Tańce dla przedszkolaków

Tańce dla przedszkolaków znajdują się w ofercie wielu przedszkoli, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Nie ma wątpliwości co do tego, że zajęcia z tańca korzystnie wpływają na ruchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny rozwój dziecka, dlatego też rodzice coraz chętniej wybierają dla swoich dzieci placówki, w których takie zajęcia są prowadzone. Nauka tańca na tak wczesnym etapie życia daje szansę osiągnięcia wysokiego poziomu w tej dziedzinie w przyszłości. Każde dziecko, bez względu na predyspozycje czy talent, z pewnością skorzysta na zajęciach tanecznych, dzięki którym poprawi swoją koordynację i przełamie nieśmiałość.

Zajęcia taneczne dla dzieci

Nauka tańca dla dzieci ma znacznie luźniejszą formę niż zajęcia dla dorosłych. Taniec dla dzieci bardziej przypomina zabawę przy muzyce, do której włączone są podstawowe kroki popularnych tańców. Taka forma zajęć idealnie przygotowuje malców do stopniowej nauki coraz trudniejszych kroków. Najważniejsze jest wyrobienie w dzieciach poczucia rytmu. Nauka choreografii przychodzi na późniejszych etapach. Najczęściej przedszkolaków uczy się podstawowych kroków do takich tańców, jak:

  • walc angielski;
  • twist;
  • cha-cha;
  • samba;
  • Charleston;
  • rock and roll;
  • polonez;
  • polka
  • krakowiak.

Ponadto w różnych placówkach uczy się dzieci różnorodnych tańców regionalnych, a niekiedy również tańców z innych krajów (np. taniec rosyjski, amerykański, hinduski, bretoński).
Warto pamiętać, że nauka tańca dla dzieci to nie tylko nauka poszczególnych tańców, ale również przeróżne zabawy taneczne i ruchowe. Ich celem jest przede wszystkim poprawa koordynacji, równowagi oraz wyczucia rytmu. Oprócz tego różne przedszkola wzbogacają lekcje tańca o ćwiczenia logopedyczne, oddechowe, rozluźniające i relaksacyjne.

Wpływ nauki tańca na rozwój dziecka

Małe dzieci uczą się głównie poprzez dotyk i ruch. Z tego względu zajęcia taneczne dla najmłodszych są niezwykle korzystnym rozwiązaniem, ubogacającym maluchy na wielu płaszczyznach. Taniec jako forma ruchu i aktywności fizycznej sprzyja poprawie sprawności, wzmacnianiu mięśni oraz kształtowaniu prawidłowej postawy. Podczas tańca szczególną uwagę zwraca się na przybieranie odpowiedniej pozycji z prostymi plecami, ściągniętymi łopatkami i uniesioną głową.

Wszystko to uczy dziecko prawidłowych odruchów i zapobiega niezwykle powszechnym problemom wieku dziecięcego takim, jak garbienie się, wady postawy czy skrzywienie kręgosłupa. Oprócz tego dzięki zajęciom z tańca ruchy dziecka nabierają precyzji, stają się bardziej płynne i sprężyste. Taniec doskonali także orientację przestrzenną i koordynację. Nie należy również zapominać, że każda regularnie wykonywana aktywność fizyczna, do której należą również zajęcia z tańca, chroni dziecko przed nadwagą i otyłością oraz chorobami z tym związanymi.

Taniec wpływa także narozwój intelektualny dziecka. Nauka kolejnych figur i sekwencji kroków poprawia pamięć. Integracja ciała, umysłu i emocji podczas tańca kształtuje dziecko na wielu płaszczyznach. Takie zajęcia pozwalają na zaspokojenie potrzeby ruchu i aktywności, a tym samym łagodzą napięcia i zapobiegają frustracji. Szczególnie korzystnie na dziecko wpływa taniec improwizacyjny, który pozwala na wyrażanie swojej inwencji twórczej oraz emocji. Spokojna muzyka, o łagodnej linii melodycznej działa uspokajająco i relaksacyjnie. Ponadto taniec uwrażliwia dzieci na doznania estetyczne i sztukę.

Taniec uczy dziecko wielu ważnych umiejętności społecznych. Zajęcia z tańca to czas bliskiego kontaktu z rówieśnikami. W ich trakcie malec uczy się, jak zaprosić koleżankę do tańca, jak zachowywać się w towarzystwie i jak reagować na innych. Dla nieśmiałych dzieci lekcje tańca mogą stać się okazją do otworzenia się na inne osoby. Taniec buduje pewność siebie i pomaga walczyć z kompleksami.

Taniec dla dzieci to okazja do nawiązania nowych przyjaźni i współdziałania w grupie. Dziecko, które chodzi na takie zajęcia, uczy się spostrzegawczości, myślenia, koordynacji psychoruchowej, podnosząc przy tym swoją samoocenę. Brak umiejętności tańczenia może stać się w przyszłości źródłem wielu kompleksów i przyczynić się do wycofania z uczestnictwa w wielu wydarzeniach towarzyskich. Dlatego też warto uczyć dzieci tańczyć już na wczesnym etapie.

Anna Świeboda

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Piłka nożna i dzieci Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Wspaniały taniec utalentowanej pary kilkulatków

Takiego talentu zazdroszczą im nawet wieloletni tancerze. Mają umiejętności i taką energię, że zarażają nią wszystkich! Zobaczcie, jak wspaniale ruszają się te dzieciaki.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Zajęcia sportowe dla dzieci Dzieci, które chodzą na zajęcia sportowe powinny być odpowiednio do nich przygotowane i chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni strój i obuwie.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy taneczne dla dzieci

, które podobnie jak zumba łączą elementy tańca i ćwiczeń. Zajęcia odbywają się w Szkole Tańca Joanny Ossowskiej, która gościć będzie niebawem Jakuba Tolaka (...) i Twórczej Edukacji. Te zajęcia gromadzą już starszą...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Różnego rodzaju ćwiczenia usprawniające mowę możemy prowadzić już z 3-letnim dzieckiem. Trzeba pamiętać, aby stanowiły one formę zabawy, a nie żmudną naukę i nieustanne treningi. Ćwiczenia logopedyczne zaczynamy od najprostszych, po jakimś czasie...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków wiążą się z korzyściami. Dzięki nim następuje rozwój sprawności motorycznej i wrażliwości artystycznej (...) dziecka. Ponadto zajęcia plastyczne dla dzieci...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Karate dla dzieci

pierwsza z nich. Współcześnie karate jest rozpatrywane również jako sport z elementami samoobrony. W Polsce zajęcia takie są dość popularne, a jak wiadomo (...) w zawodach stanowi dodatkowy czynnik zachęcający do rozwoju. Korzyści...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?

. Dzięki temu będzie mogła w każdej chwili dołączyć do grupy ćwiczących. Odzież sportowa dla dzieci Zajęcia mogą odbywać (...) . Będzie to stanowiło dodatkowe pozytywne wzmocnienie. Ważne, aby...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy taneczne dla dzieci

koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce. W zabawach tanecznych często bierze udział kilkoro (...) ** to kolejna zabawa taneczna wykorzystująca akcesoria dodatkowe,...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Nauka literek dla przedszkolaka

musiały przykładać dużo pracy do tego. Nauka liter w ciągu roku wymaga dużego wysiłku, a nie wszystkie (//parenting.pl/portal/przedszkolak) uczą (...) . Żeby zaciekawić maluchy, warto spytać się, czy dana litera występuje w ich imieniu. ...