Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Szczepienie na ospę wietrzną

Avatar placeholder
07.10.2020 16:38
Szczepienie na ospę wietrzną
Szczepienie na ospę wietrzną

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią. Szczepienie na ospę wietrzną należy do szczepień zalecanych w Polsce. W Stanach Zjednoczonych zalicza się do grupy szczepień obowiązkowych, co spowodowało w tym kraju spadek zachorowalności na tę chorobę prawie o 90%.

spis treści

1. Dlaczego warto wykonać szczepienie na ospę wietrzną?

Szczepienie na ospę wietrzną jest zalecane, ponieważ ciężko jest przewidzieć, u kogo ta choroba zakaźna przybierze postać łagodną, a u kogo dojdzie do pojawienia się poważnych, ciężkich powikłań choroby.

Ewentualnemu zagrożeniu można zapobiec właśnie poprzez profilaktyczne zaszczepienie się przeciwko chorobie. Powikłania tej choroby wirusowej wymagają hospitalizacji pacjenta i mogą zagrażać nawet jego życiu. Zaliczamy do nich powikłania neurologiczne oraz bakteryjne nadkażenie zmian skórnych powstających w trakcie trwania choroby. Inne powikłania ospy wietrznej, jak zaburzenia krzepnięcia krwi, powikłania hematologiczne czy zapalenie wątroby, występują najczęściej u dzieci w wieku poniżej 2. oraz powyżej 12. roku życia.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Ospa wietrzna to choroba przenoszona drogą kropelkową (czyli przez drogi oddechowe) lub przez bezpośredni kontakt. Tak więc o zakażenie wirusem nie jest trudno.

2. Szczepionka na ospę wietrzną

Szczepienie na ospę wietrzną zalecane jest w Programie Szczepień Ochronnych przez Ministerstwo Zdrowia. W Polsce należy więc do dobrowolnych szczepień zalecanych. Inaczej jest w USA, gdzie wprowadzenie tego szczepienia do szczepień obowiązkowych spowodowało ograniczenie ciężkich zachorowań dzieci na ospę wietrzną nawet do 90 proc.

W Polsce zaleca się to szczepienie dzieciom, kobietom planującym ciążę oraz wszystkim osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną. Szczepionka przeciwko ospie wietrznej zarejestrowana jest do stosowania od ukończenia 9. miesiąca życia, jednak zaleca się, aby szczepienie rozpocząć od 12. miesiąca życia, a najlepiej przeprowadzić je między 12. a 18. miesiącem życia dziecka.

Istotną zaletą szczepionki na ospę wietrzną jest fakt, iż można ją podać nawet do 72 godzin od kontaktu z wirusem i zapobiegnie ciężkiemu przebiegowi ospy wietrznej.

Szczepienie na ospę wietrzną jest szczepieniem obowiązkowym dla dzieci z grupy ryzyka. Należą tutaj dzieci z białaczką lub chłoniakiem, osoby z obniżoną odpornością, w tym osoby zakażone wirusem HIV czy osoby zażywające leki immunosupresyjne. Szczepienie należy wykonać również u kobiet ciężarnych i u noworodków, których matki zachorowały na ospę wietrzną 4-5 dni przed lub 2 dni po porodzie. Dzieci z grupy ryzyka powinny być zaszczepione do 12. roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze