Szopka Bożonarodzeniowa w Europie

Szopka Bożonarodzeniowa sięga swoimi początkami XIII wieku i związana jest ze św. Franciszkiem, który sam siebie nazwał "wesołkiem bożym". Zasłynął on jako piewca natury i radości życia, czym zaskarbił sobie wielką sympatię u kolejnych pokoleń. Jego szopka została po raz pierwszy zbudowana w 1223 roku w grocie koło Greccio. I właśnie z zakonem franciszkańskim związany jest rozwój szopek na świecie. To oni pielęgnowali tradycję przedstawiania Świętej Rodziny w postaci figurek, czy też żywych osób, odgrywających sceny z narodzenia Jezusa.

Polecane wideo:

Najpiękniejsze szopki

Do najbardziej rozpowszechnionych miejsc powstawania szopek zalicza się Włochy, a zwłaszcza Rzym, Genuę, Sycylię i Neapol. Najsławniejsza szopka rzymska znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Natomiast najdłuższa szopka we Włoszech jest w Predappio. Ma ona 10 m długości i znajduje się w 12 grotach.

Do najpopularniejszych należy szopka neapolitańska, która przedstawia postaci wyrzeźbione w drewnie i ubrane w prawdziwe szaty z materiału. W mieście tym działa także Stowarzyszenie Przyjaciół Szopki.

To we Włoszech znajdują się szopki ruchome, by wspomnieć tutaj tylko o szopce weneckiej. Jest ona długa na 18 m i głęboka na 5 m. Składa się z ogromnej ilości postaci, bo aż 200. Nawiązuje ona do dawnej tradycji XVI-wiecznego teatru włoskiego. Widzowie przenoszą się do Wenecji i zwiedzając ją mogą jednocześnie podziwiać bogactwo ubiorów jej mieszkańców.

Na uwagę zasługują również szopki francuskie, wśród których najpopularniejsza jest szopka prowansalska. Należy ona do jednych z największych na świecie szopek animowanych. Ma 16 m długości i 5 m szerokości. Ukazuje codzienne życie prowansalskie, w którym umieszczona zostaje Święta Rodzina. Możemy dokładnie obejrzeć ubiór mieszkańców, ich domostwa, ulice i oczywiście właściwe dla Prowansji pola lawendowe. Wystawiono ją pierwszy raz w 1985 roku w Paryżu. W 1999 zawitała do Krakowa - stolicy polskich szopek.

Zainteresowani bogactwem szopek w różnych państwach mogą odwiedzić Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa (woj. podkarpackie), gdzie znajduje się zbiór ponad stu szopek z wszystkich kontynentów. Najstarsze z nich mają już ponad sto lat.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 5 dni temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...