Top 8 gier, w które grają twoje dzieci... a nie powinny

Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej, nawet jeśli rodzice nie mają pojęcia, jak się nazywa i dlaczego nie powinno się go jeść. Dlatego też dziś przedstawiam osiem gier, w które dzieci w wieku podstawówkowym grają razem z kolegami i o których rozmawiają na przerwach. Nie zachęcam do wprowadzania absolutnego zakazu na wszystkie poniższe tytuły, zdecydowanie zachęcam do rozsądnego i spokojnego dialogu z dzieckiem, podczas którego wytłumaczymy, czemu niektóre gry dla dzieci się nie nadają.

Polecane wideo:

8. Uncharted

Uncharted

Jeden z bohaterów w grze Uncharted w trakcie strzelaniny.

Wspaniała – WSPANIAŁA – seria gier, trochę przypominająca przygody Indiany Jonesa i z tego względu nadająca się dla starszych dzieciaków (o ile lubią Indianę Jonesa). Strzelaniny są tylko jednym z wielu elementów tej przygody, w której grający dzieli jeszcze swój czas na zagadki logiczne i wspinaczkowe. Gra byłaby w porządku nawet dla dziesięciolatków, gdyby nie możliwość walki wręcz i dość widowiskowego skręcania karków niczego niespodziewającym się przeciwnikom. Jeśli jednak nasze dziecko ma już grać w jakąś grę dla dorosłych, najlepiej byłoby, gdyby grało w Uncharted.

Uwaga, najnowsza gra autorów serii, The Last of Us, to już produkcja znacznie mroczniejsza, z zombiakami i realistycznymi scenami przemocy.

7. Assassin's Creed

Seria gier, ciesząca się niebywałą popularnością wśród młodzieży szkolnej (a czasem nawet przedszkolnej). Wszystko przez to, że (poza częścią trzecią) okładki przywodzą na myśl jakieś historie o starożytnych mnichach. Tymczasem mamy tutaj grę opowiadającą o zakonie morderców, sami gramy jednym z nich i przeżywamy przygodę jego przodka, zostawiając po sobie stosy ciał i wiadra krwi. Walki przy użyciu broni białej ukazane są tutaj niezwykle brutalnie, w roli głównej mamy ostrze wysuwane z rękawa, które nasz heros wbija w aorty lub nerki wskazanych osób.

Gra ma dobrą otoczkę fabularną i osadzona jest w realiach historycznych, więc pod tymi względami jest wartościowa. Na topie jest obecnie Assassin's Creed III oraz Liberation, obie gry opowiadają alternatywną historię powstania Stanów Zjednoczonych.

6. Batman

Seria nad wyraz zdradliwa, bo Batmana raczej kojarzymy z bohaterem dziecięcym. No, może gdzieś pomiędzy dziecięcym a młodzieżowym. Tymczasem na rynku są dwie gry z Batmanem w roli głównej (Arkham Asylum oraz Arkham City), które zaadresowano do odbiorców dorosłych. Przemoc jest tu wprawdzie komiksowa, ale już projekty przeciwników niekoniecznie. Scarecrow jest równie przerażający jak w kinowej trylogii Nolana, Joker to wprawdzie roześmiany od ucha do ucha wariat, ale budzi głęboki niepokój. W pierwszej części występuje sporo sekwencji sennych (z naciskiem na koszmar), mamy też realistyczne sceny zabójstwa rodziców Batmana. To ciężkie, przytłaczające, poważne gry, dla młodego człowieka mogą się okazać zbyt dorosłe.

5. Call of Duty

Strzelanina, w którą grają „wszyscy”, najnowsze dwie części to Black Ops II oraz Modern Warfare 3. Kampania dla samotnych graczy zalewa ekran monitora krwią i okrucieństwem (tortury i palenie żywcem w piecu to tylko dwa sposoby szokowania z szerokiej plejady stosowanej przez autorów, chociaż trzeba oddać im honor – to tylko epizody, nie na nich skupia się rozgrywka). W Black Ops II mamy dodatkowo tryb zombie, w którym walczymy przeciwko hordom nadciągających nieumarłych – tu krew chlusta już na wszystkie strony, a dodatkowo dochodzi element horrorowego napięcia. Teoretycznie najmniej groźny może być tryb sieciowy, gdzie sprawy hemoglobiny schodzą na dalszy plan, ale tu z kolei dziecko może się spotkać z agresją innych grających (i w ekstremalnych przypadkach samo się tą agresją zarazić).

4. Far Cry 3

To tylko jedna gra, ale obecnie na tyle na topie, że już pojawia się w rozmowach dziesięciolatków. Pozornie zwyczajna strzelanina tocząca się na tropikalnej wyspie wraz z biegiem fabuły zmienia się coraz bardziej w symulator profesjonalnego zabójcy. Wszystko oglądamy oczami głównego bohatera, a najskuteczniejszym sposobem eliminacji wrogów jest zakradanie się za ich plecy i kreatywne wykorzystywanie wojskowego noża. Animacje i odgłosy są na tyle nieprzyjemne, że nawet dorosłemu może się zrobić niewyraźnie. W „premii dla rodziców” mamy jeszcze na koniec fabuły bardzo dosłowną scenę seksu.

Gears of War

Bohaterowie, którzy dużą ilość czasu spędzają w wirtualnej siłowni, a swoją masę wykorzystują w walce.

3. Gears of War

Trzyczęściowa (czwarta w drodze) seria gier na Xboxa 360, w której w roli przypakowanego mięśniaka walczymy z hordami innych przypakowanych mięśniaków-potworów. To typowy przedstawiciel amerykańskiej szkoły robienia gier, gdzie wszystko musi być wielkie, przerośnięte i niezwykłe. Niestety dotyczy to również przemocy, która objawia się przede wszystkim obecnością pił łańcuchowych na lufach broni. Krew zalewa ekran w akompaniamencie przeraźliwych wrzasków, gdy bohaterowie przecinają wrogów na pół. Ten element nie opuszcza graczy nawet w trybie sieciowym, gdzie przerzynanie drużyny przeciwnej to jedna z podstawowych taktyk walki.

2. Tomb Raider

Ten zasłużony dla branży gier komputerowych tytuł w zasadzie nadaje się dla starszych dzieciaków, ale na tej liście znalazł się z powodu najnowszej swojej odsłony, wypełnionej (zgodnie z intencjami autorów) nieprzyjemnymi scenami śmierci oraz – nie wiadomo czemu tak modnym – zarzynaniem przeciwników nożem. Starsze gry (Legenda, Underworld) to dość spokojne zwiedzanie mrocznych i mniej mrocznych korytarzy, przerywane od czasu do czasu strzelaninami z przeciwnikami żywymi lub nieżywymi. Nowa odsłona serii nazywać się będzie po prostu Tomb Raider i ma być najbardziej brutalną odsłoną gry.

1. Grand Theft Auto

Opowieść o absolutnie zdemoralizowanym gangsterze pnącym się w górę przestępczej kariery. W każdej odsłonie gry głównym bohaterem jest inna postać, ale jedno pozostaje bez zmian: to zawsze bandyta, który nie waha się przed pobiciem, a nawet pozbawieniem życia kontrahenta, który go zawiódł. Przemoc jest w tej grze na umownym poziomie przeciętnej strzelaniny, ale zagrożenie płynie z ogólnego przesłania gry, pokazującej, jak beztroskie i wygodne jest życie kogoś, kto nie waha się pociągnąć za spust albo handlować narkotykami. To komputerowy odpowiednik filmowych „Chłopców z ferajny”, ale ciężko tu znaleźć głębsze przesłanie albo morał.

Autorzy gry adresują ją wyłącznie do dorosłych graczy, przepełniając ją celowo najróżniejszymi wyolbrzymionymi do granic możliwości stereotypami. Dziecko nie ma szans ich zrozumieć.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 2 miesiące temu

9
Artykuły Cyber Parenting
Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Just Dance 2014

Just Dance 2014

Just Dance 2014 na konsolę Xbox 360 Dla wszystkich wielbicieli tańca i ruchu. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Tablety i smartfony niszczą neurony u małych dzieci

Jak wynika z badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje ponad 40 proc. dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, korzysta ze smartfonów i tabletów. Zbyt wczesne korzystanie z tego typu urządzeń może być szkodliwe dla...

Cyber Parenting

Kamera EyeOn™ Baby

Kamera EyeOn™ Baby

Przód kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby to prosty i profesjonalny wygląd oraz niezawodna jakość. Bok kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Tył kamery EyeOn™ Baby Kamera...

Cyber Parenting

Dziecko w sieciach społecznościowych

Twoje dziecko jest ciekawym świata przedszkolakiem? Przestają go już interesować kolorowanki, rysowanie w programie Paint albo gry komputerowe zakupione przez rodziców? Przychodzi w końcu moment, gdy dorastające dziecko chce założyć swoje konto na jednym...

Cyber Parenting

Przekaz kontrolowany

Dzieci grają w gry, które im podsuwamy, ale ze znajomymi ze szkoły na pewno zagrają też w coś, czego nie powinny oglądać. Dlatego moim zdaniem lepiej uprzedzić tę sytuację i dawać dziecku jasny przekaz, o co chodzi w grze, zwłaszcza jeśli nie jest przeznaczona...

Cyber Parenting

Taniec z konsolą

Powszechna opinia mówi, że granie na konsoli oznacza siedzenie na kanapie, gnuśnienie i tycie. Nic bardziej mylnego! Producenci gier dawno już odkryli żyłę złota, jaką są kontrolery ruchowe typu Move czy Kinect i po paru nieśmiałych próbach wreszcie trafili...

Cyber Parenting

Ostrożnie i bez paniki. Kontrola rodzicielska w Internecie

Ostrożnie i bez paniki. Kontrola rodzicielska w Internecie

Nie możemy i nie powinniśmy izolować dzieci od Internetu, ale powinnością każdego rodzica jest kontrolowanie miejsc, do których zaglądają jego pociechy. Jak ułatwić sobie to zadanie? Szanse i zagrożenia Internet...

Cyber Parenting

Lepszy niż telewizor

Dla kogo są tablety? wielu dorosłych zadaje sobie co rusz to pytanie, próbując bezskutecznie odpisać na maila na ekranie wyświetlającym klawiaturę dotykową. Ja już znam odpowiedź. Tablety są przede wszystkim dla dzieci. Krótka sesja Tato,...

Cyber Parenting

Dziecko gra w MMO

Nie mamy czasu. Pracujemy, mamy dodatkowe zajęcia, sprawdzamy pracę domową dziecka po jego powrocie ze szkoły i nie nadążamy za pędem technologicznym. W tym samym czasie nasze dziecko może żyć w innym świecie, o którym w ogóle nie mamy pojęcia. Warto...