Symbole Bożego Narodzienia

Nie ma chyba drugiego święta, które tak bardzo obfitowałoby w symbole. Choinkę i Mikołaja można pominąć jako oczywistość. Mamy oprócz nich również inne, na dodatek jadalne. Wystarczy zapytać w miarę dobrze mówiące dziecko, co kojarzy mu się z Bożym Narodzeniem i na pewno wymieni chociaż kilka symboli. A cóż każda z nich oznacza? W jednej z książek znalazłam odrobinę ciekawych interpretacji. Raczej folklorystyczno historycznych, niż zgodnych z doktryną kościoła, lecz pomimo to wartych przybliżenia.

Polecane wideo:

Co znaczą bożonarodzeniowe symbole?

  • Jemioła (zdecydowanie niejadalna) - rozgościła się w domach na początku XX wieku. Nie była jednak „odkryciem" współczesności, wręcz przeciwnie. Starożytni uważali ją wręcz za roślinę świętą. Przez druidów celtyckich określana była jako Dar Nieba. By ją ściąć potrzebne były uroczystości, złoty sierp, biała płachta i ołtarz, na którym składano ją bogom. Tradycje wiejskie wielu regionów mówiły, że zawiera ona w sobie żywą duszę. Jest symbolem życia, odrodzenia, odnowienia życia rodzinnego, godzenia przeciwieństw, zgody, skruchy i pojednania. Powieszona chroniła przed złymi mocami. Pędy spełniały ludzkie życzenia, przynosiły szczęście i bogactwo. Ponadto leczyła niemal wszelkie choroby. Dziś wieszana jest głównie po to, by móc się pod nią bezkarnie całować. No i może jeszcze żeby pieniądze do nas, a nie od nas płynąć zaczęły.
  • Jabłka - symbol miłości, zdrowia, pokoju, zgody, nieśmiertelności, wiecznej młodości, odkupienia. To tak z grubsza. Uważane za pokarm świętych. Przez Kościół kojarzone z owocem zakazanym, ale i odkupieniem grzechu pierworodnego, dlatego też wiszą na choince. Nie ma chyba domu, w którym nie zagościłyby w święta.
  • Śliwki - obecne w bożonarodzeniowym kompocie, w kapuście, mogą być dodatkiem do śledzi, mięs i masy innych potraw. Tradycyjnie wierzono, że odpędzają wszelkie złe moce i wydłużają życie.
  • Gruszki - w occie, w syropie, w kompocie. Do wyboru, do koloru. Ma przynosić szczęście, a do jego pełni dorzucały trochę grosza i długie życie.
  • Figi - nie wszyscy lubią, nie wszyscy używają, ale może warto je polecić niektórym koleżankom? Są symbolem płodności, więc mogą się przydać, jako dobra wróżba! Wróżą również wszelką obfitość i (jakże by inaczej) długowieczność.
  • Miód - niemalże w we wszystkich kulturach przypisuje mu się moc magiczną. Chroni od zła i nieszczęść. Symbolizuje wieczne szczęście, miłość, obfitość i wszelką pomyślność. Zapewnia bogactwo, również to wewnętrzne.
  • Miód jako składnik miodowych placków i pierniczków świątecznych. Poganie składali placki bogom w dniu przesilenia. Teraz pierniczki biją rekordy popularności, a ich kształty nie są przypadkowe. Okrągłe oznacza słońce i radość. Moje ulubione gwiazdki chronią przed złem, podobnie jak dzwonki. Pierniczki choineczki symbolizowały „nieprzerwany cykl płodności". Zwierzątka, jak łatwo się domyśleć, nawiązywały do ofiar składanych niegdyś bogom.
  • Ryby - smażone, pieczone, wędzone, w galarecie, marynowane… Uważane były niegdyś za Święte stworzenia. Symbolizują wolność, harmonię i wyzwolenie. W chrześcijańskiej tradycji są znakiem tajemnicy. Ryba w języku greckim jest skrótem „Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciela". To symbol początku, życia, nieśmiertelności, zmartwychwstania, a także płodności i obfitości. Potrawy z ryb mają zapewnić siłę, zdrowie i dostatek. Przy osiągnięciu tego ostatniego pomogą jeszcze łuski wciśnięte w portfel.
  • Kapusta - i znów składnik charakterystyczny dla kuchni bożonarodzeniowej, przynajmniej w jej polskim wydaniu, mający zapewnić dostatek, a na dodatek ochronę przed nieszczęściem i złem.
  • Gęś - w wielu krajach jest to świąteczne danie główne, wypierane przez indyka. Wiązana z kultem słońca, które miała niejako przedstawiać, gdyż była pośrednikiem pomiędzy niebem a ziemią. Ma podobno wiele wspólnego z miłością, odrodzeniem, duszą.

Gdy na świątecznym stole nie zabraknie wszystkich tych ingrediencji, bez obaw możemy popatrzeć w przyszłość. Nie ma możliwości, żeby nagromadzenie tylu dobrych omenów przeszło bez echa. Krótko mówiąc, czeka nas szczęście, bogactwo i wieczna młodość.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 5 dni temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...