Te choroby psychiczne można odziedziczyć

Czy chorobę psychiczną można przekazać w genach? Można - genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który warunkuje zachorowanie. Są jednak takie schorzenia, w których podłoże genetyczne odgrywa bardzo dużą rolę.

Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, naukowcy nadal nie są do końca pewni, jakie są przyczyny występowania tego typu zaburzeń.

Wiadomo natomiast, że genetyka jest jednym z czynników warunkujących chorobę. Jakie schorzenia psychiczne dzieci mogą więc odziedziczyć?

Schizofrenia

Jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Osoba chora na schizofrenię ma upośledzoną krytyczną ocenę własnej osoby, a to często przekłada się na odbiór rzeczywistości.

Jakie są przyczyny występowania choroby? Według naukowców, jedną z nich jest właśnie genetyka. Wyróżniono nawet kilka genów, które znajdują się na chromosomach, które powodują chorobę. Są to geny, które odpowiadają za rozwój tkanki mózgowej oraz za przemianę materii w obszarze neuroprzekaźników mózgu. Nadal nie wiadomo jednak, który gen niesie ze sobą większe ryzyko choroby.

Niestety, nie istnieją żadne badania, które można przeprowadzić, by dowiedzieć się, jakim ryzykiem jest obarczona osoba bliska chorego. Z danych epidemiologicznych wynika, że ryzyko zachorowania, gdy jeden rodzic choruje, wynosi dla dziecka 13 proc. Gdy na schizofrenię choruje matka i ojciec, aż w 46 proc. jest prawdopodobne, że zapadnie na to również dziecko. Kiedy z chorobą zmaga się brat lub siostra, takie ryzyko wynosi 6 proc.

Należy jednak pamiętać, że epidemiologia to statystyka, a czynników, które mogą powodować zaburzenia psychiczne, jest o wiele więcej.

Depresja

Istnieją choroby, które nie są przekazywane genetycznie, ale jednak same geny mogą je uprawdopodabniać. Należy do nich depresja. W Polsce z roku na rok leczy się na nią coraz więcej osób – depresja występuje także u dzieci.

W przypadku tej choroby specjaliści nie zauważali, by u chorych powtarzały się geny. Mowa raczej o wpływie czynników środowiskowych i społecznych. Depresję często wywołuje samotność, problemy rodzinne i zawodowe. Zaobserwowano jednak, że dzieci rodziców, którzy borykali się z depresją, cierpiały na nią częściej niż dzieci rodziców zdrowych. A to oznacza, że genetyka może wpływać na ryzyko wystąpienia depresji.

ADHD

Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi także może mieć uwarunkowania genetyczne. Potwierdziły to naukowe badania. Okazuje się, że w rodzinie, w której ktoś z rodziców był lub nadal jest chory na ADHD, prawdopodobieństwo, że chory będzie także jego potomek wzrasta nawet siedmiokrotnie. Niestety, eksperymenty naukowe nie przyniosły rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o to, który gen jest odpowiedzialny za chorobę. Specjaliści mówią o ich pewnej kombinacji, która wpływa na zwiększone ryzyko.

Autyzm

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych zaburzeń. Mimo wielu skomplikowanych badań, neurolodzy nadal nie ustalili, co jest bezpośrednią przyczyną zachorowań.

Podobnie jak w przypadku ADHD, wskazuje się, że na autyzm częściej chorują dzieci, u których w rodzinie były przypadki zaburzenia. Prawdopodobieństwo, że autyzm się pojawi wynosi wtedy od 3 do 8 proc. Silne powiązania występują zwłaszcza między rodzeństwem. Okazuje się, że w przypadku 10 proc. rodzin wielodzietnych na autyzm choruje więcej niż jedno dziecko.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 2 tygodnie temu
Ocena: 4.2

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...