Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy
Trądzik noworodkowy

Wydawałoby się, że trądzik to choroba skóry dotycząca głównie nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Zmiany te jednak mogą pojawić się na skórze noworodka w okresie pierwszego roku życia. Trądzik noworodkowymoże być obecny na skórze dziecka od razu po urodzeniu bądź kilka dni po tym czasie.

1. Dlaczego u noworodków czasami pojawia się trądzik?

Trądzik noworodkowy dotyczy około 20% dzieci. Najczęściej zmiany te mają charakter zaskórników, grudek i krostek. Są one nieliczne i zlokalizowane z reguły w okolicy twarzy, tj. czoła oraz policzków. Istnieją również zgłoszone przypadki wystąpienia trądziku w obrębie klatki piersiowej i pachwin noworodka. Takie zmiany skórne mogą utrzymywać się na powierzchni skóry przez okres 4 tygodni, a niekiedy nawet 3-6 miesięcy.

Z reguły trądzik noworodkowy dotyczy niemowląt płci męskiej. Dzieje się tak, ponieważ w okresie 6-12 miesiący wzrasta poziom hormonu lutenizującego (LH) i testosteronu, co zwiększa ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.

Mechanizmy patogenetyczne trądziku niemowlęcego nadal są niejasne. Na pewno dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeżeli jednego z rodziców dotyczy hiperandrogenizm, tj. podwyższony poziom androgenów we krwi, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie trądziku u niemowląt. Dzieje się tak, ponieważ androgeny oddziałują na fizjologię gruczołów łojowych, co w konsekwencji może spowodować ich nadaktywność. Ponadto może mieć to związek z zaburzeniami w obrębie produkcji przez nadnercza noworodków beta-hydroksysteroidu, który przygotowuje gruczoły łojowe do produkcji sebum.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Warto również wiedzieć, że istnieje bezpośredni związek między nadmierną aktywnością gruczołów łojowych matki oraz noworodka. Objawy trądziku często związane są z przekazywaniem noworodkowi hormonów pochodzących z organizmu matki do organizmu dziecka.

W tym przypadku niezwykle istotna jest odpowiednia diagnoza skóry niemowlęcia. Zmiany trądzikowe mogą być często mylone z wysypką, alergią, a także zakażeniem drożdżakowym skóry Malassezia sympodialis. Z tego względu niezbędna jest wizyta u specjalisty, tj. pediatry. Kliniczne zmiany wyżej wymienionych dolegliwości skórnych są bardzo podobne do tych powodowanych w przypadku zaburzeń w fizjologii skóry, gdzie powstaje trądzik. Ponadto lekarz rozważy również możliwość niedoboru enzymu 21-hydroksylazy, co może świadczyć o wrodzonym przeroście nadnerczy.

Trądzik niemowlęcy to bezbolesna dolegliwość skóry, która nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie. Należy jedynie kontrolować jej przebieg i jedynie w przypadku, gdy zmiany przez długi czas utrzymują się na skórze, zgłosić się do lekarza.

Zdrowie twojego dziecka jest dla ciebie najważniejsze. W przypadku, gdy na powierzchni jego skóry zauważysz zmiany przypominające trądzik, skonsultuj się z lekarzem w celu jego potwierdzenia. Jeżeli tak się stanie, będziesz musiała uzbroić się w odrobinę cierpliwości, gdyż zmiany te ustąpią po upływie kilku tygodni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze