Światowy Dzień Wcześniaka już 17 listopada!

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się wcześniej niż zaplanowała natura.

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada!

Jednak jest to również święto, o którym nie mówi się zbyt wiele, tak jak nie mówi się o neonatologii i problemie wcześniaków.

Szpital Ujastek oraz Szpital Uniwersytecki w każdego dnia podejmują walkę o najmniejszy pacjentów prowadząc oddziały neonatologiczne o najwyższym, III stopniu referencyjności.
To w tych szpitalach każdego roku lekarze opiekują się w sumie 2000 wcześniaków. Często waga tych małych szkrabów nie przekracza nawet 1 kilograma.

Z raportów wynika, że liczba patologicznych ciąż i liczba wcześniaczych narodzin wzrasta. Na oddziałach patologii ciąży będzie coraz więcej kobiet. Na oddziałach neonatologicznych będzie przebywać zdecydowana większa liczba dzieci, czy to urodzonych zbyt wcześnie czy to ze zmianami w fizjologii organizmu.

Problem jest duży. Świadomość społeczeństwa niezwykle mała.

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka odbędzie się 15 listopada w Operze Krakowskiej (ul. Lubicz 48 w Krakowie). Organizatorami są: Szpital Uniwersytecki, Szpital Ujastek, Stowarzyszenie Wcześniaków UJASTEK oraz Fundacja Neonatus.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Majchrowski oraz Marszałek Województwa Marek Sowa.

Portal parenting.pl patronuje Wydarzeniu.

Więcej informacji na stronie szpitala UJASTEK.

Zapraszamy!

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

Targi dla Rodziców i Dzieci Mamy Dziecko - galeria

Targi dla Rodziców i Dzieci Mamy Dziecko - galeria

Targi dla Rodziców i Dzieci Mamy Dziecko odbyły się w dniach 20-21 października 2012 r. w Szczecinie. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział m.in. w warsztatach plastycznych. Rodzice mogli zasięgnąć porady u lekarzy specjalistów. Mamy uczyły się tego,...

Patronaty

Targi rodzinne

Targi rodzinne

Organizatorzy Targów Rodzinnych przygotowali coś ciekawego dla dzieci i ich rodziców.

Patronaty

6 faktów o talentach

6 faktów o talentach

Obserwujmy, czym dzieci chętnie się zajmują i nie przeoczmy talentu malucha. Talentu, który trzeba rozwijać i pielęgnować!

Patronaty

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru 3 To już trzecia edycja akcji charytatywnej, z której cały zysk przeznaczony jest na rehabilitację Mikołajka Kamińskiego, chłopczyka chorego na rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Patronaty

Rodzice z dzieckiem

Rodzice z dzieckiem

Nawiązywanie więzi z noworodkiem jest bardzo ważne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa urlop rodzicielski.