Te choroby psychiczne można odziedziczyć

Czy chorobę psychiczną można przekazać w genach? Można - genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który warunkuje zachorowanie. Są jednak takie schorzenia, w których podłoże genetyczne odgrywa bardzo dużą rolę.

Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, naukowcy nadal nie są do końca pewni, jakie są przyczyny występowania tego typu zaburzeń.

Wiadomo natomiast, że genetyka jest jednym z czynników warunkujących chorobę. Jakie schorzenia psychiczne dzieci mogą więc odziedziczyć?

Schizofrenia

Jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Osoba chora na schizofrenię ma upośledzoną krytyczną ocenę własnej osoby, a to często przekłada się na odbiór rzeczywistości.

Jakie są przyczyny występowania choroby? Według naukowców, jedną z nich jest właśnie genetyka. Wyróżniono nawet kilka genów, które znajdują się na chromosomach, które powodują chorobę. Są to geny, które odpowiadają za rozwój tkanki mózgowej oraz za przemianę materii w obszarze neuroprzekaźników mózgu. Nadal nie wiadomo jednak, który gen niesie ze sobą większe ryzyko choroby.

Niestety, nie istnieją żadne badania, które można przeprowadzić, by dowiedzieć się, jakim ryzykiem jest obarczona osoba bliska chorego. Z danych epidemiologicznych wynika, że ryzyko zachorowania, gdy jeden rodzic choruje, wynosi dla dziecka 13 proc. Gdy na schizofrenię choruje matka i ojciec, aż w 46 proc. jest prawdopodobne, że zapadnie na to również dziecko. Kiedy z chorobą zmaga się brat lub siostra, takie ryzyko wynosi 6 proc.

Należy jednak pamiętać, że epidemiologia to statystyka, a czynników, które mogą powodować zaburzenia psychiczne, jest o wiele więcej.

Depresja

Istnieją choroby, które nie są przekazywane genetycznie, ale jednak same geny mogą je uprawdopodabniać. Należy do nich depresja. W Polsce z roku na rok leczy się na nią coraz więcej osób – depresja występuje także u dzieci.

W przypadku tej choroby specjaliści nie zauważali, by u chorych powtarzały się geny. Mowa raczej o wpływie czynników środowiskowych i społecznych. Depresję często wywołuje samotność, problemy rodzinne i zawodowe. Zaobserwowano jednak, że dzieci rodziców, którzy borykali się z depresją, cierpiały na nią częściej niż dzieci rodziców zdrowych. A to oznacza, że genetyka może wpływać na ryzyko wystąpienia depresji.

ADHD

Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi także może mieć uwarunkowania genetyczne. Potwierdziły to naukowe badania. Okazuje się, że w rodzinie, w której ktoś z rodziców był lub nadal jest chory na ADHD, prawdopodobieństwo, że chory będzie także jego potomek wzrasta nawet siedmiokrotnie. Niestety, eksperymenty naukowe nie przyniosły rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o to, który gen jest odpowiedzialny za chorobę. Specjaliści mówią o ich pewnej kombinacji, która wpływa na zwiększone ryzyko.

Autyzm

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych zaburzeń. Mimo wielu skomplikowanych badań, neurolodzy nadal nie ustalili, co jest bezpośrednią przyczyną zachorowań.

Podobnie jak w przypadku ADHD, wskazuje się, że na autyzm częściej chorują dzieci, u których w rodzinie były przypadki zaburzenia. Prawdopodobieństwo, że autyzm się pojawi wynosi wtedy od 3 do 8 proc. Silne powiązania występują zwłaszcza między rodzeństwem. Okazuje się, że w przypadku 10 proc. rodzin wielodzietnych na autyzm choruje więcej niż jedno dziecko.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2016. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 5 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 13 godzin temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...