Szczepienie HiB

Hib – Haemophilus influenzae typu b – to jednokomórkowa bakteria mogąca wywołać poważne choroby u człowieka, np. posocznicę, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Posiada otoczkę, która zabezpiecza ją przed działaniem ludzkich przeciwciał. Istotne jest więc szczepienie przeciwko Hib.

Szczepionka Hib

Bakteria Haemophilus influenzae typu b może spowodować u człowieka takie choroby, jak:

Polecane wideo:

  • Posocznica, czyli ogólne zakażenie organizmu;
  • Zapalenie płuc – postać wywołana przez bakterie Hib ma ciężki przebieg. Ok. 5-10% dzieci chorych umiera mimo zastosowanej antybiotykoterapii;
  • Zapalenie nagłośni, w przebiegu którego pojawiają się trudności w oddychaniu czy duszność;
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • Zapalenie kości i stawów.
Szczepienie Haemophilus influenzae typu b

Hib – Haemophilus influenzae typu b – to jednokomórkowa bakteria mogąca wywołać poważne choroby u człowieka, np. posocznicę, zapalenie płuc czy zapalenie...

Zaaplikowanie szczepionki w 100% zabezpiecza przed wystąpieniem zapalenia płuc wywołanego zakażeniem Hib. W pozostałych chorobach skuteczność szczepionki sięga 95%.

Na polskim rynku dostępne są dwie postacie szczepionki. Są to szczepionki skojarzone, które oprócz szczepów Hib, zawierają anatoksynę tężcową lub białko Neisseria meningitidis.

Szczepionka zapewnia odpowiednią ochronę po zaaplikowaniu 4 dawek:

  • szczepienie podstawowe w 3 dawkach podanych co 6 tygodni począwszy od 2 miesiąca życia,
  • szczepienie przypominające w 1 roku życia (w wieku 12-15 miesięcy).

W przypadku gdy szczepionka skojarzona zawiera białko Neisseria meningitidis szczepienie podstawowe wykonuje się, podając trzy dawki (dwie w 1 roku życia i trzecia w 2 roku).

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w okolicę przednio-boczną uda. Zaleca się, aby każda z dawek szczepionki podawana była w inne miejsce.

Kiedy szczepić, a kiedy nie?

Obecnie (od 2007 roku) szczepionka ta należy do grupy obowiązkowych szczepień ochronnych. Jest więc i bezpłatna. Szczepieniu poddaje się wszystkie niemowlęta, które ukończyły 6 tydzień życia, dzieci do 5 roku życia, które nie były szczepione, a także dzieci powyżej 5 roku życia z osłabioną odpornością.

Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia Hib jest wystąpienie reakcji alergicznej czy nadwrażliwości po poprzednio podanej dawce szczepionki, jak również choroby przebiegające z wysoką gorączką. Łagodna infekcja nie jest jednak przeciwwskazaniem. U dzieci ze skazą krwotoczną szczepionkę podaje się podskórnie, a nie jak w normalnym przypadku - domięśniowo. Zakażenie HIV nie stanowi żadnego przeciwwskazania. W przypadkach, gdy pojawiły się reakcje nadwrażliwości po przyjęciu szczepionki na polio, krztusiec, błonicę czy tężec, nie powinno się wykonywać szczepienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest także występująca u dzieci encefalopatia o nieznanej etiologii.

Należy zachować również ostrożność u osób z trombocytopenią, bowiem po podaniu szczepionki może pojawić się krwawienie.

Niestety szczepionka ta nie chroni przed zachorowaniem na choroby wywołane przez inne szczepy bakterii Haemophilus influenzae. Niekiedy zdarza się, iż pojawią się działania niepożądane po podaniu szczepionki. Należą tu najczęściej reakcje w miejscu podania szczepionki, jak bolesność, zaczerwienienie czy obrzęk. Ustępują one samoistnie. Ciężkie powikłania po szczepieniu występują rzadko.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka
Kalendarz szczepień obowiązkowych

Szczepienie Haemophilus influenzae typu b

Szczepienie Haemophilus influenzae typu b

Hib - Haemophilus influenzae typu b - to jednokomórkowa bakteria mogąca wywołać poważne choroby u człowieka, np. posocznicę, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zdrowie dziecka

Katar a szczepienie

Katar a szczepienie – pojawia się dylemat: szczepić czy nie? Jeśli u dziecka występuje sam katar i nie ma on ostrego przebiegu, nie utrudnia (...) oddychania i nie ma ropnego charakteru – szczepienie...

Zdrowie przedszkolaka

Bakterie groźne dla dzieci

Bakterie groźne dla dzieci

jest zranienie podczas pracy z ziemią wzbogaconą naturalnym nawozem. Podstawową formą profilaktyki jest szczepienie. Pałeczka hemofilna typu b (HiB (...) odruch kaszlu. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Podstawową...

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę

Szczepienie na ospę

Szczepienie dzieci Co warto wiedzieć o szczepieniu na ospę?

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

Obrzęk po szczepieniu

Obrzęk po szczepieniu to niepożądana reakcja organizmu po szczepionce, która pojawia się u wielu osób i najczęściej jest całkowicie niegroźna. Odczyn (...) miejscowy po szczepieniu może być bolesny (ból może utrzymywać...

Powstrzymaj rotawirusy

Powiedz STOP rotawirusom

Powiedz STOP rotawirusom

Szczepienie przeciwko rotawirusom Szczepienie przeciwko rotawirusom pozwoli uchronić dziecko przed infekcją, nieprzyjemnymi dolegliwościami i poważnymi konsekwencjami.

Pielęgnacja niemowlęcia

5 faktów o szczepieniach, które warto znać

. (https://parenting.pl/portal/szczepienie-na-pneumokoki), meningokoki, pałeczka okrężnicy czy Hib), potrafią doskonale się kamuflować. Pomaga (...) Plażowanie, rodzinny obiad, czy spotkanie z przyjaciółkami często przeradzają...

Szczepienia przed ciążą

Szczepienie

Szczepienie

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu szczepienia u ciężarnej jest nieraz poważnym problemem zarówno dla kobiety, jak i lekarza prowadzącego.