Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie dla seniora

Avatar placeholder
23.09.2016 10:17
Ubezpieczenie dla seniora
Ubezpieczenie dla seniora

Starzenie się jest naturalnym procesem dopadającym człowieka. W pewnym okresie swojego życia człowiek zauważa, że nie ma już wystarczających pokładów energii, że jego ciało powoli odmawia posłuszeństwa, a wizyty u lekarzy różnych specjalizacji stają się coraz częstsze. Leki są kosztowne, a na zakupy w sklepie oddalonym od miejsca zamieszkania nie zawsze można sobie pozwolić. Niegdyś wsparciem stawała się przede wszystkim najbliższa rodzina, której zadaniem było opiekowanie się najstarszym członkiem rodziny. Współcześnie – starzejące się społeczeństwo to coraz częstszy problem, nie tylko natury ekonomicznej. Nie każdy syn lub córka ma bowiem wystarczającą ilość czasu na opiekę oraz dopilnowanie spraw swojego rodzica. Mowa tu także o sytuacji finansowej – co w przypadku, gdy pieniądze z renty lub emerytury nie starczają na wszystkie potrzeby seniora?

spis treści

1. Wspomaganie finansowe osób starszych

Strzałem w dziesiątkę może okazać się polisa ubezpieczeniowa stworzona z myślą o seniorach. Przeznaczona jest ona dla osób, które chcą zapewnić sobie przypływ gotówki w chwili, gdy stracą możliwość samodzielnego zarabiania pieniędzy. W polisie tej głównym kryterium jest wiek osoby ubezpieczonej. Niektóre towarzystwa ubezpieczniowe kierują swą ofertę do osób po 50 roku życia, inne do rangi seniora kwalifikują osoby, które ukończyły 60 rok życia, jeszcze inne firmy określają górny limit wiekowy (np. skończone 75 lat). Podczas wyboru jednej z opcji, warto poznać szczegóły dotyczące wypłacania zgromadzonych pieniędzy. Może to nastąpić w momencie gdy senior zachoruje, ulegnie wypadkowi lub po prostu osiągnie taki pułap wiekowy, który uniemożliwi zaspokojenie podstawowych potrzeb (bez pomocy innej osoby).

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Stan zdrowia osoby starszej

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Ponadto, niektórzy ubezpieczyciele przed podpisaniem umowy chcą znać stan zdrowia seniora. W tym celu wymagają przedstawienia dokumentacji medycznej – np. wyników aktualnych badań lekarskich, zaświadczeń o przebytych chorobach, lub proszą o wypełnienie ankiety, która pozwoli określić ryzyko zachorowania. Spowalnia to jednak procedurę zawarcia umowy oraz wymaga zaangażowania ze strony zainteresowanego.

Wielu seniorów boryka się z problemem chorób przewlekłych, dlatego ubezpieczenie powinno obejmować tę jednostkę chorobową. Ogólnie rzecz ujmując, za chorobę przewlekłą uważa się stan rozpoznany przed podpisaniem umowy, który w dowolnym czasie rozwinął się, zaostrzył lub doprowadził do różnorakich powikłań w okresie obejmującym polisę ubezpieczeniową.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, zapytajmy konsultanta o kwestię chorób z długookresowym przebiegiem. Powinna ona zostać opisana w warunkach, aby osoba decydująca się na ubezpieczenie nie miała żadnych wątpliwości, że jej rachunek oszczędnościowy przewiduje kompleksową opiekę zdrowotną.

Aktualnie, na polskim rynku zauważyć można również oferty firm, które nie wymagają żadnych powiązań medycznych. Ich charakter zależny jest tylko i wyłącznie od wieku osoby zainteresowanej, bez względu na jej wcześniejsze stany chorobowe. Warto rozważyć również tę opcję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze