Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Trwała w ciąży

Trwała w ciąży
Trwała w ciąży

Większość kobiet w trakcie ciąży zastanawia się, czy może bezpiecznie wykonywać zabiegi na włosy takie jak trwała. Mimo wielu sprzecznych opinii na ten temat, pewna jest jedna rzecz – niewiele wiadomo na temat wpływu tego typu zabiegów na rozwijający się płód. Co powinnaś wiedzieć na temat wykonywania trwałej na włosy u kobiety w ciąży?

spis treści

1. Bezpieczeństwo wykonywania trwałej w ciąży

Niewątpliwie w czasie ciąży, przez okres całych 9 miesięcy jej trwania, najbezpieczniej by było zrezygnować z zabiegów wykorzystujących działanie silnie chemicznych substancji.

Niektóre z kobiet decydują się na zabieg trwałej na włosy już po upływie pierwszego trymestru ciąży.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Pierwsze trzy miesiące to okres ciąży, gdzie ryzyko poronienia jest bardzo wysokie. Dlatego w tym czasie nie należy poddawać się jakimkolwiek zabiegom, które mają niewiadomy wpływ na płód.

Ogólnie istnieją różne opinie na temat wykonywania trwałej w ciąży. Przed wykonaniem tego zabiegu powinnaś wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

2. Co powinnaś wiedzieć na temat trwałej ondulacji w czasie ciąży

Brakuje jednoznacznych badań sugerujących bezpieczeństwo stosowania substancji silnie chemicznych na włosy, podczas gdy kobieta jest w ciąży.

Istnieją badania naukowe sugerujące, że narażenie zwierząt na działanie dużej dawki silnie działających substancji chemicznych może spowodować uszkodzenia ich chromosomów oraz raka.

Istnieją opinie naukowców mówiące o ryzyku, że część substancji chemicznych działających na skórę głowy mogłaby przedostać się do organizmu przez skórę. Jednak mówi się również, że substancje te mogą być następnie identyfikowane w moczu – co z kolei sugeruje, że są wydalane z organizmu.

Ze względu na brak jednoznacznych badań dotyczących wpływu trwałej ondulacji na rozwijający się płód, większość lekarzy odradza jej wykonanie w czasie ciąży. Szczególnie w tracie pierwszego trymestru ciąży.

Jeżeli kobieta czuje silną potrzebę wykonania trwałej, po odczekaniu pierwszych trzech miesięcy sugeruje się zrezygnowanie z tego silnie działającego na włosy zabiegu na rzecz półtrwałej niezawierającej amoniaku.

Bardzo ważne jest to, aby w czasie zabiegu przebywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby uniknąć oparów związanych z nakładaniem na włosy substancji do trwałej ondulacji.

W czasie ciąży najbezpieczniej byłoby okiełznać niesforne włosy, splatając je w warkocz bądź spinając. Niewątpliwie tylko wtedy będziesz miała pewność, że twojemu dziecku w 100% nic nie zagraża. Unikaj stosowania na włosy zabiegu trwałej ondulacji czy farbowania włosów preparatami zawierającymi amoniak.

Następny artykuł: Łupież w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze