assessment) musi uwzględniać cechy charakterystyczne dla tej grupy odbiorców produktu. Oznacza to, że zostają one sprawdzone pod względem ich działania na skórę dziecka, biorąc pod uwagę anatomię oraz panujące na niej specyficzne warunki. Jeśli produkt skierowany do dzieci trafił na półki sklepowe, to przeszedł ten test pozytywnie. Z tego względu rodzice powinni stosować do codziennej pielęgnacji swoich pociech środki przeznaczone specjalnie dla nich (a nie te dla dorosłych).

W zestawie ulubionych kosmetyków do pielęgnacji dziecka mogą znajdować się środki:

  • myjące,
  • pielęgnacyjne i ochronne,
  • czyszcząco-pielęgnacyjne.

Kosmetyki myjące – podstawowy zestaw kąpielowy

Eksperci zalecają w tej kwestii minimalizm i jeśli skóra nie jest przesuszona oraz nie występują na niej żadne zmiany (krostki, wypryski itp.) ‒ należy ograniczyć się do wody i mydła. Można posłużyć się również specjalnymi delikatnymi szamponami (pozbawionymi silnych detergentów), płynami do kąpieli i chusteczkami nawilżanymi dostępnymi na rynku.

Wybór marki zależny jest oczywiście od uznania rodziców. Natomiast ci powinni nauczyć się bacznie obserwować skład wybieranych preparatów. Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać składników, które wnikają głęboko w kolejne warstwy skóry ani takich o działaniu odtłuszczającym. Mogą zawierać natomiast substancje łagodzące oraz emolienty (nawilżające).

Kosmetyki dodatkowe – gdy potrzeba czegoś więcej

W celu zapewnienia odpowiedniego natłuszczenia – jeśli skóra dziecka tego wymaga ‒ do wody kąpielowej dodaje się trochę odpowiedniej oliwki (środek czyszcząco-pielęgnacyjny). Oliwki można użyć również po samej czynności mycia, podczas masażu dziecka. W tego typu kosmetykach nie rozwijają się mikroorganizmy (nie zawierają wody). Należy stosować je jednak jako uzupełnienie pielęgnacji, ponieważ nie usuwają zanieczyszczeń hydrofilowych, do których należą pot i mocz.

Gdy jest to potrzebne, należy sięgnąć również po środki pielęgnacyjne i ochronne ‒ balsamy nawilżające, które łagodzą podrażnienia, zasypki, kremy na odparzenia pieluszkowe oraz kremy przeciwsłoneczne zawierające filtry UV. Troska rodzicielska nie powinna jednak przekładać się na ilość stosowanych na co dzień preparatów. Działanie z umiarem i wybór tych właściwych środków pozwoli na zapewnienie dzieciom odpowiedniej ochrony skóry, a rodzicom na satysfakcję z wzorowego wywiązywania się ze swojej roli.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry nastolatka
Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młoda skóra z niedoskonalościami

Problemy nastolatków ze skóra Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najlepsze szczoteczki do zębów

Najlepsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo duży wybór, nie możemy jednak zdać się na ślepy los.

Pielęgnacja skóry nastolatka

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

tę herbatę, a po jej przestygnięciu przetrzesz nią skórę przy użyciu wacika. Aspiryna W aspirynie zawarty jest kwas salicylowy, który stanowi (...) tę należy wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na czas...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Potliwość u nastolatka Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Jak dobrać krem dla dziecka?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Systematyczna i troskliwa pielęgnacja pozwoli zapobiec ewentualnym podrażnieniom (...) się dla swojego dziecka odpowiadał potrzebom, które chcemy zaspokoić. W tym wypadku...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

o tym, aby nie nakładać sobie na twarz zbyt dużej ilości makijażu. Fluid nie pozwala skórze oddychać, co w efekcie może sprawić, że na skórze pojawi (...) się jeszcze więcej niedoskonałości. Zdarza się jednak, że nawet...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Bezpieczna skóra dziecka latem

Bezpieczna skóra dziecka latem

Ochrona przed słońcem Kiedy jesteśmy na wakacjach, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry dziecka przed słońcem. Najlepiej wykorzystać do tego nakrycie głowy oraz kremy z filtrem.