Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Sztuczne karmienie noworodków

Avatar placeholder
01.02.2016 14:24
Sztuczne karmienie noworodków
Sztuczne karmienie noworodków (Zdjęcie autorstwa beeki / CC0 1.0)

Sztuczne karmienie noworodków polega na podawaniu mieszanek mlecznych zamiast pokarmu naturalnego, czyli kobiecego. Mieszanki mleczne otrzymuje się w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby zapełniały prawidłowy rozwój dziecka.

1. Na czym polega modyfikacja mleka

Żywienie sztuczne noworodków i niemowląt opiera się na mieszankach mlecznych otrzymanych w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby składem przypominały pokarm kobiecy.

Modyfikacja mleka polega na:

  • zmniejszeniu ilości białka kazeiny, które jest najczęstszą przyczyną alergii,
  • zwiększeniu ilości białek serwatkowych,
  • wzbogaceniu w taurynę i karnitynę, które odpowiadają za właściwą budowę układu nerwowego oraz pracę mięśni,
  • dodaniu laktoferyny, która wspomaga wchłanianie żelaza w jelitach,
  • dodaniu witamin A, D oraz soli mineralnych (żelazo, cynk, jod),
  • dodaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz wzmacniają odporność.
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

W przeciwieństwie do mleka kobiecego, mleka modyfikowane nie zawierają immunoglobulin, które chronią organizm niemowlęcia przed zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi.

2. Rodzaje mleka dla niemowląt

Wraz z rozwojem dziecka, zwiększa się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego skład mieszanek mlecznych jest dopasowywany do wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Skład mleka sztucznego dla wcześniaków i niemowląt do 4 miesiąca życia różni się zawartością od mieszanki przeznaczonej dla dzieci od 5 miesiąca życia. Tak więc mleka modyfikowane zapewniają w optymalny sposób rozwój dziecka.

Mleko początkowe podaje się dzieciom w pierwszych 4 miesiącach życia, oznaczone jest symbolem 1 (np. Bebiko 1, NAN 1, Humana 1). Jego skład jest bardzo zbliżony do mleka kobiecego, by zapewnić optymalny rozwój dziecka.

Mleko następne jest wskazane dla niemowląt od 5 miesiąca życia, oznaczane jest symbolem 2 (Bebiko 2, NAN 2, Gerber 2). Mleko następne może być z dodatkiem kleiku ryżowego lub kukurydzianego, który zwiększa kaloryczność, a tym samo sytość kaszki. Często zawiera dodatek probiotyków, które wspomagają rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Mleka modyfikowane JUNIOR-3 są przeznaczone do żywienia dzieci powyżej 1 roku życia. Mogą stanowić bazę do innych potraw: kaszki, budyniu, kakao, zup mlecznych z płatkami śniadaniowymi. Mogą również zawierać dodatek kleiku ryżowego. Z kolei mleko Junior 4 ma optymalny skład pod względem wartości odżywczych dla dziecka powyżej 2 roku życia.

W mleku sojowym źródłem białka jest soja. Nie zawiera ona wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju aminokwasów, dlatego jest wzbogacana w metioninę, karnitynę oraz taurynę. W przeciwieństwie do mleka modyfikowanego nie zawiera cukru mlecznego – laktozy, która może powodować biegunki. Mieszanki sojowe można stosować po 3 miesiącu życia. Wskazaniem do ich podawania są: nietolerancja białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy oraz biegunki spowodowane rotawirusami.

Następny artykuł: Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze