Sztuczne karmienie noworodków

Sztuczne karmienie noworodków polega na podawaniu mieszanek mlecznych zamiast pokarmu naturalnego, czyli kobiecego. Mieszanki mleczne otrzymuje się w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby zapełniały prawidłowy rozwój dziecka.

Na czym polega modyfikacja mleka

Żywienie sztuczne noworodków i niemowląt opiera się na mieszankach mlecznych otrzymanych w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby składem przypominały pokarm kobiecy.

Modyfikacja mleka polega na:

Polecane wideo:

  • zmniejszeniu ilości białka kazeiny, które jest najczęstszą przyczyną alergii,
  • zwiększeniu ilości białek serwatkowych,
  • wzbogaceniu w taurynę i karnitynę, które odpowiadają za właściwą budowę układu nerwowego oraz pracę mięśni,
  • dodaniu laktoferyny, która wspomaga wchłanianie żelaza w jelitach,
  • dodaniu witamin A, D oraz soli mineralnych (żelazo, cynk, jod),
  • dodaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz wzmacniają odporność.

W przeciwieństwie do mleka kobiecego, mleka modyfikowane nie zawierają immunoglobulin, które chronią organizm niemowlęcia przed zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi.

Rodzaje mleka dla niemowląt

Wraz z rozwojem dziecka, zwiększa się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego skład mieszanek mlecznych jest dopasowywany do wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Skład mleka sztucznego dla wcześniaków i niemowląt do 4 miesiąca życia różni się zawartością od mieszanki przeznaczonej dla dzieci od 5 miesiąca życia. Tak więc mleka modyfikowane zapewniają w optymalny sposób rozwój dziecka.

Mleko początkowe podaje się dzieciom w pierwszych 4 miesiącach życia, oznaczone jest symbolem 1 (np. Bebiko 1, NAN 1, Humana 1). Jego skład jest bardzo zbliżony do mleka kobiecego, by zapewnić optymalny rozwój dziecka.

Mleko następne jest wskazane dla niemowląt od 5 miesiąca życia, oznaczane jest symbolem 2 (Bebiko 2, NAN 2, Gerber 2). Mleko następne może być z dodatkiem kleiku ryżowego lub kukurydzianego, który zwiększa kaloryczność, a tym samo sytość kaszki. Często zawiera dodatek probiotyków, które wspomagają rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Mleka modyfikowane JUNIOR-3 są przeznaczone do żywienia dzieci powyżej 1 roku życia. Mogą stanowić bazę do innych potraw: kaszki, budyniu, kakao, zup mlecznych z płatkami śniadaniowymi. Mogą również zawierać dodatek kleiku ryżowego. Z kolei mleko Junior 4 ma optymalny skład pod względem wartości odżywczych dla dziecka powyżej 2 roku życia.

W mleku sojowym źródłem białka jest soja. Nie zawiera ona wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju aminokwasów, dlatego jest wzbogacana w metioninę, karnitynę oraz taurynę. W przeciwieństwie do mleka modyfikowanego nie zawiera cukru mlecznego – laktozy, która może powodować biegunki. Mieszanki sojowe można stosować po 3 miesiącu życia. Wskazaniem do ich podawania są: nietolerancja białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy oraz biegunki spowodowane rotawirusami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie wcześniaka
Karmienie wcześniaka

Sposoby karmienia wcześniaka

Sposoby karmienia wcześniaka

Karmienie wcześniaka może być szczególnie trudne, jeśli urodził się on przed 32. tygodniem ciąży, ponieważ nie ma on jeszcze wykształconego odruchu ssania.

Karmienie wcześniaka

Zaparcia u wcześniaków

Zaparcia u wcześniaków

Zbyt mała ilość napojów wypijanych przez dziecko, zwłaszcza w okresie letnim, powoduje nadmierne wchłanianie wody w jelitach. Masy kałowe stają się suche i trudne do wydalenia.

Karmienie wcześniaka

Odruch ssania u noworodka

Odruch ssania u noworodka

pobierania pokarmu bywa daleka droga. Trudności ze ssaniem piersi nie dotyczą wyłącznie noworodków - mogą się pojawić także u starszego niemowlęcia karmionego (...) i podpełzania do piersi. Czasami jednak zdarza się, że maleństwo nie...

Karmienie wcześniaka

Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ

Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ

przedwcześnie urodzonego dziecka - optymalnie zaspokaja potrzeby niedojrzałego jeszcze organizmu. Zauważono, że karmienie wcześniaka mlekiem matki (...) Kolejny powód, aby karmić dziecko piersią....

Wcześniak

Karmienie wcześniaka

. To tylko niektóre z informacji dotyczących żywienia przedwcześnie urodzonych noworodków, gdyż wskazówki, jak karmić wcześniaka są bardziej skomplikowane. Sztuczne (...) noworodka...

Dopajanie niemowląt

Dokarmianie - mleko modyfikowane

Dokarmianie - mleko modyfikowane

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją sytuacje, w których kobieta nie może systematycznie karmić dziecko piersią lub dziecko nie najada się do syta.

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest opóźniane - alarmuje UNICEF

Karmienie piersią jest opóźniane - alarmuje UNICEF

Nawet 77 milionów noworodków na świecie nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia - podaje UNICEF. Opóźnienie karmienia piersią (...) czekanie na pierwszy, kluczowy kontakt z matką...