Trener mojego psa - Gra na PC (recenzja)

Ocena 3/5

Z okładki uśmiecha się do nas Cesar Millan. Otacza Go gromada psów różnych ras, a więc i różnych temperamentów. Jak obiecuje wydawca gry, poza zabawą zapewni nam ona zrozumienie zachowań naszych czworonogów. Po głębszym wczytaniu się w instrukcję zorientujemy się, iż to poznanie ograniczy się do 3 istotnych zasad postępowania.

Polecane wideo:

Dowiemy się, jak zbudować swój autorytet przywódcy i jak pokierować energią psa. Nauczymy się kontrolować psie lęki i poznamy sposoby wynagradzania.

Będąc właścicielką dwóch owczarków niemieckich, z zaciekawieniem uruchomiłam grę. Miałam ochotę przekonać się czy na pewno wiem, co z nimi robię! Zainstalowanie i uruchomienie przebiegło sprawnie. Rozeznanie się w wirtualnym świecie nie nastręczyło problemów. Wszystko okazało się bardzo dokładnie opisane i przejrzyste. Na początku musiałam pokonać tzw. samouczek. Kolejno poznawałam poszczególne etapy pracy nad "przypadkiem".

Przećwiczyłam obserwację (zakwalifikowanie problemu jako obsesji, fiksacji, lęku czy strachu przed rozstaniem), dokonywanie wyboru czynności właściwych w danej sytuacji. Po kolejnym etapie przechodziłam tzw. test energii. Później w zależności od przypadku przychodził czas na: spacer bądź rollerblading, jedną z 3 form zabawy i karmienie. Po zakończeniu pracy z psem jako treser, musiałam przekazać właścicielowi zwierzęcia wskazówki, które pozwolą mu dalej odpowiednio kierować psem. Podczas całej gry mamy łatwy dostęp do pomocy i wskazówek. Przewidziane jest kilka poziomów trudności, do których dostęp możliwy jest dopiero po zebraniu określonej ilości punktów doświadczenia.

Tyle podstawy i teoria

Praktyka mnie rozczarowała. Przede wszystkim 3 letnie dziecko (a to jest dolny próg wiekowy) nie jest w stanie samodzielnie grać. Rozumiem, że to tylko informacja, iż gra jest całkowicie bezpieczna. Trzylatek potrzebuje obok siebie kogoś, kto będzie mu dokładnie czytał i tłumaczył, co trzeba w danej chwili zrobić, jakie są zasady itd. Jeżeli będzie miał towarzystwo, powinien być zainteresowany i na pewno chętnie pogłaszcze pieska lub rzuci mu piłeczkę.

Dziecko potrafiące dobrze i ze zrozumieniem czytać będzie miało przez pewien czas przyjemną zabawę. Niestety takie stare babsko jak ja, które ma za sobą długoletnie praktyczne doświadczenie z psami, grą szybko się nudzi i traci zainteresowanie, dlatego niedane mi było dotrzeć do wyższych poziomów.

Gra niestety ma raczej nieciekawą, a w porównaniu z najnowszymi produkcjami wręcz przestarzałą grafikę. Mamy do dyspozycji jedynie kilka lokacji, które cały czas się powtarzają. Każdy spacer, każda zabawa odbywa się w tym samym otoczeniu i tym samym rytmie. Zwierzaki różnią się jedynie rasą, do tego nieszczególnie ładnie odwzorowaną. Zachowują się schematycznie i mimo zapewnień wydawcy, ciężko wywołać u nich różne reakcje np. w zależności od sposobu ich głaskania. Przekazywane rady są niewątpliwie sensowne i jak najbardziej należy je wykorzystywać, ale tak naprawdę jest ich zaledwie kilka, tylko że podanych na różne sposoby.

Czasem pojawiają się problemy ze sterowaniem, co utrudnia zabawę i wpływa negatywnie na nasze postępy.

Szczerze mówiąc, po opanowaniu schematu gra robi się nudna i nie jest stworzona do długotrwałej, zaangażowanej zabawy. W przypadku dzieci może to jednak okazać się plusem. Daje sposobność bezpiecznej rozrywki z możliwością poznania kilku zasad wychowania psów, co warto wykorzystać w praktyce, gdy dziecię prosi nas o żywego towarzysza. Przyznam otwarcie, iż mój 8 letni syn bardzo chętnie grał, co jest o tyle dziwne, że własnych psów się boi, a kiedy korzysta z komputera to woli strategiczne rozgrywki.

Jednym słowem - "Trener mojego psa" nie jest szczytowym osiągnięciem twórców gier komputerowych. Nie olśniewa ani grafiką, ani stopniem skomplikowania. Nie jest również w żadnej mierze innowacyjną czy odkrywczą grą. Osobiście podciągnęłabym tą pozycję pod kategorię programów "edukacyjnych". Pomimo wszystko może jednak dostarczyć dziecku w wieku wczesnoszkolnym trochę zabawy, i na pewno ciut wiedzy o tym, jak postępować z psem w określonych sytuacjach.

Dla rodziców dużym plusem powinien być fakt, że jest to gra całkowicie bezpieczna, nie ma w niej agresji czy niestosownych tekstów. Tak więc, gdy Latorośl lubi spędzać czas przy komputerze, z czystym sumieniem możemy zaproponować jej grę "Trener mojego psa". Miłej tresury.

Aneta Stawiszyńska- Marciniak, ponad rok temu
Ocena: 4

Hobby

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hobby
Hobby

Pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika jest wciąż bardzo popularne wśród nastolatków, ale także praktykowane w gronie osób dorosłych. Przelewanie swych myśli i uczuć na papier jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Stanowi ono świetny sposób na prowadzenie...

Hobby

Blogowanie

o charakterze informacyjnym. Blogi nastolatków mają charakter osobistych zwierzeń lub opisów własnych zainteresowań i hobby. Pisanie bloga jest bardzo popularne (...) to sposób nie tylko na opowiedzenie o swoich problemach, ale także...

Hobby

Zbieranie przedmiotów

Zbieranie przedmiotów

codziennego użytku z konkretnym motywem (częste hobby dla dzieci to kolekcjonowanie przyborów szkolnych z motywami z ulubionych bajek lub filmów).

Hobby

Ciekawość u dzieci

Ciekawość u dzieci

Maluchy są bardzo ciekawe świata. Chcą poznać odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań.

Hobby

Nastolatek przy komputerze

Nastolatek przy komputerze

Często trudno zauważyć stan przejściowy, gdy dziecko nie jest jeszcze uzależnione ale jest blisko pojawienia się problemu uzależnienia od komputera.

Hobby

Idole nastolatków

Każdy z nas będąc nastolatkiem miał swojego idola. Był nim sławny aktor, muzyk, gwiazda muzyki, modelka bądź sportowiec. Często idole nastolatków stają się wzorem do naśladowania, choć nie zawsze ich zachowanie służy za dobry przykład dla młodego człowieka....

Hobby

Pisanie wierszy

Pisanie wierszy to dość trudne zadanie. Na początku brzmi łatwo, lecz gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, okazuje się, że jest ono bardziej skomplikowane. Mimo to niektórym z nas w dość prosty i przyjemny sposób udaje się stworzyć magiczny zestaw słów....

Hobby

Kolekcjonowanie

Kolekcjonowanie to ciekawy pomysł na hobby dla dzieci, a także dla młodzieży i dorosłych. Kolekcjonować możemy rzeczy zupełnie nieprzydatne (...) , takie jak zużyte opakowania, puszki czy kapsle, ale także, np. pieniądze lub przedmioty...

Hobby

Próbkomania

Pomysły na hobby są różne - od zbierania znaczków czy pocztówek, poprzez uprawianie sportów po słuchanie muzyki i czytanie książek (...) , którzy „upolowali zwierzę". Jeśli próbkomania jest tylko hobby, to nie należy...

Hobby

Czytanie książek

Czytanie książek w dobie komputerów i kolorowych mediów nie wydaje się zbyt popularną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Już od dawna mówi się o zmierzchu ery druku. Rolę dominującą pełnią środki masowego przekazu, które oddziałują...