Szwy po porodzie

Szwy po porodzie naturalnym zakładane są w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza. W Polsce aż 80% rodzących ma nacinane krocze, mimo iż WHO stwierdza uzasadnienie nacięcia krocza tylko u 10-20% kobiet rodzących. Szwy po porodzie mogą być szybko wchłaniające się lub standardowe. W przypadku tych drugich konieczne jest ich zdjęcie. Rana krocza wymaga szczególnej dbałości o higienę, gdyż tylko prawidłowe zrośnięcie się rany naciętego lub pękniętego krocza nie powoduje żadnych dolegliwości.

Polecane wideo:

Nacięcie lub pęknięcie krocza

Nacięcie krocza jest to zabieg chirurgiczny wykonywany podczas porodu drogami natury. Nacięcie krocza przebiega najczęściej w linii środkowo-bocznej - specjalnymi nożyczkami nacina się pochwę, mięśnie krocza i skórę. Po urodzeniu się dziecka oraz łożyska, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się szycie krocza. Szwy po porodzie mogą być rozpuszczalne lub zwykłe. Podobne postępowanie jest po samoistnym pęknięciu krocza podczas porodu siłami natury. W miejscu zszytego krocza można czuć ból, ciągnięcie, drętwienie. Rana krocza goi się dość szybko, ok. 7-10 dni, jeśli nacięcie lub pęknięcie krocza nie było zbyt rozległe.

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Higiena krocza po porodzie

W przypadku zszytego po porodzie krocza należy zwrócić szczególną uwagę na jego higienę. Okolice założonych szwów mogą być narażone na ryzyko infekcji w połogu, a odchody połogowe są dobrą pożywką dla bakterii. Podstawowe zasady higieny zszytego krocza, to:

  • Mycie rąk przed i po zmianie podpaski.
  • Stosowanie tylko bawełnianych, naturalnych podpasek, a na początku połogu podkładów poporodowych i częsta ich zmiana.
  • Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie i suszenie krocza letnim powietrzem z suszarki lub ręcznikiem papierowym.
  • Częste wietrzenie krocza.
  • Używanie szarego mydła do mycia okolic intymnych. Można polewać krocze roztworem Tantum Rosa lub stosować napar z rumianku.
  • Zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem, a także nieużywanie myjek i gąbek (siedlisko bakterii).

Jeśli okolica zszytego krocza jest spuchnięta, można stosować okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego. Warto też siadać na gumowym pompowanym kole do pływania lub specjalnej poduszce z dziurką - to zminimalizuje nieprzyjemne doznania bólowe w okolicy szwów po porodzie. W okresie połogu należy unikać długiego stania, siedzenia oraz dźwigania. Koniecznie, już w 1 dobie po porodzie, należy ćwiczyć mięśnie Kegla.

Zdjęcie szwów po porodzie

Zdjęcie szwów z krocza po porodzie wykonuje się w 6-8 dobie połogu. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, ale nie powinien też bardzo boleć. Można odczuwać delikatne pieczenie i ciągnięcie. Jeśli założone były rozpuszczalne szwy po porodzie, mogą one pozostać ok. 3 tygodni i dłużej. Często rozpuszczają się one częściowo, wypadają i można je zobaczyć na podpasce.

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza. Również umiarkowany ruch oraz ćwiczenia mięśni Kegla pomogą uelastycznić okolicę dna miednicy, co zmniejszy odczucie ciągnięcia i dyskomfort w późniejszych kontaktach płciowych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Poporodowy ból krocza
Poporodowy ból krocza

Komfort w połogu

do dumy i wielkiej radości. U części kobiet w czasie trwania porodu wykonuje się **zabieg nacięcie krocza**, a u niektórych rodzących jego uszkodzenie (...) pojawia się samoistnie podczas akcji porodowej. Mimo zszycia naciętego lub...

Poporodowy ból krocza

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Poporodowy ból krocza

Gojenie krocza po nacięciu

lub nacięcia krocza, ból okolic intymnych może być naprawdę dokuczliwy. Czas gojenia się rany krocza po porodzie jest w dużej mierze kwestią indywidualną (...) przez kobietę nawet przez miesiąc. Zdarzają...

Twarz w ciąży

Solarium po cesarce

Solarium po cesarce

. Po jego wykonaniu zakłada się specjalne szwy. Proces gojenia się skóry w okolicy cesarskiego cięcia jest dosyć długi

Nacięcie krocza

Pielęgnacja krocza po porodzie

po porodzie zakładane są szwy. Nacinanie krocza wykonuje się najczęściej w przypadku, kiedy wiadomo lub można przewidzieć, że konieczne będzie użycie (...) (//parenting.pl/portal/kleszcze-proznociag-vacuum). Dbanie...

Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie

Problemy z seksem po porodzie mają wszyscy młodzi rodzice. Obolała kobieta raczej nie ma ochoty na pieszczoty, co dodatkowo pogłębiają zmiany (...) hormonalne w jej ciele i prawdopodobne poczucie niskiej atrakcyjności. Seks po porodzie...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Zaparcia po porodzie

z żelazem lub środki antydepresyjne, * kobieta miała założone szwy. Wiele kobiet po porodzie odczuwa, że przestrzeń pomiędzy waginą a odbytem (...) razy w tygodniu. To, że kobieta nie wypróżnia się 2-4 dni po porodzie,...