Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Torbiel u dzieci

Avatar placeholder
19.12.2013 14:52
Torbiel u dzieci
Torbiel u dzieci

Torbiele to łagodne, wypełnione płynem lub tkanką cysty, które rozwijają się na skórze lub w ciele człowieka. U dzieci torbiele w nerkach są powiązane z zespołem wielotorbielowatych (policystycznych) nerek. Inne rodzaje torbieli pojawiają się zwykle w wyniku ciągłego ucisku skóry, urazu lub wrodzonych wad w budowie. Jakie są najczęstsze rodzaje torbieli diagnozowanych u dzieci? Jak wygląda leczenie torbieli u małych pacjentów?

1. Typy torbieli u dzieci

Zespół policystycznych nerek to zaburzenie genetyczne, które objawia się powstawaniem skupisk torbieli w nerkach. Na początku torbiele powodują obrzęk nerek, który prowadzi do zakłóceń w funkcjonowaniu tego narządu, a także do wzrostu ciśnienia oraz infekcji nerek. Leczenie zespołu policystycznych nerek koncentruje się na kontrolowaniu wysokiego ciśnienia i infekcji nerek za pomocą leków. Z czasem pacjenci dotknięci tą chorobą zmagają się z niewydolnością nerek.

Innym rodzajem cyst u dzieci jest torbiel Bakera. Jest to nagromadzenie płynu maziowego w dole podkolanowym. W dotyku torbiel Bakera przypomina napełniony wodą balon. Jeśli tkanka maziowa jest nienaruszona, dziecko nie odczuwa dolegliwości bólowych i pojawia się jedynie lekki obrzęk. Jeżeli jednak tkanka pęka, wokół kolana pojawia się ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz zasinienie. Torbiel Bakera u dzieci znika zwykle po upływie pewnego czasu, dlatego leczenie ogranicza się do odpoczynku, przykładania lodu i ułożenia nóg na podwyższeniu.

Dość częstym problemem wśród dzieci jest również torbiel galaretowata. Są to cysty na dłoniach lub nadgarstkach. Zmiany tego typu są łagodne i mogą powiększać się lub samoistnie znikać. Torbiel galaretowata nie jest zwykle leczona, chyba że powoduje dolegliwości bólowe, ogranicza ruchy stawów i jest nieestetyczna.

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Kolejną odmianą cyst jest torbiel skórzasta. Jest to cysta występująca pod skórą, która zawiera komórki skóry znajdujące się zwykle w jej zewnętrznych warstwach. Torbiel skórzasta rozwija się zazwyczaj na głowie, szyi lub twarzy. Można usunąć ją za pomocą prostej operacji.

Torbiel pilonidalna to rodzaj cyst, które najczęściej występują pomiędzy pośladkami. Ten typ torbieli powstaje z mieszków włosowych w reakcji na ucisk wywołany zwiększonym ciśnieniem i tarciem podczas siedzenia. Torbiele pilonidalne usuwa się i pozostawia otwarte nacięcie, by mogło dojść do oczyszczenia się ciała z infekcji.

2. Leczenie torbieli u dzieci

W leczeniu wszystkich rodzajów cyst konieczne jest ich całkowite usunięcie, gdy nie ma stanu zapalnego. Operację można przeprowadzić na przykład tuż po zaobserwowaniu obecności cysty, jeszcze zanim dojdzie do rozwoju infekcji. Jeśli stan zapalny już się pojawił, dzięki antybiotykom i ciepłym okładom można przygotować torbiel do operacji.

Wycięcie torbieli jest zabiegiem chirurgicznym, co oznacza, że dziecko znajdzie się na sali operacyjnej i podane mu będzie znieczulenie. Usunięcie cysty nie wymaga zwykle pobytu w szpitalu, chyba że dziecko ma inną chorobę, z powodu której potrzebuje stałej opieki medycznej.

Przed operacją dziecko nie powinno nić jeść ani pić, ale po zabiegu zostanie podane mu jedzenie oraz płyny. W miejscu nacięcia założony będzie opatrunek, który należy utrzymywać w suchości. W ciągu dwóch pierwszych dni po operacji mały pacjent będzie otrzymywał leki przeciwbólowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze