Najważniejszy etap w życiu dziecka

Chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości było szczęśliwe, umiało poradzić sobie w różnych sytuacjach, zdobyło wykształcenie i założyło rodzinę? Naukowcy już wiedzą, jak to zrobić. Wystarczy, że w ciągu pierwszych trzech lat życia obdarzysz dziecko maksimum czułości i opiekuńczości.

Jak nie zostać nadopiekuńczym rodzicem?

Bardzo łatwo stać się niedopiekuńczą mamą lub tatą. Jak się ustrzec przed takim zachowaniem?

Polecane wideo:

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Deleware przeprowadzili długoterminowe badania nad ryzkiem i adaptacją dziecka do warunków społecznych. Chcieli sprawdzić, jak matczyna czułość, którą rozumieli jako reakcję na potrzeby i sygnały wysyłane przez malca w pierwszych trzech latach życia dziecka, wpływa na późniejszą jego egzystencję.

W tym celu poprosili 243 kobiety o udział w analizie. Badania rozpoczęły się po narodzinach ich dzieci.

Cztery razy w ciągu trzech i pół roku amerykańscy naukowcy spotykali się z każdą z kobiet i obserwowali jej kontakt z dzieckiem podczas karmienia i zabawy. Od dzieciństwa, przez okres dorastania i wczesnej dorosłości naukowcy oceniali interakcje dzieci z rówieśnikami. Natomiast, gdy badani miały już 20 i 30 lat, przeprowadzili z nimi rozmowy na temat edukacji i relacji z partnerami. Na podstawie tych wszystkich badań doszli do konkretnych wniosków.

Co się okazało po 30 latach prowadzenia testów?

– Opiekuńczość i czułość, jaką matka daje dziecku już od pierwszych dni życia, jest silnym bodźcem do odnoszenia szeroko pojętego sukcesu w przyszłości, tak jak to było w pierwszych trzech latach życia – mówi Lee Rady z Uniwersytetu w Deleware, współautor badań.

Dzieci obojętnych matek i tych, które nie zajmowały się nimi we wczesnych latach życia, częściej miały w dzieciństwie problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami, odnotowały też gorsze wyniki testów. W dorosłości zaś często osiągały niższy poziom wykształcenia. Miały również kłopoty z wchodzeniem w związki.

Z kolei te dzieci, które doświadczyły opieki matki, łatwiej odnajdywały się w społeczeństwie, zarówno w przedszkolu, jak i na studiach. Ich kontakty z rówieśnikami były bardziej emocjonalne, zaangażowane i lojalne.

– Mimo że badania zostały przeprowadzone na grupie matek i dzieci żyjących ubogo, jesteśmy pewni, że wyniki odnoszą się także do rodzin bez trudności finansowych – komentuje Raby. Dodaje też, że wcześniej również przeprowadzał badania, których wyniki sugerują, że brak matczynej opieki i czułości może spowodować negatywne skutki społeczne i naukowe.
 

Dodatkowo, badania ekspertów z Minnesoty i Deleware pokazują, że skutki czułości lub jej braku nie zanikają. Nieokazywanie opiekuńczości tak samo wpływa na 32-latka, jak na małe dziecko i nastolatka. Warto więc zawsze troszczyć się o swoje dziecko.

Ewa Rycerz, 10 miesięcy temu
Ocena: 4.3

Wychowanie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wychowanie malucha
Wychowanie malucha

Plan dnia rodziny

Plan dnia rodziny

Tak jak każdej kobiecie, szczególnie tej, która poświęciła pracę i opiekuje się dzieckiem w domu, jest potrzebny plan dnia. Dzięki czemu nie siedzi w koszuli nocnej i nie wygląda tak, by przestraszyć listonosza.

Wychowanie malucha

Rozpieszczony maluch

Rozpieszczony maluch

Mały terrorysta zrobi wszystko, żeby dostać to, co mu się zamarzyło.

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Ulubione zabawki Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata, pływa czy kopie w ziemi. Ani się obejrzysz, jak będziesz stała na placu budowy, przyglądając się z malcem dźwigom i koparkom, a przy...

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość szybko zaczynają interesować się księżniczkami, bawić lalkami Barbie i ubierać od stóp do głów w róż. Nieważne, jak zażarcie walczysz...

Wychowanie malucha

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

Psycholog dziecięcy Joanna Korzeniewska mówi o tym, dlaczego lęki u dzieci bywają tak intensywne i skąd się biorą. Maluchy mają niezwykle wybujałą

Wychowanie malucha

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

może być również przyjemniejsza, i nie musi być w cale na łonie natury.Zobacz także "Maluch trenuje jak Rocky Balboa!".

Wychowanie malucha

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Świat magii i fantasy Dzieci uwielbiają oglądać bajki. Kolorowy, migający ekran, w tle miły głos i wesoła muzyka. To jest to, za czym obejrzy się niejeden mały gagatek. Niemowlaki niestety nie potrafią jeszcze skupić się na bajkach, ale niektórzy rodzice...

Wychowanie malucha

Kontakt z małym dzieckiem

Kontakt z małym dzieckiem

Bliskość rodziców i przytulanie dają małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wpływają na jego rozwój.