Te choroby psychiczne można odziedziczyć

Czy chorobę psychiczną można przekazać w genach? Można - genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który warunkuje zachorowanie. Są jednak takie schorzenia, w których podłoże genetyczne odgrywa bardzo dużą rolę.

Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, naukowcy nadal nie są do końca pewni, jakie są przyczyny występowania tego typu zaburzeń.

Wiadomo natomiast, że genetyka jest jednym z czynników warunkujących chorobę. Jakie schorzenia psychiczne dzieci mogą więc odziedziczyć?

Schizofrenia

Jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Osoba chora na schizofrenię ma upośledzoną krytyczną ocenę własnej osoby, a to często przekłada się na odbiór rzeczywistości.

Jakie są przyczyny występowania choroby? Według naukowców, jedną z nich jest właśnie genetyka. Wyróżniono nawet kilka genów, które znajdują się na chromosomach, które powodują chorobę. Są to geny, które odpowiadają za rozwój tkanki mózgowej oraz za przemianę materii w obszarze neuroprzekaźników mózgu. Nadal nie wiadomo jednak, który gen niesie ze sobą większe ryzyko choroby.

Niestety, nie istnieją żadne badania, które można przeprowadzić, by dowiedzieć się, jakim ryzykiem jest obarczona osoba bliska chorego. Z danych epidemiologicznych wynika, że ryzyko zachorowania, gdy jeden rodzic choruje, wynosi dla dziecka 13 proc. Gdy na schizofrenię choruje matka i ojciec, aż w 46 proc. jest prawdopodobne, że zapadnie na to również dziecko. Kiedy z chorobą zmaga się brat lub siostra, takie ryzyko wynosi 6 proc.

Należy jednak pamiętać, że epidemiologia to statystyka, a czynników, które mogą powodować zaburzenia psychiczne, jest o wiele więcej.

Depresja

Istnieją choroby, które nie są przekazywane genetycznie, ale jednak same geny mogą je uprawdopodabniać. Należy do nich depresja. W Polsce z roku na rok leczy się na nią coraz więcej osób – depresja występuje także u dzieci.

W przypadku tej choroby specjaliści nie zauważali, by u chorych powtarzały się geny. Mowa raczej o wpływie czynników środowiskowych i społecznych. Depresję często wywołuje samotność, problemy rodzinne i zawodowe. Zaobserwowano jednak, że dzieci rodziców, którzy borykali się z depresją, cierpiały na nią częściej niż dzieci rodziców zdrowych. A to oznacza, że genetyka może wpływać na ryzyko wystąpienia depresji.

ADHD

Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi także może mieć uwarunkowania genetyczne. Potwierdziły to naukowe badania. Okazuje się, że w rodzinie, w której ktoś z rodziców był lub nadal jest chory na ADHD, prawdopodobieństwo, że chory będzie także jego potomek wzrasta nawet siedmiokrotnie. Niestety, eksperymenty naukowe nie przyniosły rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o to, który gen jest odpowiedzialny za chorobę. Specjaliści mówią o ich pewnej kombinacji, która wpływa na zwiększone ryzyko.

Autyzm

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych zaburzeń. Mimo wielu skomplikowanych badań, neurolodzy nadal nie ustalili, co jest bezpośrednią przyczyną zachorowań.

Podobnie jak w przypadku ADHD, wskazuje się, że na autyzm częściej chorują dzieci, u których w rodzinie były przypadki zaburzenia. Prawdopodobieństwo, że autyzm się pojawi wynosi wtedy od 3 do 8 proc. Silne powiązania występują zwłaszcza między rodzeństwem. Okazuje się, że w przypadku 10 proc. rodzin wielodzietnych na autyzm choruje więcej niż jedno dziecko.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 2 miesiące temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

Rekord Guinnessa Jakiś czas temu świat obiegła wieść, że 36-letnia kobieta z Michigan pobiła rekord Guinnessa. Dotyczył on jej dzieci, a dokładniej tego, że każde z 14 dzieci, które urodziła pochodziło od innego ojca. To ona miała się stać kobietą, która...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) można spotkać rywalizację pomiędzy rodzicami, która niestety niekorzystnie...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś (...) recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy. Inaczej...

Maluch

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki uchodzi za naturalny środek na choroby płuc i chorobę lokomocyjną. W Polsce ten gatunek znany jest jako tarczownica islandzka. Rośnie w suchych borach iglastych, pokrywa ziemię, pnie drzew i skały. Roślina ta powszechnie występuje...