Tłusty czwartek

W historii Zapusty to był czas zabaw i maskarad. Rozbawione, rozochocone muzyką i wyskokowymi trunkami grupy obnosiły kukły przedstawiające wszelkiej maści zwierzęta. Od kozy przez niedźwiedzia i konika, na bocianie kończąc. Był i kurek, i turoń. Wszystko po to, żeby zapewnić sobie szczęście i wszelką pomyślność. Jak wiele tradycji, tak i te ostatkowe mają swe korzenie w saturnaliach i bachanaliach, co nikogo zapewne nie dziwi. W swej szczątkowej formie są one jeszcze kultywowane w niektórych regionach Polski. Natomiast cały czas jest obchodzony Tłusty Czwartek.

Polecane wideo:

Koniec karnawału

Miłe Panie, Kochane Dzieci i Szanowni Panowie! Karnawał 2011 dobiega końca. W czwartek rozpoczynamy odliczanie. Czeka nas trwająca 6 dni wojna postu z karnawałem. To ostatni dzwonek, by oddać się z czystym sumieniem radosnym, rozpasanym zabawom i uciechom wszelkim. Wielki Post już zagląda przez okno, a wraz z nim wyciszenie i umiarkowanie, do spółki ze śledzikiem - przynajmniej teoretycznie...

W tym roku kalendarz był dla nas łaskawy i dał karnawałowi czas na wyszumienie się. Nie zawsze jest tak długi, gdyż tak jak Wielkanoc jest świętem ruchomym. Nie jest niestety dniem wolnym od pracy. A szkoda.

Ostatki

Czytając o tradycjach związanych z tym ostatnim tygodniem karnawału, dochodzę do wniosku, że konieczność chodzenia do pracy zdecydowanie uniemożliwia właściwe uczczenie zarówno Tłustego Czwartku, jak i Ostatków. Staropolski zwyczaj nakazuje bowiem, by karnawał pożegnać hucznie, z przytupem, z fantazją i bez ograniczeń. Jak dawniej wypadałoby w barwnych korowodach, wirując w tańcu, przemierzać ulice swych miast i miasteczek. Odwiedzać przyjaciół, sąsiadów i krewnych. Nie odmawiać ni jadła, ni napitku - zdecydowanie procentowego! Począwszy od Tłustego Czwartku powinno się żartować do woli i koniecznie przebywać w wesołym towarzystwie. Siedzenie w domu - samotne i smętne - było źle widziane, a nawet zły omen na przyszłość stanowiło. Teraz nie da rady włóczyć się dniami i nocami, objadając się i zapijając trunkami. Mam przeczucie, że szefowie raczej nie przymknęli by na to oka. Zapewne pogonili by nas z pracy, a wtedy post mógłby okazać się naprawdę ścisłym i długotrwałym.

Pomysły na Tłusty Czwartek

Te kilka dni, począwszy od Tłustego Czwartku do Ostatków, to w tradycji również ostatnie chwile, by jeść tłusto i do syta. Serwowano więc tłuste mięsiwa, obficie kraszone potrawy i przeróżne wyszukane słodycze. Wykręcanie się od ich jedzenia w grę nie wchodziło. Dziś menu zostało radykalnie ograniczone, podobnie jak huczne bale karnawałowe. We współczesny Tłusty Czwartek królują pączki na milion sposobów. To one stały się symbolem końca karnawałowego rozpasania. I nie wolno ich sobie odmawiać. Bez względu na diety i temu podobne fanaberie, trzeba zjeść, chociaż jednego, tyciego. Inaczej nie będziemy mogli liczyć na pomyślność i dostatek. W Tłusty Czwartek pomyślność z rozmachem zapewniają sobie cukiernicy. To dla nich czas żniw, choć poprzedzony ciężką pracą. Upieczenie w sumie miliona pączków to nie lada wyzwanie. Już od rana przed cukierniami ustawiają się długie kolejki. Półki uginają się pod ciężarem najwymyślniejszych pączkowych wariacji. Ceny idą w górę, tak jak na wyżyny wspina się zapotrzebowanie na pączka. Gdzie by się człek nie ruszył, wszyscy wszędzie wcinają pączki: z dzika różą, „marmeladą”, konfiturą, budyniem, czekoladą, bitą śmietaną, z dziurką lub bez.

Podobno tego dnia znacznie łatwiej załatwiać urzędowe sprawy. Trzeba tylko uzbroić się w słodki oręż. Choć na ulicach nikt hucznie od świtu nie świętuje, to jednak zadowolenie maluje się na wielu twarzach. Dlatego też życzymy wszystkim smacznego!

„Król Pączek”
„Gdy uderzył wielki dzwon,
Objął w świecie pączek tron.
Król przez wszystkich ukochany, piękny, pulchny i rumiany,
W brzuszku wprawdzie miał on dziurę,
Lecz w tej dziurze konfiturę.
Okazale i wspaniale siadł król Pączek na krysztale;
A w około jego dworki, wysmukłe, kruche faworki (…)
Co za hałas, co za gwar! Tańczy chyba ze sto par.
Bo za króla Pączka hula nawet dziaduś i babula…
Świat się cały w kółko kręci, tańczy, hula bez pamięci…”
(J. Mączyński „Losy Króla Pączka”)

Aneta Stawiszyńska Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.