Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Bardzo wiele kobiet w pierwszych dniach po porodzie skarży się na trudności w oddawaniu stolca. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie porodu mięśnie dna miednicy są bardzo rozciągane, okolica krocza obolała, a ponadto założone są szwy po nacięciu krocza. Wszystko to sprawia, że wypróżnianie i związane z tym parcie na stolec może być dla położnicy bolesne i odruchowo broni się ona przed defekacją. Do tego dochodzi niepokój, że podczas parcia mogą pęknąć szwy na kroczu. To podświadome wstrzymywanie się przed wypróżnieniem może prowadzić do utwardzenia mas kałowych i rzeczywistego zaparcia stolca, a także do powstania hemoroidów. Dlatego kobieta po porodzie powinna jak najszybciej, już w drugiej – trzeciej dobie udać się do toalety i starać wypróżnić. Jeśli to nie pomaga można próbować pomóc sobie przez stosowanie odpowiedniej diety lub stosowanie różnych środków przeczyszczających, które zmiękczą masy kałowe, poprawią perystaltykę jelit i ułatwią oddanie stolca w tych pierwszych dniach po porodzie.

Polecane wideo:

Właściwa dieta po porodzie

W celu zwiększenie objętości mas kałowych, co ułatwi ich wydalenie należy stosować dietę bogatą w błonnik, pektyny, celulozę i inne wielocukry. Po spożyciu chłoną one wodę i zwiększają, zarówno objętość, jak i uwodnienie stolca. Składniki te są zawarte w takich produktach, jak jabłka, razowe pieczywo, morele i suszone śliwki, a także otręby pszenne lub żytnie. Należy ponadto pić jak najwięcej wody, natomiast unikać pokarmów zapierających, jak na przykład czekolada. Należy także jak najwięcej poruszać się, gdyż ruch wzmaga perystaltykę jelit. Z pewnością zastosowanie się do tych zaleceń dietetycznych przyspieszy powrót prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i prawidłowego rytmu wypróżnień u kobiety po porodzie, a ponieważ są to metody w pełni naturalne, więc na pewno najbezpieczniejsze zarówno dla matki, jak i karmionego dziecka.

Czopki glicerynowe

Doodbytniczo zakładane czopki glicerynowe są to jedne z najczęściej stosowanych środków wspomagających wypróżnianie po porodzie. Ich działanie polega na pobudzeniu uczucia parcia na stolec po ich zaaplikowaniu, a także ułatwieniu przechodzenia twardych mas kałowych przez odbytnicę i odbyt. Są to środki bezpieczne i na ogół skuteczne. Dlatego jeśli pomimo zastosowania diety problem z wypróżnianiem nie ustępuje, należy poprosić pielęgniarkę w szpitalu o czopek glicerynowy lub samemu zakupić je w aptece, gdzie są dostępne bez recepty.

Laktuloza, parafina ciekła, bisakodyl

Środki te są często stosowane w przypadku trudności z wypróżnianiem i to nie tylko po porodzie. Jeżeli więc zastosowanie innych środków nie przyniosło ulgi można spróbować zastosować jeden z nich.
Laktuloza jest osmotycznym środkiem przeczyszczającym, który po spożyciu ściąga wodę do światła przewodu pokarmowego, a pęczniejąc rozciąga jelita i przyspiesza defekację. Jej działanie przeczyszczające występuje zwykle po 24 – 48 godzinach. Parafina ciekła należy do środków zmiękczających kał. Zastosowanie jednej czy dwóch łyżek stołowych rozmiękczy twarde masy i ułatwi ich wydalenie. Bisakodyl z kolei jest środkiem kontaktowym, który zwiększa przepuszczalność nabłonka jelitowego dla wody, co zwiększa uwodnienie stolca, a ponadto pobudza skurcze jelit przyspieszając wypróżnienie. Można go stosować zarówno doustnie, jak i doodbytniczo. Wypróżnienie następuje stosunkowo szybko.

Istnieje bardzo wiele środków ułatwiających wypróżnienie u kobiety po porodzie, nie należy jednak zapominać, że naturalne metody, jak dieta i ruch są najbezpieczniejsze i najbardziej fizjologiczne, i dlatego powinny być stosowane w pierwszej kolejności.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Trudności w wypróżnianiu po porodzie
Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Preparaty na zaparcia

tygodniach po porodzie są zjawiskiem dość powszechnym i dotyczą 16-39% ciężarnych w porównaniu z 7% kobiet w tym samym wieku niebędących w ciąży

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Czopki glicerynowe

z oddawaniem stolca. Przy zaparciach pojawiają się silne bóle brzucha, wzdęcia, gazy oraz kolki jelitowe. Jeśli (//parenting.pl/portal/po-porodzie (...) , przyspieszając jego **ruchy robaczkowe**. Gliceryna ma właściwości natłuszczające...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Sposoby na zaparcia

Jednym ze wstydliwych i bardzo nieprzyjemnych dolegliwości po porodzie są (//parenting.pl/portal/problemy-z-wyproznianiem-w-ciazy) - zaparcia. Twardy

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Zaparcia po porodzie

razy w tygodniu. To, że kobieta nie wypróżnia się 2-4 dni po porodzie, uważane jest za rzecz całkiem normalną i nie jest jeszcze traktowane (...) jako zaparcie, tylko efekt opróżnienia jelit podczas lub przed porodem....

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Poporodowy ból krocza

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Powrót do formy

Po porodzie

Po porodzie Twoje ciało wraca do normy. Zwykle trwa sześć tygodni. Może jednak zdarzyć się tak, że będzie trwał krócej lub dłużej. Co Cię wtedy (...) się krocze lub (//parenting.pl/portal/pielegnacja-rany-po-cesarskim-cieciu) * Pamiętaj...

Badania noworodka

Badanie noworodka po porodzie

Badanie noworodka po porodzie

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm długości łączy płód z łożyskiem. Po porodzie

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy poporodowe

Hemoroidy poporodowe

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu.