Trwa ładowanie...

Ulewanie u niemowlaka - poznaj sprawdzone sposoby aby poradzić sobie z problemem

Avatar placeholder
01.01.2019 22:41
Ulewanie u niemowlaka - poznaj sprawdzone sposoby aby poradzić sobie z problemem
Ulewanie u niemowlaka - poznaj sprawdzone sposoby aby poradzić sobie z problemem

Artykuł sponsorowany

Ulewanie to cofanie się do jamy ustnej pokarmu połkniętego przez niemowlę podczas karmienia. To częsta przypadłość, która dotyka nawet 90 procent noworodków i niemowląt w 2. miesiącu życia. U większości dzieci problem ten ustępuje zanim maluszek ukończy 1. rok życia.

spis treści
Ulewanie u niemowlaka to częsta przypadłość
Ulewanie u niemowlaka to częsta przypadłość
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Głównym powodem ulewania jest niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia. Przyczyną może być także niewłaściwa technika karmienia piersią lub zbyt łapczywe pobieranie pokarmu i łykanie powietrza przez maluszka. Poprawa techniki przystawiania do piersi i spokojna atmosfera podczas karmienia mogą być pomocne w zapobieganiu ulewaniom.

Ulewanie u niemowląt - dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl

1. Ulewanie u niemowląt – sposoby na dolegliwość

Istnieje wiele przekonań na temat tego, co może powodować ulewanie. Jeśli karmisz piersią, najprawdopodobniej należy popracować nad techniką, aby ulewanie tak bardzo nie męczyło maluszka.

1.1. Karm dziecko piersią „na żądanie”

Regularne karmienia zapobiegają przejadaniu się dziecka, co redukuje liczbę ulewań u niemowlaka. Apetyt maluszka najczęściej właściwe wskazuje ilość pokarmu, której potrzebuje. W pierwszych tygodniach życia noworodek domaga się karmień nawet co godzinę. Z wiekiem liczba karmień zmniejsza się do około 8 na dobę. Przystawiaj dziecko regularnie do piersi, ponieważ w ten sposób zaspokajasz nie tylko głód i pragnienie, ale także potrzebę bliskości.

1.2. Postaw na właściwą technikę karmienia piersią

Jedyną z częstszych przyczyn ulewania u niemowląt jest niewłaściwa technika karmienia piersią. Przystawiając dziecko do piersi zadbaj, aby było ułożone w odpowiedniej pozycji, najlepiej półleżącej. Zapewnij sobie podparcie dla pleców. Dziecko powinno być przytulone swoim brzuszkiem do Twojego brzucha.

Jeśli jest Ci komfortowo, powinnaś zwrócić uwagę na sposób przystawienia dziecka do piersi. Chwyć pierś czterema palcami od spodu, a kciukiem delikatnie uciśnij brodawkę. Skieruj ją w stronę buźki dziecka, muśnij usta, a dziecko samo chwyci brodawkę. Wsłuchaj się w odgłosy ssania i połykania – powinny być wyraźne i miarowe.

1.3. Pamiętaj o odbijaniu po każdym karmieniu

Karm dziecko do momentu, w którym samo nie puści piersi. Gdy zakończysz karmienie piersią zadbaj, aby dziecku się odbiło. Prawidłowe odbijanie poprawia komfort i samopoczucie dziecka. To także skuteczny sposób na poradzenie sobie z ulewaniem u niemowlaka.

Odbijanie jest niezbędne, ponieważ w trakcie ssania piersi przez dziecko połyka ono nie tylko Twoje mleko, ale także powietrze. Dzięki odbijaniu połknięte powietrze może „uciec” z brzuszka. Jeśli nie karmisz piersią lub czasem podajesz dziecku pokarm w butelce, wybierz odpowiednie akcesoria. Na rynku dostępne są antykolkowe butelki, które uniemożliwiają połykanie powietrza przez dziecko.

1.4. Czy ulewanie jest niebezpieczne?

Ulewanie uważa się za fizjologiczną „przypadłość” wieku niemowlęcego, z której dziecko wyrasta. Dlatego nie ma powodu do niepokoju, jeśli ulewający maluszek prawidłowo rośnie i się rozwija. Alarmujące są bardzo uporczywe ulewania czy wymioty, które mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym lub alergii pokarmowej. Jeśli zaobserwujesz je u Twojego dziecka, warto zasięgnąć porady lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze